Hry

Islámští vůdci vydali fatvu proti populární hře PUBG. Je prý „ztrátou času“

Jak se hry stávají čím dál populárnější mezi širokou veřejností, dostávají se do pozornosti nejrůznějším autoritám, a to i islámském světě. Islámští vůdci v iráckém Kurdistánu si například posvítili na oblíbenou hru PlayerUnknown’s Battlebroungs (PUBG). Vydali proti ní fatvu, což znamená, že se pro tamní muslimy stala nábožensky zakázanou.

Neudělali tak přitom proto, že by byla moc násilná, ale proto, že její hraní je podle nich ztrátou času a lidé se jí stávají posedlí, informuje server Kurdistan24. Fatva byla se dala popsat jako nařízení v islámském právu. Jde o nábožensko-právní stanovisko, které vydává určitá islámská autorita.

PUBG je onlinová hra pro více hráčů ve stylu Battle Royal. To znamená, že jde o koncept podobný Hunger Games - hráč je vyslán na ostrov, který musí prohledávat kvůli zbraním a zabíjet své protivníky. Poslední, kdo přežije, vyhraje. Obvykle se na jedné mapě vyskytuje 100 hráčů a hratelná oblast se postupně zmenšuje.

Aktuálně podle Steamcharts PUBG hraje okolo jednoho milionu hráčů denně. Hra se těší velké oblíbenosti mezi mladými lidmi právě v kurdském regionu na severu Iráku a proto se dostala do pozornosti místním úřadům.

Pro mnoho lidí se totiž hraní PUBG stalo závislostí a způsobilo jim vztahové problémy. „Rozhodli jsme se, že hraní PUBG je haram (zakázané), protože se tím lidé stávají posedlí a ztrácejí čas,“ vysvětloval Irfan Rasheed, šéf komise pro fatvy v místní metropoli Sulejmánie, proč k rozhodnutí dospěl. „Islám říká, že ztrácení času je haram. Tato hra do toho spadá, protože čím dál více lidí v Kurdistánu ji hraje, aniž by tím nějak prospívali svému okolí,“ dodal.

PUBG je již blokována v Číně, kde místní úřady loni rozhodly, že nemá dostatečné socialistické hodnoty. Vadil jim hlavně princip Battle Royal, který lidi údajně poškozuje.

Diskuze (31) Další článek: Singapur vyzkouší elektrické samolétající taxíky. Dodá je německý Volocopter

Témata článku: Čína, Hry, Populární hra, Široká veřejnost, Ztráta času, Battle royal, Vůdce, Popular, Hraní, Hunger Games, Oblíbená hra, PUBG, Irák, Mladý člověk, Haram, Místní úřad


Určitě si přečtěte

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 31

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

Podívejte se, jak umírá váš laptop. Desítky na to mají mocný nástroj powercfg

** Hardware současných laptopů už tak rychle nestárne ** Tedy až na baterie – ty umírají děsivou rychlostí ** Ve Windows to můžete sledovat skoro v přímém přenosu

Jakub Čížek | 69Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu