iPod shuffle: hraje páté přes deváté

Když kalifornská společnost Apple Computers zhruba před rokem představila zmenšenou variantu svého hudebního přehrávače iPod Mini, nikoho nenapadlo, že by v dohledné době mohlo zmenšování této řady přehrávačů ještě pokračovat. Nedávno představený malinký přehrávač Apple iPod shuffle byl proto pro všechny pořádným překvapením.

Malý zvenku, velký uvnitř

Související odkazy

Slovník
linux
MP3
USB

Katalog produktů
MP3 přehrávače

Shuffle se od svých starších sourozenců neliší pouze velikostí, ale také způsobem ovládání i samotným pojetím přístroje. Na první pohled zřejmě usoudíte, že se jedná o obyčejnou USB paměťovou klíčenku s několika neobvyklými ovládacími prvky. Tento pohled je na jednu stranu pravdivý, ale jen částečně – iPod shuffle je totiž především hudebním přehrávačem a jeho použití pro přenos dat není jeho prvořadým určením. Kapacita přístroje je jeden gigabajt, k dostání je ještě verze s polovičním množstvím úložného prostoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Na přehrávači najdete kromě rozhraní USB už pouze jeden port, kterým je 3,5mm jack pro připojení sluchátek • Posuvným tlačítkem na těle přehrávače lze volit náhodný nebo postupný režim přehrávání hudby

Klady a zápory
 +  vzhled a rozměry
+ množství paměti
+ způsob přehrávání
- chybí displej
- napájení pouze z USB
- přenos nehudebních souborů
Poměrně malý přehrávač je vyroben z bílého plastu typického pro starší iPody i počítače Apple. Zapadá tedy poměrně dobře do současné produktové nabídky výrobce, ovšem na druhé straně působí po prvním uchopení do ruky poněkud lacině plastově. Při pozornější prohlídce však názor zřejmě změníte a přikloníte se spíše k charakteristice elegantního doplňku, jímž může přehrávač zavěšený na dodávané šňůrce na krku být. Cenná je také nízká hmotnost zařízení.

Bez iTunes to nepůjde

Pro plnohodnotné využití iPodu shuffle potřebujete mít v počítači nainstalován hudební přehrávač iTunes, jehož prostřednictvím budete skladby v shufflu organizovat, pouhé zkopírování hudby do přehrávače přes průzkumníka Windows bohužel fungovat nebude. Po připojení k počítači je shuffle připojen do iTunes jako samostatný seznam skladeb (playlist), do něhož můžete libovolně přesouvat své oblíbené skladby nebo využít funkce automatického naplnění.

Automatické plnění funguje ve dvou režimech: buď si můžete nechat do iPodu nahrát své nejoblíbenější písničky (tedy ty automaticky ohodnocené jako nejoblíbenější v závislosti na počtu jejich přehrání), nebo nechejte iTunes, aby vybral písničky sám. S tímto režimem si občas užijete i trošku legrace – při tomto plnění iTunes totiž vybírá skladby opravdu náhodně, takže ze sluchátek přehrávače se v parném létě můžete klidně dozvědět, že Santa Claus přijíždí do města.

Když zavládne chaos

Proklamovaná největší výhoda iPodu shuffle je chaos a zmatek. Přehrávač totiž neobsahuje žádný displej a primárně přehrává skladby v náhodném pořadí, takže ani při opakovaném poslechu stejného playlistu se nebudete nudit. Tento režim lze samozřejmě vypnout a přehrávat skladby klasicky postupně. Pokud rychle třikrát stisknete tlačítko Play, iPod shuffle začne přehrávat od první písničky. O svém aktuálním režimu informuje přehrávač prostřednictvím malé diody, která rozdílnou barvou světla informuje o sedmi možných stavech. Součástí zelené krabičky prodejního balení je pochopitelně i malá kartička z tuhého kartonu, na níž jsou všechny stavy přehledně popsány.

Apple iPod Shuffle je stylový přehrávač se zajímavě vyřešeným přehráváním skladeb. Úzké provázání přehrávače s hudební aplikací iTunes je na jedné straně dobrou volbou, na straně druhé však diskriminuje například linuxové uživatele nebo ty, kteří pro organizaci a přehrávání hudby používají jinou aplikaci. Na přehrávači sice musíte oželet displej, díky tomu ale můžete přístroj koupit za velmi výhodnou cenu.

Apple iPod shuffle
produkt MP3 přehrávač
zdroj Czech Data System, Praha
kontakt 284000711
cena 4 939 Kč vč. DPH
záruka 2 roky
Cenová osa (Kč vč. DPH)
iRiver iFP 799, 1 GB 6 906 Kč
Apple iPod shuffle, 1 GB 4 939 Kč
Apple iPod shuffle, 512 MB 3 415 Kč
Funkce
vnitřní paměť 1 GB
typ paměti flash
podporované formáty MP3 (8–320 kb/s, VBR),
AAC (8–320 kb/s), WAV
baterie vestavěná Li-Ion
frekvenční rozsah 20 Hz až 20 kHz
odstup signálu od šumu 90 dB
výstupní výkon 2× 15 mW
doba přehrávání až 12 h
automatické vypínání 10 min
rozhraní USB 2.0
rozměry (v × š × h) 84 × 25 × 8 mm
hmotnost 22 g
FM tuner ne
ID3 popisky ne
hlasový záznamník ne
externí paměť ne
příslušenství sluchátka, ochranné víčko,
šňůrka na krk, program iTunes
pro Apple i PC, manuál

Článek vznikl
ve spolupráci
s časopisem
Computer
a čerpá
z čísla 8/05.

Diskuze (39) Další článek: Poznejte systém s tučňákem zblízka

Témata článku: Apple, Linux, iPod, Samostatný seznam, Ochranná sluchátka, Možný stav, Zelená dioda, Stylový obrázek, Šňůrka, IPO, Apple iPod, DEVA, Prodejní balení, Malá hmotnost, Apple iPod Shuffle, iPod Shuffle, Santa Claus, Písnička, Malý přehrávač, Playlist, Sluchátka Apple, Chaos


Určitě si přečtěte

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 245

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 32

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

Otestovali jsme 8 mobilů do 8 000 Kč: rozdíly ve výkonu jsou ohromné

** Mobil za 8 000 Kč uspokojí většinu uživatelů ** Klasické foťáky stačí, širokáče ale zklamaly ** Zásadní jsou rozdíly ve výkonu

Časopis Computer | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu