iPaq Pocket PC – nový kapesní počítač Compaqu

Dalším impulsem pro počítače s Windows CE by měla být jejich nová verze. Počítače s tímto systémem se budou nazývat Pocket PC a pokud budou podobné tomu, co představuje Compaq, půjde o velmi použitelná zařízení.
Nový iPaq zasunutý do kolíbky. Do horní strany je zasunuta bezdrátová síťová karta.Dalším impulsem pro počítače s Windows CE by měla být jejich nová verze. Počítače s tímto systémem se budou nazývat Pocket PC a pokud budou podobné tomu, co představuje Compaq, půjde o velmi použitelná zařízení.

Již delší dobu bylo zřejmé, že jestli se něco nestane na poli kapesních počítačů s Windows CE, postupně tato větev kapesních počítačů upadne. Novinky se totiž už delší dobu vůbec neobjevovaly, ty starší modely zaujaly spíše fanoušky a fanatiky a jeden výrobce za druhým se zbavoval celých produktových řad. Nyní se ale konečně zdá, že se konečně něco bude dít. Tak především, Microsoft představuje novou verzi svých Windows – přejmenovanou na Windows Powered Pocket PC. Současně ale také někteří výrobci představují nové kapesní počítače. V příštích měsících tedy můžeme očekávat boom s nabídkou těchto zařízení.

Jedním z těchto nových kapesních počítačů je Compaq iPaq Pocket PC. Jde o kapesní počítač do dlaně, tj. bez klávesnice. Tloušťka byla snížena na přijatelných 1,59 cm (Palm V 1,01 cm, Palm IIIc 1,77 cm), i když celé zařízení bude působit asi hmotně – 170 gramů v kapse oproti 95,2 gramům Palmu V pořád ucítíte. Displej je barevný, aktivní, s rozlišením 240 x 320 bodů, což je ovšem dvakrát více než u Palmů. A vzhledem k tomu, že operační systém by měl být připraven tuto plochu efektivně využít, mohla by být práce s tímto kapesním počítačem zajímavá. Compaq říká, že je venku tento displej krásně čitelný – uvidíme, až ho dostaneme do redakce.

Bez tmavého ochraného krytu je iPaq štíhlý a elegantní.Pokud vás zajímá procesor, tak vězte, že jde o StrongARM (32bitů, výrobce Intel), pracující na frekvenci 206 MHz. Na svém pracovním stole máte možná procesor pomalejší, rozhodně však ne každý má již také 16 MB Flash ROM (tedy se snadno vyměnitelným operačním systémem) a 32 MB RAM.

Další hardware také stojí za zmínku – 3,5mm audio konektor, port IrDA a vedle sériového portu také možnost připojení k počítači prostřednictvím rozhraní USB! Na přední stěně je mikrofon i reproduktor – to se bude hodit i k jiným účelům, než jen hlasový záznamník a přehrávač hudby mp3, což iPaq zvládá. Tento počítač totiž bude zajímavý především svojí rozšiřitelností. iPaq totiž bude možné přidáním tzv. expansion packů přidávat další vlastnosti. Kromě modulu pro čtení karet Compact Flash nebo PC karet tak budete moci přidat např. modul pro připojení do sítě LAN, modul pro hardwarové přehrávání mp3, navigační systém GPS a nebo – doufejme, že v dohledné době – modul pro gsm. Tento modul ve vývojových laboratořích existuje, zatím k dispozici není. V současnosti jsou k dispozici modemy a síťové karty. Pokud vám tato koncepce připomíná Handspring Visor, máte pravdu.

Podle materiálů, které máme k dispozici, se ale Compaq nebude snažit pozicovat iPaq vedle Visorů, ale spíše vedle Palmů, které drtivým způsobem opanují především severoamerický trh, kam budou směřovat první dodávky těchto přístrojů (nebojte se, dostane se i na Českou republiku a to velmi rychle). Předběžná cena iPaqu by měla být 499 USD, oproti 449 USD za Palm IIIc nebo 399 USD za Palm V.

Zatím jsem čerpal jen z písemných materiálů, které mám k dispozici, ale pokud skutečný iPaq bude mít stejné vlastnosti, odvážím se tvrdit, že jeho pořízení bude otázkou rozumu a ne jen citu. Tyto nové kapesní počítače se systémem založeným na původních Windows CE by totiž už měly být konečně použitelné.

Diskuze (5) Další článek: PlayStation2 jako zbraň hromadného ničení?

Témata článku: Windows, Pocket, Dohledná doba, Bezdrátová klávesnice k pc, Kapesní počítač, Nový, Compaq, Původní klávesnice, Celý kryt, Mikrofony k pc


Určitě si přečtěte

Šéf Spotify: Budeme zdražovat. Náš obsah se zlepšil
Markéta Mikešová
PředplatnéSpotify
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 51

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 205

Jiří Kuruc
Apple
Pozor na tyto doplňky pro Chrome a Edge. Mohou obsahovat malware, varuje Avast
Jakub Čížek
MalwareProhlížeče
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 90

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5