iPaq: útok na všechny smysly

Firma Compaq je pověstná svými originálními řešeními. A to ve všech směrech. Jedním z takových originálních řešení je i verze kancelářského počítače s označením iPAQ Desktop.
Tento článek vyšel v časopise Computer 17/01 dne 30. srpna 2001

Radek Bábíček, Pavel Zahradník

Firma Compaq je pověstná svými originálními řešeními. A to ve všech směrech. Jedním z takových originálních řešení je i verze kancelářského počítače s označením iPAQ Desktop. Jedná se o milý kompaktní přístroj s velmi zdařilým a neotřelým designem, se kterým se hned tak někde nesetkáte. Maximálně zjednodušuje klasickou PC technologii, dosahuje vysoké integrace do sítě - lze jej velmi snadno spravovat na dálku a v neposlední řadě reprezentuje.

Jednička za design

Compaqu se podařilo udělat kabát na výbornou. S minimálními rozměry v černo-stříbrné kombinaci se jeví spíše jako hračka, ale uvnitř se skrývá silný oř. Velmi důležitý znak je však úmyslně trošku zamaskován. Jedná se totiž o MultiBay řešení, tj. způsob, jak efektivně do jednoho místa soustředit maximální množství zařízení (např. mechaniku CD-ROM či výměnný disk). V principu se jedná o možnost záměny mechanik jako u některých notebooků, a to samozřejmě za provozu.

Klepněte pro větší obrázekNa přední straně se kromě tlačítka start ukrývají dva USB konektory společně s výstupem na sluchátka a vstupem na mikrofon. Konečně snad výrobcům došlo, že není nutné vše „cpát“ na zadní stranu počítače, když zepředu je ke všemu přístup mnohem jednodušší. Navíc se vám prodlouží např. šňůra od sluchátek, takže již nebudete muset mít obličej nalepený na monitoru, kdykoli si budete chtít diskrétně poslechnout svou oblíbenou skupinu nebo zahrát nějakou hru.

Kdo by hledal při vybalování na zadní straně počítače PS/2 nebo COM porty, bude nejspíš zpočátku zaskočen. Místo nich totiž nalezne pouze čtveřici USB portů společně se síťovým a jedním speciálním konektorem. V něm pak nalezne své místo přídavný modul LegacyLite, na kterém pak již najdete zmiňované komponenty. Navíc se na odvrácené straně počítače nachází vstupy a výstupy z integrované zvukové a grafické karty.

Nacpané břicho

Do útrob tohoto malého stroječku se asi již víc nevejde, snad jen další paměť do posledního volného slotu. Základní deska je postavena na čipsetu Intel 815E, který samozřejmě zajišťuje podporu ATA 100, 6× USB nebo AGP 4×. To se ale u integrované grafické karty moc neprojevuje. Jako mozek počítače v tomto případě posloužil procesor Intel Pentium III taktovaný na 866 MHz. Na výběr máte ale také slabší Celerony. V kombinaci se 128 MB paměti SDRAM, které mohou být rozšířeny až na maximálních 512 MB, tvořil dobrý základ pro bezproblémový provoz kancelářských aplikací. Velmi dobře byl řešen i odvod tepla z procesoru, které bylo odváděno od chladiče pomocí tunelu až na zadní stranu počítače.

Jako zvuková karta slouží integrovaný zvukový kodek AC ‘97. Ale proč také zbytečně investovat do zvukové karty u počítače, který má sloužit pouze pro kancelářskou práci? Jako další integrovaná komponenta byla použita síťová karta Intel PRO/100+. Místem pro data je pevný disk Fujitsu o kapacitě 10 GB.

Moduly

Dostat na svůj stůl počítač vybavený tímto způsobem by se asi líbilo málokomu. Proto má iPAQ na své přední straně jednu pozici s názvem Multi bay. Do té si potom můžete dokoupit další komponenty. Nevýhodou tohoto systému je, že můžete mít v počítači vždy pouze jeden takovýto modul. Celý princip je velmi podobný tomu, s nímž se setkáváme u notebooků. Mezi moduly, které Compaq dodává, patří CD-ROM, CD-RW, DVD-ROM, ZIP 250, LS 120 nebo pevný disk IBM TravelStar o kapacitě 10 GB. Navíc: Všechny tyto moduly jsou naprosto kompatibilní s notebooky Compaq Armada. Šetřte tedy!

Co se týče vkládání modulů, tam je situace naprosto jednoduchá. Modul pouze zastrčíte za plného chodu počítače do jediné možné pozice, a pokud používáte systém Windows Millenium nebo 2000, můžete jej okamžitě začít používat.

Něco pro správce

Určitou výhodu získá správce počítačové sítě, který bude mít síť postavenou na těchto počítačích. Minimálně totiž zmizí problémy s kompatibilitou, hlavně díky tomu, že po celou dobu prodeje a výroby jedné modelové řady se tato řada vůbec nemění.

Jako operační systém si můžete vybrat ze všech verzí Windows. Podle toho se pak také odvine cena konečného produktu. Můžu ale s klidným svědomím říct, že i s Windows 2000 neměl iPAQ sebemenší problémy, Ovšem díky tomu, že se k nám dostala jeho nejsilnější varianta. Otázkou je, jak by tento systém běžel na konfiguraci s Celeronem na 700 MHz a 64 MB operační paměti. Koneckonců výsledky testů si můžete sami prohlédnout.

Naměřili jsme

CPU 2 316
FPU 1 161
multimedia Int. 4 704
multimedia FP 5 760
Drive index 14 618
memory ALU 274
memory FPU 301
Naměřeno v programu SiSoft Sandra 2001.

+ malý a kompaktní
+ vzdálená správa
+ přiměřený výkon
chybí tlačítko ovládání hlasitosti
základní deska Compaq
čipset Intel 815E
porty 6× USB, 2× PS/2, 1× COM, 1× LPT, 1× VGA, 1× RJ45 (LAN), vstupy a výstupy zvukové karty
CPU Intel P III 866 MHz
paměť 128 MB SDRAM 133 MHz
HDD 10 GB IBM TravelStar, ATA 100, 5 400 ot./min
grafická karta integrovaná Intel 3D Direct AGP 4MB Video cache
zvuková karta integrovaný kodek AC `97
síťová karta integrovaná Intel PRO/100+
klávesnice Compaq
myš Compaq
software MS Windows 2000 Professional
rozměry 13,8 × 26,4 × 34,9 cm (š × v × h)

Počítač Compaq iPAQ Desktop
Zdroj: Compaq, ČR
Telefon: (02) 61 10 82 19
Cena: 32 696 Kč vč. DPH
Záruka: 1 rok

Diskuze (8) Další článek: Hewlett-Packard koupil firmu Indigo

Témata článku: Windows, Kompaktní rozměr, Zvukové karty, Smysl, Břicho, Stříbrná verze, Kancelářské stoly, Armada, Zadní strana, Přední strana, Rj45, Sluchátka k notebooku, Sluchátka k počítači, Odvrácená strana, Kabát


Určitě si přečtěte

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 10

Jakub Čížek
Stavebnice
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 53

Jakub Čížek
Windows 10ChromeSoftware
Elon Musk podpořil Signal jako náhradu WhatsAppu. Aplikaci okamžitě zavalili uživatelé
Markéta Mikešová
WhatsAppElon MuskFacebook

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5