Iomega uvádí ZIP o kapacitě 750 MB

Sama firma ale moc dobře ví, že proti CD-RW nelze v podstatě bojovat.
Mechaniky a média ZIP, tehdy s kapacitou 100 MB, byly poprvé představeny v roce 1994 a ač to dne tak již nevypadá, prožily si obrovskou konjukturu a byly používány v řadě počítačů. ZIP pochází z doby, kdy se aktivně hledal nástupce disketové mechaniky. Ta stále žije, ale ZIP či dokonce LS-120 jsou dnes již na okraji zájmu.

ZIP používá podobně jako disketa magnetický záznam na medium, které je v přímém kontaktu s čtecí a zapisovací hlavou. Přesto je o poznání bezpečnější a chyby médií nejsou tak časté.

Ve své době byl ZIP hlavním produktem Iomegy, která s jeho pomocí prožívala radostné období. Bohužel Technologie ZIP se nestačila rozšířit tak, aby mohly významně klesnout ceny médií a stejně tak ZIPu nepomohla základní omezená kapacita, která brzy nestačila.

Iomega sice uvedla na trh ZIP s kapacitou 250 MB, ten ale nebyl plně kompatibilní se 100MB modelem, navíc v té době již nastupovaly vypalovačky s výrazně vyšší kapacitou 650 MB. Iomega se sice pokusila zareagovat na nástup vypalovaček vlastním modelem Predator, ten byl ale jen OEM produktem jiné firmy a tak nemohla Iomega agresivně tlačit na nízkou cenu a uchytit se na trhu.

V nabídce Iomegy byly i vysokokapacitní disky JAZ, ty ale byly v únoru staženy z výroby.

Klepněte pro větší obrázekNový ZIP 750 MB je zpětně kompatibilní s disky 250 MB, na které umí zapisovat, 100MB média umí jen číst. Mechanika je nyní dostupná pouze v externím provedení pro USB 2.0, podpora pro FireWire se teprve připravuje. Mechanika se umí připojit i přes tradiční USB, pochopitelně ale bude značně pomalá.

Externí mechanika se prodává za 180 dolarů, médium přitom bude stát v levnější variantě 12,5 dolarů. Těmito cenami je mechanika i média zcela spolehlivě nad cenami vypalovaček a CD-RW médií. Iomega uvádí, že ZIP 750 bude hlavně rychlý, díky USB 2.0 bude zhruba na úrovni 50rychlostní vypalovačky. Iomega ale nechce přímo konkurovat CD-RW, ze své pozice 2 % trhu proti 95 % CD technologií nemá moc šancí na úspěch. Spíše chce oslovit dosavadní uživatele ZIP mechanik a pobídnout je k upgradu na novější model.

Diskuze (44) Další článek: Athlony 2400+ a 2600+ již tento měsíc

Témata článku: Zip, Pomalá doba, Nízká úroveň, Magnetický záznam, Externí provedení, Predator


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 103

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

Google Coral: Raspberry Pi s čipem, který zpracuje 4 biliony operací za sekundu

** Je to velké jako Raspberry Pi ** Ale je to až o několik řádů rychlejší ** Dorazil nám exotický Google Coral s akcelerátorem Edge TPU

Jakub Čížek | 18

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

20 tipů a triků pro Gmail: Užitečné maličkosti, které zefektivní práci s e-maily

** V Gmailu je řada užitečných funkcí, které možná všechny neznáte ** Odeslání mailu můžete například pozdržet či naplánovat na později ** Nad Gmailem můžete mít s několika triky daleko lepší kontrolu

Karel Kilián | 25

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky