Iomega uvádí ZIP o kapacitě 750 MB

Sama firma ale moc dobře ví, že proti CD-RW nelze v podstatě bojovat.
Mechaniky a média ZIP, tehdy s kapacitou 100 MB, byly poprvé představeny v roce 1994 a ač to dne tak již nevypadá, prožily si obrovskou konjukturu a byly používány v řadě počítačů. ZIP pochází z doby, kdy se aktivně hledal nástupce disketové mechaniky. Ta stále žije, ale ZIP či dokonce LS-120 jsou dnes již na okraji zájmu.

ZIP používá podobně jako disketa magnetický záznam na medium, které je v přímém kontaktu s čtecí a zapisovací hlavou. Přesto je o poznání bezpečnější a chyby médií nejsou tak časté.

Ve své době byl ZIP hlavním produktem Iomegy, která s jeho pomocí prožívala radostné období. Bohužel Technologie ZIP se nestačila rozšířit tak, aby mohly významně klesnout ceny médií a stejně tak ZIPu nepomohla základní omezená kapacita, která brzy nestačila.

Iomega sice uvedla na trh ZIP s kapacitou 250 MB, ten ale nebyl plně kompatibilní se 100MB modelem, navíc v té době již nastupovaly vypalovačky s výrazně vyšší kapacitou 650 MB. Iomega se sice pokusila zareagovat na nástup vypalovaček vlastním modelem Predator, ten byl ale jen OEM produktem jiné firmy a tak nemohla Iomega agresivně tlačit na nízkou cenu a uchytit se na trhu.

V nabídce Iomegy byly i vysokokapacitní disky JAZ, ty ale byly v únoru staženy z výroby.

Klepněte pro větší obrázekNový ZIP 750 MB je zpětně kompatibilní s disky 250 MB, na které umí zapisovat, 100MB média umí jen číst. Mechanika je nyní dostupná pouze v externím provedení pro USB 2.0, podpora pro FireWire se teprve připravuje. Mechanika se umí připojit i přes tradiční USB, pochopitelně ale bude značně pomalá.

Externí mechanika se prodává za 180 dolarů, médium přitom bude stát v levnější variantě 12,5 dolarů. Těmito cenami je mechanika i média zcela spolehlivě nad cenami vypalovaček a CD-RW médií. Iomega uvádí, že ZIP 750 bude hlavně rychlý, díky USB 2.0 bude zhruba na úrovni 50rychlostní vypalovačky. Iomega ale nechce přímo konkurovat CD-RW, ze své pozice 2 % trhu proti 95 % CD technologií nemá moc šancí na úspěch. Spíše chce oslovit dosavadní uživatele ZIP mechanik a pobídnout je k upgradu na novější model.

Diskuze (44) Další článek: Athlony 2400+ a 2600+ již tento měsíc

Témata článku: Zip, Magnetický záznam, Predator, Externí provedení, Nízká úroveň, Pomalá doba


Určitě si přečtěte

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 50

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 43

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

Jak v prohlížeči vypnout oznámení zasílaná webovými stránkami

** Obtěžují vás neustálé dotazy webů, zda chcete zobrazovat oznámení? ** Můžete je zakázat, a to jak kompletně, tak i pro jednotlivé stránky ** Připravili jsme návody pro Chrome, Firefox, Edge a Operu

Karel Kilián | 11

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 77


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu