iPaq vs. Jornada: kdo vyhraje?

Spolu se spojením Hewlett-Packard a Compaq do sebe narazily konkurenční řady produktů. V bedlivě sledované oblasti kapesních počítačů není o překvapení nouze.
iPaq vs. Jornada: kdo vyhraje?

Snad každý z nás ví, že došlo ke spojení dvou velkých společností - Compaqu a Hewlett-Packardu. Stejně tak víme, že každá z těchto společností vyvíjí a prodává vlastní kapesní počítače. Zatímco Compaq je znám svými iPAQy, Hewlett-Packard mu až doposud konkuroval se svými Jornadami. Oba tyto kapesní počítače byly - a bez pochyby stále jsou - téměř srovnatelnými přístroji. Který z nich však přežije?

Zdá se však, že je konečně jasno. Zřejmě nyní potěším především příznivce kapesních počítačů iPAQ: přestože jej zlé jazyky již odepsaly, jeho vývoj zřejmě ukončen nebude. iPAQy byly totiž velmi ziskové a byly vždy jedním z nejprodávanějších kapesních počítačů. Dočkáme se tedy nových modelů, z nichž některé budou zaměřeny na určitou cílovou skupinu. Naopak budou utlumeny Jornady a skrečován byl i projekt na Jornadu využívající operační systém Linux. O tom, že je iPAQ úspěšnější než Jornady, není pochyb. Nové HP je bude prodávat jako HP iPAQ a přeskládá portfolio produktů.

V každém případě by však nemělo dojít k podobnému rozhodnutí, jaké učinil anglický Psion. Ten bude nové verze svých kapesních počítačů vyvíjet výhradně pro firemní klientelu. IPAQy pro běžné lidi tedy i nadále zůstanou. Nové iPAQy již budou mít pouze barevný displej, protože experiment s monochromatickým (byť patřičně levným) iPAQem se příliš dobře neujal. A je to docela pochopitelné - kdo někdy viděl na iPAQu barvu, nemohl již o šedé ani slyšet.

Nicméně současná řada iPAQů bude utlumena, ne proto, že by je nahradily Jornady, důvodem je přechod na rychlé procesory XScale. Nové iPAQy tak budou z vnějšku vypadat téměř nachlup stejně, rozdíl bude především v rychlosti počítače. Chystá se i extrémně tenký iPAQ, který bude konkurovat novým štíhlým PDA. Jeho hlavní nevýhodou ale bude nekompatibilita se stávajícími rozšiřujícími pouzdry na současné iPAQy.

Alespoň jeden z nových iPAQů by měl disponovat displejem s plným VGA rozlišením. Nejsou tak dávno časy, kdy podobné rozlišení v šestnácti bitové barevné hloubce bylo vrcholem techniky v nejmodernějších noteboocích. A hle, dnes jej budeme mít v kapsičce od košile.

Hewlett-Packard však také nezůstane vzadu. Řada 7x0 jeho kapesních počítačů Jornada byla jedinečnými zařízeními už proto, že byly vlastně jedinými kapesními počítači s Windows CE společnosti Microsoft vybavenými téměř plnohodnotnou klávesnicí. Tyto Jornady se brzy dočkají svého nástupce, který však již bude ve svých útrobách prohánět nový operační systém Windows CE.NET.

Bonbónek jsem si však nechal úplně na závěr. Pokračovat v prodeji i ve vývoji se bude také u nedávno představeného komunikátoru Jornada 920. Drobnosti jako podpora GPRS nebo technologie Bluetooth je samozřejmostí. Zdá se, že se skvělými iPAQy se v budoucnu nebudeme potkávat pouze na stránkách zpravodajských serverů, ale i na pultech našich obchodů. A to je určitě dobře.

 

Váš názor Další článek: Linux na Xbox

Témata článku: Windows, Kdo, Současná řada, Skvělá klávesnice, Bonbónek


Určitě si přečtěte

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

Čím nahradit WhatsApp: Vyberte si z 10 alternativních komunikátorů

** Z WhatsAppu kvůli novým podmínkám utíkají tisíce uživatelů ** Čím nahradit populární aplikaci pro zasílání zpráv? ** Vybrali jsme pro vás 10 alternativních komunikátorů

Karel Kilián | 112

Karel Kilián
KomunikaceWhatsAppInstant Messaging
Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

** Firmy i organizace včetně EU připravují etické kodexy pro A.I. ** Vědci z Madridu zkoumali, jestli je budeme moci aplikovat na A.I. 2.0 ** A je tu háček, superinteligence pro nás totiž bude neuchopitelná

Jakub Čížek | 84

Jakub Čížek
Umělá inteligence
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Od drobností do USB až po routery a tiskárny

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 75

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest rychlých Wi-Fi 6 routerů

Jak ztišit počítač

Velký test mATX skříní