iPad 2: velký uživatelský test

Jak se nový iPad 2 osvědčí v běžné praxi, ať už ho chcete používat pro práci nebo pro zábavu? Přečtěte si o reálných zkušenostech jednoho z uživatelů.
Kapitoly článku

Tablety v čele s iPadem jsou stále velmi rozporuplná zařízení. Mají silnou skupinu příznivců, kteří je považují za užitečné zařízení, svůj iPad mají neustále při ruce a nakupují do něj stovky aplikací. Na druhé straně jsou uživatelé, kteří v tabletech nevidí větší smysl. Ani v redakci nepanuje shoda.

Recenze tabletů jsou pak zpravidla připravovány uživateli, kteří jsou pro tablety zapáleni. To nutně nemusí znamenat, že jsou takové testy neobjektivní, ale na druhou stranu může být zajímavé sledovat zkušenosti s tabletem někoho, kdo by si ho za normálních okolností nikdy nekoupil. To je i případ Radka Hulána (@radekhulan), známého českého blogera, který po necelém měsíci s iPadem 2 zhodnotil své pozitivní i negativní zkušenosti s tabletem. Mohou být pro vás inspirací, nebo jen podnětem k zamyšlení, jakým způsobem byste tablet používali vy.

Upozornění: článek vychází se svolením autora z vícedílné recenze na jeho blogu. Texty prošly redakční korekturou, zkrácením a byly upraveny do podoby celistvého uživatelského testu.

První dojmy

iPad 2 je šéfem Applu označován za magické a revoluční zařízení. Když mi obchod CZC.cz nabídnul 16GB Wifi model k recenzi, rád jsem přijal. Můj postoj k Apple je znám jako mírně rezervovaný, především k jejich desktopovému operačnímu systému. Preferuji řešení Microsoftu, ale na iPad 2 jsem se opravdu těšil, Microsoft v této oblasti nemá zatím co nabídnout. A taky mám rád magii.

Po rozbalení jsem iPad 2 zapnul a koukal na nakreslený bílý kabel na displeji, naznačující zasouvání USB konektoru do iTunes. Bez připojení k PC ovšem nic dalšího nebylo, aktivovat zařízení přes Wi-Fi nejde. První dojem po rozbalení bych tedy ohodnotil pouze jako středně magický.

Po nějaké době obdivování ladných tvarů 601 gramů živé váhy iPadu 2 jsem jej přemístil k hlavnímu PC, abych jej aktivoval.

iPad01.jpg

Displej iPadu 2 je lesklé zrcadlo, ale poté co jej zapnete a nejste na přímém slunečním světle či ve světle zářivek, to až tak moc nevadí. A barvy jsou díky S-IPS panelu skvělé, rozhodně lepší než na běžném netbooku s TN maticí. Matný S-IPS displej by byl přesto přínosem, tolik by se nelesknul. 

K aktivaci iPadu je nutné nainstalovat do počítače program iTunes. Protože v tento software nemám důvěru, instaloval jsem ho raději do virtualizovaných Windows XP určených k testování. Po aktivaci iPadu přes iTunes v PC jsem jej konečně zapnul. Svítila na mě jednoduchá obrazovka, kterou známe z iPhone či iPodu Touch. iPad 2 prostě po zapnutí vypadá jako poněkud přerostlý telefon, nikoliv jako tablet: 

iPad2.jpg
iPad 2 po prvním spuštění

Protože na iPadu nejsou po spuštění skoro žádné aplikace (jen Safari na internet, Mail pro e-mail s podporou Exchange, Kontakty, Kalendář a pár drobností), zamířil jsem do AppStore, a zkusil si jako první stáhnout Twitter, oficiální volně dostupnou aplikaci. Bohužel, není to tak snadné. Pro stažení „Free“ aplikace si musíte vytvořit účet Apple ID, zadat pár osobních údajů, nastavit si heslo a (což se nicméně dá i obejít) zadat číslo kreditky. Apple mi následně zablokoval 2× 2 Eur na účtu, pravděpodobně to bylo myšleno jako ověření karty.

Na následné instalaci aplikací mě zarazila jedna věc – aplikaci nainstalujete kliknutím na malinkatý šedý obdélníček s cenou aplikace, či s nápisem FREE, který rozhodně nevypadá, že se na něj dá klikat a je s ním spojena nějaká aktivita. Drobné selhání ergonomie.

iPad4.jpg
Aplikace Facebook v App Store – stáhnete kliknutím na šedý obdélníček FREE vlevo nahoře

Negativa iPadu

Očekával jsem, že mi iPad bude třetí den jen tak nečinně ležet v šuplíku, ale nestalo se tak, během prvního týdne jsem dokonce iPad spustil každý den a utratil postupně asi 130 Eur za různé aplikace, hledajíce v nich smysl zařízení. Racionálně obhajitelný smysl jsem nenašel. Pokud vyslovíte slovo práce, pak je lepší libovolný notebook, přesto je iPad opravdu zajímavý gadget kvůli emočně líbivé prokrastinaci.

 

iPad 2 je neproduktivní zařízení, a to je na něm poutavé!

 

Když jej pustíte, 100% víte, že nebudete pracovat. To se vám s notebookem nestane a je to opravdu míněno jako pozitivum. V této kapitole naleznete jen negativa iPadu, tak jak je vnímám. V další kapitole naleznete naopak jen pozitiva.

iTunes, synchronizace a práce se soubory

iTunes 10 pro Windows je pomalý a špatně ovladatelný program, bez něj je ovšem iPad nepoužitelný. Když iPad poprvé zapnete, tak si vyžádá připojení k vašemu počítači USB kabelem (nepodporuje bezdrátovou konektivitu), následně musíte provést instalaci iTunes a aktivovat iPad přes internet. Apple iPad chápe jako doplněk počítačů, se kterými je svázán „pupeční šňůrou“.

iPad4.jpg
iTunes pro Windows

iTunes samotný je velký a pomalý moloch, ale přitom má jen málo užitečných funkcí. Neumí synchronizovat libovolné soubory, jen několik Applem vyvolených typů. S iTunes se povinně instaluje i QuickTime, směs kodeků a nepraktického přehrávače. Osobně jsem to vyřešil zmíněnou instalací iTunes do virtuálních Windows XP, ale představa, že tento program je vyžadován pro běžný provoz iPadu, mi opravdu není sympatická.

Do iPadu je neuvěřitelný problém dostat soubor a udržet jej aktualizovaný. K nicnedělání to sice nepotřebujete, ale pro produktivní práci ano. Několik málo typů souborů můžete synchronizovat mezi PC a iPadem pomocí iTunes, ale to se netýká aplikací. Do těch soubor dostanete složitě, na systémově podporovanou synchronizaci zapomeňte. Aplikace se to snaží nějak obejít. Vytváří třeba virtuální HTTP server na portu 8080 či jiném.

iPad5a.jpg
Synchronizaci libovolnách souborů iPad nenabízí, aplikace to obchází různě

A vy poté nahráváte do dané aplikace soubor přes prohlížeč a váš počítač, s připojením na místní Wi-Fi síť, ručně jeden po druhém.

Files.png
Výběr souborů k nahrání do iPadu v prohlížeči na PC. Jeden po druhém...

Druhá nepříliš dobře použitelná možnost je spustit si iTunes, tam si zvolit Apps / File Sharing, a zde soubory po jednom přidávat do konkrétní aplikace, či je tam (opět do konkrétní aplikace) možnost přetáhnout pomocí drag & drop. Ani v jednom případě nefunguje sychronizace souborů.

iPad6.jpg
 Přetahování souborů do aplikací v iTunes

Do některých aplikací soubory nedostanete vůbec, třeba MyKeePass, takže nejsem schopen na iPadu mít svůj soubor s hesly. Jedna bezpečnostně zcela nepřijatelná možnost je KBD soubor nahrát na vlastní web server a MyKeePass si jej odtud stáhne přes HTTP. Druhá teoretická možnost je poslat si soubor přes lokální Wifi, ale ta prostě nefunguje, aplikace se inicializuje a inicializuje, ale soubor nenalezne.

Když iPad propojíte s PC a nemáte instalované iTunes, objeví se jako digitální fotoaparát (který je mimochodem kvalitou tak mizerný, že jej nebudu ani recenzovat). Stáhnete si do počítače fotky či screenshoty pro recenzi a nic víc. Do iPadu nemůžete snadno něco nahrát či si snadno stáhnout svoje data. Nemůžete do něj ani přenést fotky z fotoaparátu a na 10" displeji si je prohlédnout, k tomu je nutné dokoupit drahé redukce.

iPad2 v PC.jpg
Takto uvidíte iPad v počítači s Windows

Práce se soubory v iPadu v podstatě neexistuje, každá aplikace se to snaží různě obcházet, s různými výsledky, některé fungují, jiné ne, některé jsou proto nuceně propojené na různé veřejné online služby či vlastní cloudová řešení. V každém případě zapoměňte na snadné sdílení libovolných dat s vlastním počítačem, notebookem či telefonem. Částečné řešení této situace je používat různé služby pro cloudové sdílení, ale třeba Live Mesh neexistuje, Dropbox má (z mého pohledu) výrazné funkční nedostatky, a kupovat si další aplikace jako iFiles pro řešení koncepčních nedostatků v iOS odmítám.

Nepropojenost aplikací a jejich dat

iOS byl vyvinut jako operační systém pro telefony s malým displejem, respektive pro iPhone. Zde není nutná nějaká sofistikovaná funkčnost a propojení aplikací a dat uživatelům asi příliš nechybí. V iOS jsou tyto funkce přímo zakázány.

V praxi to ovšem znamená, že si mohu sice nainstalovat speciální prohlížeč s podporou LastPass hesel, mohu si také nechat synchronizovat svoje záložky z prohlížeče v počítači do Safari v iPadu, ale už je nedostanu do prohlížeče, který v iPadu opravdu používám, tedy LastPass.

Safari.jpg
Záložky lze synchronizovat z iTunes, a to třeba i z Internet Exploreru. Pro průběžnou synchronizaci bez kabelu je nutné mít předplacenou službu MobileMe.

LastPass prohlížeč se totiž systémově nesmí propojit se Safari. Komunikace mezi aplikacemi a předávání dat je velice omezené.

Jako přerostlý telefon

Co si myslíte, že může být užitečné dostat na hlavní obrazovku 10" tabletu? Předpověď počasí, poslední tweety, emaily, seznam úkolů, soubory na kterých jste naposledy pracoval? Jasně, to by bylo efektivní a produktivní. Jenže iPad tam má 20 ikon, nic víc. Triviální koncepce domácí obrazovky z iPhone zůstává i u iPadu, a to je opravdu škoda.

iPad7.jpg
Domácí obrazovka iPadu – jen aplikace

iPad 2 zřejmě nemá skutečný multitasking pro aplikace třetích stran, stejně tak jako jej nemá iPhone. Aplikace se mohou sice napojit na některé notifikační služby (takže vás Twitter či IM+ každou chvíli otravuje upozorněním), ale na pozadí celý kód aplikace neběží. Když si spustíte Wired čtečku, necháte ji stahovat poslední číslo a přepnete se někam jinam, stahování se zastaví. Na iPadu nemůže běžet třeba pět aplikací současně.

Už Windows 95 zavedla možnost přihlásit se do počítače jako určitý uživatel a pracovat se svými soubory. iPad to ovšem neumí. iPad nemůžete nikomu půjčit (podobně jako telefon), protože v aplikacích máte uložené citlivé informace, kontakty, kalendář, email a další, a kdokoliv iPad používá, to může vidět a zneužít. Nemůžete vytvořit nového uživatele a ukázat mu systém bez vašich dat. Jediné co můžete, je iPad zaheslovat (výrazně doporučuji!), nastavit si smazání obsahu po 10 neúspěšných zadáních hesla a nikomu jej nepůjčovat.

Kompromisní klávesnice

Klávesnice iPadu není špatná na napsání krátké aktualizace vašeho stavu na Facebook či Twitter, ale na moc víc se nehodí. Zkusil jsem odpovědět na tři emaily a bylo to nesnadné, pustit si notebook z režimu spánku a napsat email na něm je rychlejší a efektivnější. 

Dokonce se mi text píše rychleji na malém 4" telefonu s hardwarovou klávesnicí (Nokia E7) než na 10" iPadu. Z následujících fotek asi bude vše zřejmé.

NokiaE7.jpg
Česká klávesnice na Nokii E7
iPad8.jpg
Česká klávesnice na klávesnice iPadu 2

Pro zavináč, čárku, zpětné lomítko, otazník, písmena ú/ů, speciální znaky (*, # a další) se na iPadu 2 musíte přepnout do jiného režimu klávesnice a poté zase zpět, háček a čárka mají speciální klávesy. Chybí také kurzrovoé šipky a klávesa Ctrl pro rychlý pohyb v textu.

Hodně kompromisní česká klávesnice je také důvodem, proč iPad není skvělým nástrojem pro e-maily, jak by se mohlo zdát. Čtení e-mailů je poměrně dobré, pokud máte veškeré e-maily v jedné složce (což typicky nemáte), ale odpovídání už se kvůli klávesnici komplikuje. A druhým praktickým důvodem, proč píši více e-mailů na mobilu je ten, že jej mám pořád u sebe. 10" tablet s sebou stále nenosím.

Aplikace v praxi

Aplikace pro zábavu jsou na iPadu opradu skvělé. Hezky se animují, ve Friendly je Facebook lepší než na webu samotném, Twitter klient je krásný a funkční. ReadItLater je báječná čtečka poznamenaných článků z webu a Flipboard zase poutavý způsob procházení novinek. World of Goo hra se báječně ovládá.

Jenže pak se přesunete k tomu, že chcete něco udělat, třeba oříznout fotku do článku, z PNG ji uložit do JPG a nahrát přes SFTP na váš server. S iPadem je tato zdánlivě triviální operace téměř nemožná. Photoshop Express má být top aplikace pro úpravu obrázků na iPadu, ale její možnosti jsou vyloženě směšné.

iPad9.jpg
Photoshop Express pro iPad je jen velmi jendoduchý editor obrázků

Podobné je to s většinou aplikací, kde máte něčeho dosáhnout. Jsou špatné. Na notebooku budu i s jednoduchou prací rychlejší. Hodně věcí se sice nakonec dá zrealizovat, ale je to tak zdlouhavé, opravdu tak nesmírně zdlouhavé, že je mnohem lepší počkat tři sekundy na probuzení notebooku s Windows 7 ze spánku a pracovat na něm.

Pokud chcete pracovat, a nemusí to být jen odborná práce, ale třeba běžné činnosti jako upravení obrázku a nahrání do článku v redakčním systému, editace Word či Excel dokumentu, psaní delší poznámky, potřebujete notebook či netbook. iPad není platforma, která může notebook či netbook nahradit, nakonec bez počítače se iPad není schopen poprvé ani zapnout (vyžaduje aktivaci přes iTunes) a následně aktualizovat. Je to doplněk, telefon s 10" displejem, který nabízí některé v zásadě zcela zbytné funkce.

Přehrávání videa

Přestože má iPad velký displej, není zrovna idální video přehrávač. Kvůli obrazovce v poměru stran 4:3 budete sledovat běžný seriál (MKV, 720p, poměr stran 16:9) jen zhruba na osmipalcové úhlopříčce, a to není mnoho.

Video.jpg
Video – dost nevyužitého místa a také s titulky může být problém

Výdrž a konektor

Nakonec ještě zklamaly dvě věci. Jednou z nich je výdrž. V hodně recenzích se píše o zhruba 10 hodinách, co má iPad 2 vydržet v provozu. To nemohu potvrdit. Zhruba po 5 hodinách hraní si s tabletem je na 20 - 30% kapacity baterie. Čekal jsem mírně lepší hodnoty. Druhá věc je konektor – velký, špatně se zapojující, nestandardní. Při připojení k USB portu v počítači se iPad navíc nenabíjí, jeho proudový odběr je vyšší než povolují specifikace.

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,