IPV: Kompletní seznam obcí pokrytých ADSL

Ve spolupráci se sdružením Internet pro všechny se nám od Českého Telecomu podařilo získat kompletní seznam obcí pokrytých ADSL i všech pokrytých ústředen.
Kapitoly článku

Sdružení Internet pro všechny získalo od Českého Telecomu seznam obcí a ústředen, kde je v současné době dostupné ADSL a to včetně počtu DSLAMů (centrální prvek pro připojení ADSL účastníků) v jednotlivých ústřednách.

K tomuto dni má Český Telecom přesně 2221 DSLAMů, celkem je přitom pokryto 1392 ústředen v 1044 obcích. Podle posledních známých dat má Český Telecom 2569 telefonních ústředen a tak je stále pokryto jen 54 % z nich. Nevím tedy, kde Český Telecom bere data o >90 % pokrytí ADSL ve svých prezentacích. ČTc dále rozděluje svou síť do 4 podoblastí – Jih, Sever, Praha a Morava. Nejvíce DSLAMů je nainstalováno v regionu Morava (810), naopak nejopomíjenější je Jih (334).

V České Republice bylo v roce 2004 celkem 6249 obcí. Je tedy zřejmé, že ústředna s DSLAMem je jen ve 16,7 % z nich, to ale neznamená, že by 78 % obcí nebylo pokrytých ADSL – ve skutečnosti často jedna ústředna pokrývá více obcí. Na druhou stranu zde existují fyzikální limity dosahů u ADSL – pro ADSL s rychlostí vyšší než 512 kb/s (možná 768 kb/s) musíte být nejdále cca 3 km od ústředny a tak blízko u sebe většina obcí není, dá se předpokládat, že rychlejší internet tedy bude jen v obcích, kde je přímo umístěna ústředna, tj. právě v oněch 16,7 % obcí (a ani ty nejsou často pokryty rychlým ADSL celé). To opravdu není mnoho. Na druhou stranu se většinou jedná o menší obce, kde dohromady žije přibližně "jen" zhruba 2,5 milionu obyvatel.

Když tato data srovnáme s IPV databází obcí pokrytých Wi-Fi, kde je nyní zaneseno 3693 pokrytých obcí, tj. více než trojnásobek, potom se nelze divit, že je u nás bezdrátové připojení tak populární.

Podle včera vydané tiskové zprávy hodlá ale Český Telecom v následujícíchh 5 měsících investovat 150 milionů Kč a vystavit dalších 700 DSLAMů, přičemž předpokládá zaměření na nepokryté obce. Celkem by jich tak do prázdnin mohlo být pokryto až o 60 % více. To je velmi úctyhodné, ČTc to ale samozřejmě nedělá pro úctu, ale pro peníze.

Ministerstvo informatiky totiž získalo do rozpočtu na tento rok 100 milionů Kč na vyřešení připojení knihoven a Telecom si chce jistě z tohoto koláče ukousnout co nejvíce. V září pak Telecom hodlá spustit na DSL svou službu přenosu digitální televize, obě tyto akce jistě velmi výrazně zvýší penetraci ADSL připojení v českých domácnostech.

ADSL, LLU, Wi-Fi i kabelovky

Nedostatečnému pokrytí se nelze divit ani proto, že bezdrátové připojení bývá většinou levnější než ADSL, naprostá většina Wi-Fi sítí má základní nabídku pod 500 Kč včetně DPH. Tomu ADSL od Českého Telecomu, kde je potřeba sčítat náklady na telefonní linku a ADSL, většinou nemůže konkurovat.

Pro ty šťastlivce, kteří ale bydlí ve větších městech, je mnohem výhodnější pořídit si ADSL přes uvolnění místní smyčky (LLU). K těmto linkám nemusíte platit plný telefonní paušál, pouze tzv. plný unbundling, jehož částka je nižší za minimální hlasový tarif, na kterém je možno ADSL zřídit. Od Telecomu pak již nebudete žádné faktury dostávat. Celkem tedy za neomezené 2 Mb/s ADSL připojení přes LLU zaplatíte 993 Kč s DPH.

Výhodnější než ADSL jsou ale stále nabídky kabelových operátorů. 2,5 Mb/s přípojka od UPC stojí 779 Kč (limit celkem dostatečných 20 GB dat měsíčně), 3 Mb/s přípojka od Karnevalu 772 Kč s DPH (limit 10 GB dat měsíčně). Obě firmy přitom mají ještě pomalejší nabídky, které stojí i méně než 500 Kč včetně DPH.

Jakou přípojku zvolit

Z uvedeného zcela jasně vyplývá, že má-li dotyčný možnost připojení přes některého kabelového operátora s rozumnými cenami, potom bude tento vždy výhodnější a to dokonce i než vytáčené připojení, kdy stačí jen několik desítek minut pomalého vytáčeného internetu a uživatel by platil více než za rychlejší připojení přes kabelového operátora.

Wi-Fi připojení (bude-li dostupné) bude velmi pravděpodobně přibližně stejně drahé, zato ne tak kvalitní, jestli ale není kabelový internet dostupný, pak je většinou druhým nejvýhodnějším kandidátem (i když i zde existují firmy, které zneužívají své občas výlučné postavení a nebo neznalost zákazníků a nabízí Wi-Fi připojení za velmi nevýhodných podmínek).

Další v řadě je pak ADSL přes uvolnění místní smyčky (LLU) a teprve až jako poslední lze doporučit ADSL realizované přes nabídku Českého Telecomu.

Připojení firem a lokálních ISP

Pro firmy jsou možnosti a doporučení trochu jiná – zřejmě u nich nebude dostupné kabelové připojení, které většinou zasahuje jen do obytných čtvrtí, většina levných Wi-Fi připojení zase nevyhovuje po stránce kvality a dostupnosti, na kterou dávají firmy větší důraz. Pro střední a větší firmy navíc většinou není vhodné připojení s nějakým datovým limitem, neboť jen těžko mohou hlídat a omezovat své zaměstnance.

Proto jako firemní připojení lze doporučit buď kvalitní bezdrátové připojení (spíše v bezlicenčním pásmu 5 GHz – kvalitu je třeba ověřit nejlépe od známých a nebo si domluvit bezplatné vyzkoušení), ADSL přes LLU, dražší neomezené nabídky ADSL přes velkoobchodní nabídku Českého Telecomu s nižší (1:20) agregací (pozor, sám Český Telecom již tato připojení nenabízí!), nově se v některých městech rozvíjí připojení technologií WiMAX.

Dále je pak možné doporučit bezdrátové připojení v licencovaných pásmech 3,5 GHz a 26 GHz, které jsou dostupné v každém větším městě. Pro odlehlejší místa je pak třeba využít dvoubodových směrových spojů v pásmu 10,5 GHz mezi vámi a některým z bodů vybraného poskytovatele. Těmito spoji lze na přímou viditelnost dosáhnout až do vzdálenosti cca 35 kilometrů a lze se tak dostat téměř kamkoliv.

Daní za to je samozřejmě cena, kompletní 2 Mb/s připojení (vyhrazené, bez agregace), včetně IP konektivity se dá pořídit za zhruba 20 tisíc měsíčně s rozpočítanou cenou zřízení. Zaplatí-li firma hardware a instalaci (cca 150 tisíc), pak lze snížit měsíční poplatky na polovinu. Je-li ale třeba udělat retranslaci (tj. spojit přes některý další bod), pak se pořizovací náklady násobí. Přesto ještě se dvěma retranslacemi bývá takové řešení levnější než meziměstské 2 Mb/s připojení přes pronájem pevného datového okruhu od Českého Telecomu, které vychází od 45 tisíc Kč měsíčně výš.

Tyto ceny zní na první pohled samozřejmě hrozně, nezapomeňte ale, že se jedná o vyhrazené neagregované okruhy, když byste chtěli nabízet internet a platili za páteřní 2 Mb/s okruh 45 tisíc, tak stále můžete (když to hodně zjednoduším) nabízet neomezené 512 kb/s připojení s agregací 1:50 za 225 Kč měsíčně plus vaše marže. Navíc dvojnásobně rychlejší připojení je jen o pár procent dražší.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,