iRiver iFP-190TC - elegantní MP3/WMA přehrávač s FM rádiem

Malé rozměry, řada užitečných funkcí a poměrně velká paměť charakterizují MP3/WMA přehrávač iFP-190TC společnosti iRiver. Zajímá-li vás podrobnější pohled na tento netradiční hrající zapalovač, přečtěte si naši recenzi.
iRiver iFP-190TC - elegantní MP3/WMA přehrávač s FM rádiem
Kapitoly článku

Kapesní přehrávač iRiver iFP-190TC od jihokorejského výrobce disponuje pevnou pamětí o velikosti 256 MB - stručná charakteristika zajímavého přístroje, který zaujme rozměry, detailním displejem, velkou výdrží, možnostmi nastavení a celou řadou jiných předností. Nicméně proberme si všechny plusy a mínusy pěkně jeden po druhém.

Přehrávač je vzhledově a i nabízenými funkcemi totožný s modelem IFT-180T, který se na trhu objevil v listopadu loňského roku, ale oproti tomuto recenzovanému přístroji nabízel jen 128 MB paměti. Přehrávač má půdorys trojúhelníku, hrany jsou zaoblené a dominuje šedá barva se stříbrnou. Bez baterie (typ AA) váží přístroj 32g. Celý přehrávač je z plastu a po prvním kontaktu se ani nechce věřit, že v ruce držíte věcičku za 9000 Kč. Přístroji vévodí poměrně velký grafický displej s možností zeleného podsvícení. Ovládání je zajištěno malým směrovým tlačítkem (joypad), které je podobné těm z mobilních telefonů. Bohužel nedokáži s určitostí posoudit, jak dlouho ovladač vydrží bezchybně fungovat.

Klepněte pro větší obrázek

Na boční straně naleznete tři tlačítka, která v ovládání přístroje doplňují joypad. Na opačné straně, než jsou ona tři tlačítka, je umístěn přepínač s funkcí Hold. Provoz přehrávače zajišťuje jedna baterie typu AA, které je důmyslně ukryta v těle přístroje. Umělohmotný uzávěr baterie ale není nijak valného provedení a několikrát se stalo, že došlo k jeho mírnému pootevření (=vypnutí přehrávače).

Klepněte pro větší obrázek
Joypad

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

 Tři ovládací tlačítka

 Tlačítko Hold

Klepněte pro větší obrázek
Baterie typu AA

Klepněte pro větší obrázek
Jack a USB 1.1 konektor, poutko pro šňůrku na krk

 Co naleznete v balení

 • Sluchátka
 • Pěnoví kryty sluchátek
 • USB kabel
 • Baterie AA
 • Manuál
 • Záruční list
 • CD-ROM s instalačním softwarem
 • Řemínek pro zavěšení na krk

Technické parametry

 • Audio kanály stereo (L+R)
 • Frekvenční rozsah  20Hz - 20KHz
 • Sluchátka (výstup): 10mW(L) + 10mW(R) : 16 Ω
 • FM Tuner: frekvenční rozsah  87.5MHz - 108MHz
 • Typy souborů:  MPEG 1/2/2.5 Layer 3, WMA, ASF
 • Bitrate: 8Kbps - 320Kbps
 • Tagy:  ID3 V1 Tag, ID3 V2 2.0, ID3 V2 3.0, ID3 V2 4.0
 • Napájení: Baterie  1,5V AA
 • Rozměry:  31 x 28.5 x 82 mm
 • Hmotnost: 32g (bez baterie)
 • Paměť: 256MB Flash
 • maximum 8 podadresářů, 100 složek, 255 souborů
 • USB 1.1
 • Výdrž na baterie:  20 hodin (AA baterie, 128 kbps)
 • Podpora 36 jazyků
 • Grafický LCD displej, 4 řádky, podsvětlení
 • Provozní teplota: -5 až +40 stupňů Celsia

Ovládání
Bohužel ovládání není zcela bez chyb. Po zapnutí přístroje se ocitnete v adresářové struktuře, ve které se můžete snadno pohybovat pomocí joypadu. Zmáčknutím směrového tlačítka potvrdíte volbu (buď otevřete adresář nebo zvolíte požadovanou skladbu), posunutím joypadu do leva  se dostanete o adresář výše. Funkce tlačítka Hold je více méně jasná, připomenu jen, že umožňuje zamknutí tlačítek přístroje (stav je indikován zobrazenou ikonou zámku na displeji).

Horní tři tlačítka pak mají tyto funkce – Memory/EQ volí programy v paměti, při delším podržení se zobrazí volby ekvalizéru (Normal, Rock, Jazz, Classic, Ultra Bass a User EQ). Tlačítko Mode umožňuje volit přehrávací režimy (Repeat, Intro atp.), delším podržením se dostanete do sekce, kde můžete vybrat mezi funkcí MP3, FM rádiem nebo hlasovým záznamníkem. Právě možnost volby jedné ze tří hlavních funkcí přehrávače je zbytečně skryta v menu. Tlačítko Stereo zapíná respektive vypíná přístroj či plní funkci Play/Pause.

Jako největší útok na ergonomii ovládání však považuji způsob volby a potvrzení položek v hlavním menu. Do toho se dostanete dlouhým podržením joypadu, čímž se vám zpřístupní volby General, Display, Timer, Control, Mode a User EQ. Vyberete si například položku General, což provedete stiskem joypadu – na tom není nic zvláštního. Pokud ale budete chtít listovat v položkách, které vám General mód nabízí, celkem logicky a intuitivně začnete používat směrové tlačítko ve směru dolů a nahoru. Chyba lávky! Pohyb po jednotlivých položkách je možný pohybem joypadu doprava respektive do leva. Potvrzení zvolené volby se pak nenastavuje stiskem joypadu, ale nepochopitelně pohybem kurzorového tlačítka směrem dolů. Chvíli vám tak bude trvat, než si na ovládání zvyknete.

Displej
Jak je již u přehrávačů iRiver zvykem, displej je velmi kvalitní. Zelené podsvícení (až 30 sekund) je praktické, ale bohužel není rovnoměrné a tudíž jedna strana je podsvícena méně (není to ale nijak drastické a většinou to ani nepostřehnete). Displej je samozřejmě plně grafický, mezi zobrazované informace patří čas skladby (popřípadě zbývající čas), ID3 tagy nebo jednoduchá vizualizace – Waveform respektive Progessive (ukazuje čas skladby v procentech). Mezi další zobrazované informace patří vzorkování, bitrate nebo typ souboru -  tyto položky jsou ztvárněny v podobě malých ikon. Na výběr máte také dva způsoby rolování textu (vertikální, horizontální) nebo rychlost zobrazování informací získaných z ID3 tagů. V menu také naleznete možnost nastavení jazyka a kupodivu nechybí čeština. Nejedná se ale o překlad všech položek anglického menu do češtiny, ale pouze o podporu češtiny při jejím zobrazování na displeji.

Klepněte pro větší obrázek
Volba hlavních funkcí přehrávače

Klepněte pro větší obrázek
Zde se provádí nastavení parametrů přístroje

Klepněte pro větší obrázek
Displej při přehrávání MP3 souboru
  

Témata článku: Software, MP3, Přehrávač, Ovládání, Zajímavá funkce, Kvalita, Malé rádio, Zvuk, Jazz, Zelené tlačítko, Timer, Pevná ruka, Hlasové ovládání, Zajímavý přístroj, Dálkové ovládání, Nemalá cena, Firmware, Špatná kvalita, Bass, Hold, Sluchátka Koss, Mass, Sennheiser, Tlačítko, FM Tuner


Určitě si přečtěte

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

Sex a rozmnožování při mezihvězdné cestě: Kolik lidí je potřeba pro let k Proximě Centauri?

** Vědci spočítali, jak velká by musela být posádka pro vícegenerační let k nejbližší hvězdné soustavě ** Proxima Centauri se nachází 4,3 světelných let od nás ** Za současných technologií bychom k ní letěli 6300 let

Petr Kubala | 53

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

** Apple večer představil novinky ** Ukáže nové operační systémy, ale čekala se i nová zařízení ** Začíná vývojářská konference Applu WWDC 2018

Karel Javůrek | 87

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji