Ipevo: utržené sluchátko pro všechny Skype maniaky

Skype je fenomén dnešní doby – podobně, jako bylo kdysi ICQ. Časem se objevily i jiné online komunikátory, ICQ však stále zůstávalo v podvědomí jako program, který to všechno začal. V obdobné situaci je nyní i Skype. Snad jen s tím rozdílem, že žádná pořádná konkurence není v dohledu.

Co je Skype?

Skype je program pro hlasovou komunikaci. ICQ je primárně zaměřeno na textovou komunikaci, hlasové a video přenosy byly přidány až později. Nikdy se ale nestaly tím, kvůli čemu by si uživatelé pořizovali tento program. Hlavní funkcí Skype je naproti tomu hlasová komunikace, ke které se od verze 2.0 přidaly také videohovory.

Uživatelé Skype mohou bezplatně komunikovat mezi sebou navzájem, ale díky funkcím SkypeOut je možné Skype používat také na volání na pevné linky prakticky kdekoliv na světě. Služba SkypeIn pro změnu umožňuje přijímat prostřednictvím programu příchozí hovory z klasických telefonních stanic. Třetí z doplňkových a placených služeb je hlasová schránka.

Na první pohled by se tedy mohlo zdát, že Skype je ideálním nástrojem pro hlasovou komunikaci – téměř je, ale nějaké drobné vady na kráse přece jenom stále existují. Tou nejvýraznější je skutečnost, že pro službu příchozích hovorů SkypeIn je možné zvolit telefonní číslo pouze z určitých zemí – Česká republika mezi nimi není.

Pokud byste tedy službu chtěli používat, musíte zvolit telefonní číslo jiného státu – na to vám potom budou volat vaši známí. To je samozřejmě nevýhodné, protože sazba za jejich volání bude stejná, jako kdyby volali na klasickou linku v dané zemi. Bez ohledu na to, že vy můžete být ve stejném městě o kilometr dál.

Naproti tomu cena za službu SkypeOut je při volání zejména na pevné linky velmi příznivá a vyplatí se ji používat, kdykoliv to jen jde. I v internetových kavárnách lze už běžně narazit na mikrofon se sluchátky a nainstalovaný program Skype.

Prostředky pro volání (kredit) prostřednictvím SkypeOut se váží na konkrétní účet, takže realizovat hovor i z jiného než vlastního počítače je velmi snadné. Uživatel ale musí dávat pozor na to, aby se po použití služby řádně odhlásil, aby jeho účet nemohl využít někdo, kdo by počítač použil po něm.

Klepněte pro větší obrázek

Bez hardwaru to není ono

Brzy po uvedení Skype se začaly objevovat telefony určené pro provoz s tímto programem a pro hlasovou komunikaci prostřednictvím internetu vůbec. Od klasických telefonních přístrojů se liší zapojením – připojují se k USB portu.

Podobný telefon nelze použít nikde jinde než pro připojení k počítači a pro hlasovou komunikaci jeho prostřednictvím. Přesto podobná zařízení získávají na oblibě. Zejména proto, že využívat klasická sluchátka je po určité době stále pohodlnější než mikrofon s externími reproduktory nebo náhlavní souprava. I na stole se takový telefon vyjímá lépe. A spíše působí dojmem, že pracujete, což o náhlavní soupravě, pokud tedy nejste telefonistka, ne vždy platí.

Ipevo Free-1 se představuje

Většina telefonů pro hlasovou komunikaci přes internet pochází z levné asijské produkce. Ipevo je jiné. Sice také pochází z Asie, ale dosažení minimální ceny nebylo pro jeho výrobce tím nejpodstatnějším.

To se mimo jiné projevilo také v tom, že výrobek získal prestižní ocenění iF award za design. Když se na telefon podíváte, je jeho vzhled jedním z nejvýraznějších prvků, kterého si všimnete. Křivky hran nejdou s módní vlnou a nejsou zcela zaoblené, přístroj tak chvíli může působit dojmem, jako by jeho vznik byl datován do 80. let. To ale trvá jenom chvíli a poté, i s ohledem na jeho velmi příjemnou velikost (délka cca 15 cm), si prostě začnete říkat, že tenhle přístroj se prostě musí líbit.

Snad jedinou vadou na kráse je ten kabel. Telefon nemá žádnou druhou část, do které by byl ukládán v klidovém stavu, a tak ho musíte mít jen tak pohozen na pracovním stole. Pokud nejste zrovna pořádkumilovní, může se vám stát, že si nebudete jisti, kde se telefon právě nachází.

To je ale situace, která se nijak neliší od běžných mobilů. I nás napadlo, zda by telefon pro komunikaci s počítačem nemohl využívat Bluetooth modul, kdy by s bluetooth rozhraním integrovaným v notebooku mohl komunikovat přímo. A s ostatními pak prostřednictvím bluetooth adaptéru, který by se zapojoval do USB portu.

Klepněte pro větší obrázek

Zástupce společnosti XTel ale zmírnil naše nadšení pro podobné řešení. Pokud by telefon nebyl zapojen přímo do USB portu, muselo by se řešit jeho napájení pomocí externího zdroje energie, nejpravděpodobněji tužkové baterie či akumulátoru.

U přístrojů vybavených Bluetooth připojením, které byly testovány v minulosti, byl také problém s dosahem. Uživatelé telefon brali jako bezdrátový, přičemž síla signálu již při vzdálení se na více než několik metrů začala výrazně kolísat. Bluetooth připojení tedy pro podobné telefony patrně není nejvhodnějším řešením.

Vedle číslicových tlačítek obsahuje telefon také několik tlačítek, která jsou přímo určena pro použití s programem Skype. Výrobek je ostatně certifikován přímo výrobcem programu. Pomocí dvou zelených tlačítek lze určit, zda chcete volat v rámci Skype nebo pomocí služby SkypeOut. Mezi tlačítky pro příjem a odmítnutí hovoru je potom kolébka, s jejíž pomocí lze listovat v seznamu kontaktů. Nad nimi jsou umístěna tři funkční tlačítka, kterými lze v ovládacím softwaru přiřadit některou funkci z předdefinovaného seznamu.

Po připojení telefonu, nainstalování ovladačů a spuštění programu Skype je telefon automaticky rozpoznán a je nastaven jako standardní zařízení, které program Skype bude používat pro hlasovou komunikaci. Ta tedy půjde skrze toto zařízení, kdežto ostatní zvuky v operačním systému budou realizovány prostřednictvím klasické zvukové karty.

To je výhoda oproti náhlavní soupravě, protože při potřebě využití Skype bylo nutné ztišit všechny ostatní zvuky počítače (hudba na pozadí, zvuková varování operačního systému apod.). S externím telefonem toto není nutné a je to jedna z jeho velkých výhod.

O správném zapojení je uživatel informován pomocí blikající diody, která je umístěna ve sluchátku. Vedle těchto tlačítek je ještě levá strana telefonu vybavena dvěma tlačítky pro ovládání hlasitosti a pravá strana nabízí tlačítko pro ztišení hovoru.

Klepněte pro větší obrázek

Listování v seznamu kontaktů pomocí kolíbky je jednoduché a praktické. Ještě lepší by ale bylo, kdyby se nějaká jednoduchá forma seznamu zobrazovala také na LCD displeji telefonu. Jím tento model vybaven není, ale podle slov českého distributora se do prodeje chystají modely, které LCD displejem již vybaveny budou – mimo jiné právě z důvodu snazšího listování v kontaktech.

Problém s absencí LCD displeje se opakuje v případě, že uživatel vytáčí telefonní číslo prostřednictvím tlačítek na telefonu a chce si ověřit správnost jeho zadání – musí odhlédnout od telefonu a ověřit zadaná čísla na displeji počítače.

Obslužný software

Ikonka ovládacího softwaru je trvale umístěna do panelu nástrojů. Jedním kliknutím se tak uživatel může přenést do nastavení obslužného softwaru telefonu. Vedle již zmíněného přiřazování funkcí k funkčním tlačítkům zde lze nastavovat úroveň hlasitosti pro vstup a výstup, preferovaný hardware pro Skype a také vyzváněcí melodie. Těch je celkem deset a ještě tichá volba, kdy je příchozí volání oznamováno pouze programem Skype.

Klepněte pro větší obrázek

Varování programu Skype

Kvalita hovoru je minimálně stejná jako při použití kvalitní náhlavní soupravy. Odpadá ale eventualita, že při hovoru vám ICQ či jiný program oznámí příchod zprávy či jinou událost přímo do uší, což zpravidla bývá bolestivý zážitek.

Ipevo Free-1
USB telefon certifikovaný pro provoz s programem Skype
Výrobce Ipevo
Varianty bílá / černá
Distributor xTel s.r.o. (http://www.SkypeHardware.cz)
Kontakt info@SkypeHardware.cz, telefon: 596 116 719
Cena 1666 Kč vč. DPH
Záruka 2 roky

Témata článku: Skype, Krása, Sluchátka za uši, Zvukový projev, Klasické telefony, Klidový stav, Sluchátka s mikrofonem, Zelené tlačítko, Klasické USB, Sluchátka bluetooth, Podobné telefony, Ostatní výrobci, Zelená dioda, Hlasová komunikace, Sluchátka k počítači, Tichý provoz, Telefon, Sky, Funkční program, Sluchátko, Použitý hardware, Obslužný software

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

Včera | Vojtěch Malý | 137

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje