Kryptoměny | Elektřina | Těžba

Írán kvůli suchu a vysoké spotřebě elektřiny zakázal těžbu kryptoměn

Írán minulý týden zakázal svým obyvatelům těžit kryptoměny, informuje BBC. Rozhodnutí padlo poté, co se stát v Přední Asii opakovaně potýkal s výpadky dodávek elektřiny, jež postihly i hlavní město Teherán. Podle úřadů je nelegální těžba obrovským žroutem energie.

Prezident Hasan Rúhání na zasedání vlády uvedl, že za ochromení dodávek energie do země může především sucho v regionu. Kvůli němu vodní elektrárny nezvládají vyrábět dostatek elektřiny. Za této nepříznivé situace odčerpává těžba kryptoměn z již tak napjaté sítě denně ohromující 2 GW energie.

Zákaz těžby v Íránu

Zákaz těžby energeticky náročných kryptoměn, jako je bitcoin, má platit přinejmenším po dobu čtyř měsíců. Analytici přitom odhadují, že až 4,5 % veškeré těžby bitcoinů probíhá právě v Íránu, což ho řadí mezi deset zemí s nejvyšší těžbou bitcoinů na světě. Země se stala oblíbeným místem nelegální těžby poté, co se sem začalo stahovat mnoho těžařů, aby využili silně dotované energie.

Těžba kryptoměn je v této zemi licencovaná, což v praxi znamená, že se těžaři musí registrovat, platí vyšší sazby za elektřinu a prodávají vytěžené bitcoiny íránské centrální bance. 85 % těžařů však „doluje“ kryptoměny bez licence – z pohledu státu tedy nelegálně.

K licencování těžby stát přistoupil v důsledku sankcí, které na Írán uvalily Spojené státy v roce 2018, kdy tehdejší prezident Donald Trump odstoupil od mezinárodní dohody o íránském jaderném programu. Íránské banky tak byly odříznuty od globálního finančního systému a vývoz ropy prudce klesl, čímž země přišla o hlavní zdroje svých příjmů.

Kryptoměny a spotřeba elektřiny

Státní elektrárenská společnost uvedla, že licencovaná zařízení na těžbu kryptoměn již dobrovolně ukončila svou činnost, aby snížila zátěž sítě. Rúhání však později tvrdil, že zařízení bez licence spotřebovávají šestkrát až sedmkrát více energie, a proto musel do 22. září zakázat veškeré aktivity spojené s těžbou kryptoměn.

Bitcoin se samozřejmě projevuje na spotřebě elektřiny, a to zejména kvůli obrovskému množství výpočetního výkonu potřebného k řešení algoritmů nutných k provozu této kryptoměny. Společnost Digiconomist, která sleduje dopady kryptoměn, odhaduje, že se roční spotřeba energie pro těžbu bitcoinů pohybuje mezi současnou spotřebou energie Nizozemska a Pákistánu.

Speciál: Bitcoin a kryptoměny

Kryptoměny jsou elektronické peníze. Je to digitální měna, kterou místo států zaštiťuje matematika, konkrétně asymetrická kryptografie.

V čele kryptoměn je Bitcoin, prosazuje se ale také Ethereum nebo Litecoin. Ve skutečnosti je kryptoměn několik tisíc. Do této kategorie řadíme také digitální tokeny NFT.

Doporučujeme: Jak koupit bitcoinJak prodat bitcoin • Obchodování na burzeKam bezpečně uložit kryptoměnyKde lze platit kryptoměnamiJak fungují kryptoměny

Diskuze (3) Další článek: Novinky od AMD: výkonnější Ryzeny díky technologii 3D V-Cache, nová APU i mobilní grafiky

Témata článku: Kryptoměny, USA, Země, Bitcoin, Elektřina, Energie, Těžba, Donald Trump, Nizozemsko, Írán, BBC, Teherán, Vysoká spotřeba, Digiconomist, Hasan Rúhání, Spotřeba, Sucho, Spotřeba energie, PákistánVýsledky testů GeForce RTX 4090. Grafické monstrum s nesmyslným výkonem zesměšňuje všechny karty na trhu

Výsledky testů GeForce RTX 4090. Grafické monstrum s nesmyslným výkonem zesměšňuje všechny karty na trhu

** K dispozici jsou podrobné nezávislé testy nové grafické karty GeForce RTX 4090 ** Nvidia splnila sliby, mezigenerační skok ve výkonu je obrovský ** DLSS 3 přináší revoluci v počtu fps

Karel Javůrek
GeForce RTX 4000Grafické kartyNvidia
Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

Jak zvýšit herní výkon ve Windows 11? Vypněte tyhle funkce, radí Microsoft

**Windows 11 na některých počítačích aktivují bezpečnostní funkci Integrita paměti. **Virtualizační funkce ale negativně ovlivňují herní výkon. **Pokud některé funkce vypnete, můžete tím herní výkon posílit.

Petr Urban
Windows 11Microsoft
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Powerfoyle je fotovoltaická vrstva, která vypadá jako dřevo, kůže nebo třeba plast. Už se prodává

Powerfoyle je fotovoltaická vrstva, která vypadá jako dřevo, kůže nebo třeba plast. Už se prodává

** Co kdyby fotovoltaický panel nevypadal jako fotovoltaický panel? ** Teď to zkouší švédský startup Exeger ** Vyrobil speciální vrstvu, kterou už mají první komerční produkty

Jakub Čížek
FotovoltaikaTechnologie