Iomega začíná dodávat nové typy výměnných médií Clik

Klikat budou nejen počítače, ale i fotoaparáty a kapesní počítače.
Podle svých předchozích ohlášení, avšak dříve, než se celkově očekávalo, začala firma Iomega již dodávat omezená množství výměnných disků pro mobilní zařízení – zatím pro digitální fotoaparáty, pro handheldy budou záhy následovat. Disky Clik pro digitální fotoaparáty mají kapacitu 40 MB a jsou dodávány s diskovou jednotkou a čtečkou flash paměti, která provede načtení dat z flash paměti fotoaparátu a uloží je na disk; cena tohoto balíčku by měla být okolo 250 USD. Tato cena sice není zanedbatelná, ale stále se jedná o úsporu oproti paměťovým kartám s flash pamětí o podobné kpacitě – každý další 40 MB disk totiž bude stát jen deset dolarů. a jeho velikost dosahuje poloviny kreditní karty

Toto schéma lze posunout o kousek dál – budovat fotoaparáty či další zařízení úplně bez paměti flash (kromě té, která je potřebná pro rychlé uložení právě fotografovaného obrazu) a vybavit je přímo vnitřní mechanikou Clik, což aparát dále zlevní a navíc jej vybaví implicitně výměnným záznamovým médiem. Fotograf pak bude moci vyjet za snímky s jedním fotoaparátem, kapsou plnou disků Clik a vytvořit tisíce fotografií bez nutnosti přenosu dat na disk počítače. Některé firmy už „projevily zájem“ o výrobu produktů, které budou mít přímo zabudovaný disk Clik – Iomega tvrdí, že se jedná o firmy Agfa, Compaq a Sharp.

Živě komentuje: tento pozitivní výhled stále narušuje jedna skutečnost – firma Iomega je malá a je to „společnost jednoho produktu“, v současné době populárního Zipu. Bez Zipu by Iomega zřejmě neexistovala, ostatní produkty jsou zatím jen doplňkem (dokonce i Jaz) a nezískaly by firmě dostatek financí na zaplacení drahého vývoje i výroby nových produktů. A u Zipu se stále nepodařilo nahradit jím disketovou mechaniku, a naděje, že se to Iomeze podaří, je stále menší a menší – osobní počítače mají už pár let docela bolestné období, kdy neexistuje levný a standardní (všude rozšířený) prostředek pro výměnu dat mezi nimi, pokud nejsou připojeny v síti nebo k Internetu. Dnes už je zřejmé, že za deset, možná i pět let tento prostředek bude úplně zbytečný, protože nepřipojený počítač bude unikátem (a z mobilních strojů půjde přenést data na desktop přes infračervený port). Co to má společného s Clikem: hrozí, že se z něj stane další z šikovných produktů od Iomegy, který nepřesáhne jen určitou komunitu, jak to bylo například u Bernoulli disků či koneckonců i u ZIPů, které jsou oblíbené hlavně v DTP oboru. Clik je na tom trošku lépe, protože jde o výměnu dat „mezi mnou a mnou“; nicméně ani zde se asi nepodaří, aby se tento druh mechaniky natolik standardizoval, že by se v budoucnu montoval třeba do velké většiny mobilních zařízení. Iomega totiž nedovoluje licencování svých technologií, čímž si sice drží zisky, ale zabraňuje jejich rozšíření, jako tomu byl u mechaniky disketové – tu mohl vyrábět a prodávat kdekdo, takže se technologie zmocnila Asie a její cena (výrobně je mechanika určitě ne levnější než mechanika Cliku) šla pod tisíc korun – pod sedminu ceny Cliku.

Váš názor Další článek: Service Pack 4 pro česká NT je tu!

Témata článku: Drahé zařízení, Typ, Kreditní karta, Drahý stroj, Nové médium, Levné fotoaparáty digitální, Flash disk

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost