Iridium začíná v neděli!

Už je to tady, významný mezník v celosvětové mobilní komunikaci se blíží. Systém Iridium začíná fungovat v neděli 1.listopadu 1998.
Už je to tady, významný mezník v celosvětové mobilní komunikaci se blíží. Systém Iridium začíná fungovat v neděli 1.listopadu 1998.

Po jedenácti letech návrhu, vývoje a implementace přichází na svět a konečně i mezi lidi tento mocný, teď již celosvětový, komunikační prostředek. Společnost oznámila, že vypustila posledních sedm satelitů, potřebných pro komunikaci a zároveň "zprovoznila" svou infrastrukturu i licenční a distribuční síť.

Celou síť Iridium bude podporovat na oběžné dráze 66 satelitů a zabezpečí člověku možnost komunikace z každého místa na zemi. Jsou již také známy první telefonní přístroje a pagery, které umožňují tuto síť využívat. Jako první budou k dispozici od firem Motorola a Kyocera. Předpokládaná cena těchto zařízení se bude pohybovat kolem 3000 USD a u pagerů asi 500 USD. Jak je vidět, hlavní překážkou je jejich pořizovací cena. Výhodou je však plánovaná možnost zapůjčení přístrojů např. na služební cestu. Je však důležité si uvědomit, že jako u všech technických novinek tak i zde se dá předpokládat brzký propad cen . Tomuto poklesu by mělo pomoci i brzké uvedení přístrojů od jiných firem, známých z oblasti GSM. Koncová zařízení budou schopna komunikovat s celulárními sítěmi různých norem a v případě jejich nepřítomnosti se napojí na síť Iridium.

Váš názor Další článek: Technologie ADSL míří na sever

Témata článku: Iridium, Oběžná dráha, Kyocera, Pager, Významný mezník, První satelit, Potřebný člověk

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů