Iomega představuje nástupce ZIPu, má jím být přepisovatelný CD-ROM

Přes zajímavou snahu se zdá, že hlavním konkurentem všech těchto firem bude: Internet.
Firma Iomega, která získala slávu kdysi díky kvůli pozoruhodnému médiu Bernoulli a v poslední době pak díky ještě populárnějšímu ZIPu, je v problémech: už rok a půl klesají prodeje a obraty, z profitů jsou ztráty, nové produkty se moc neujaly a cena akcií se pomalu řítí do čtyřletého minima – to znamená, že analytici příliš nevěří ani budoucnu této firmy.

Iomega se snaží získat znovu slávu uvedením své první přepisovatelné mechaniky CD (CD-RW); chce navázat na slavné a vtipné jméno Zipu a nazývá ji ZipCD. Není to rozhodně novinka, existuje již spousta výrobců těchto mechanik, takže cesta k vítězství vede přes dvě překážky: nejdříve musí zvítězit u zákazníků standard CD-RW jako takový (včetně poměrně drahých přepisovaček), a pak musí Iomega zvítězit, či aspoň být důstojným konkurentem hrozivého gigantu Sony či dalších v CD-RW již zaběhlých firem. Předpovědi hovoří zhruba o 50% každoročním vzestupu počtu prodaných mechanik CD-RW, přičemž už letos se má prodat něco mezi deseti až dvanácti milióny – to jsou nepochybně hodně vysoké odhady, které znějí až nepravděpodobně: na každý desátý počítač jedna CD-RW mechanika?

Lidé od Iomegy tvrdí, že jejich vstup na tento trh byl „promyšlený“, že „teď je ten správný čas“ a rovněž prohlašují, že nehodlají své ZIPky opustit a začít je v nabídce nahrazovat CD-RW. Iomega také nedávno zahrála odvážnou hru, když v situaci, kdy na tom sama není nejlépe, koupila „v bazaru“ zkrachovalou firmu SyQuest, ovšem sama se pak musela rozhodnout pro propuštění 450 svých zaměstnanců, což je u tak malé firmy (roční obrat miliarda a půl) velmi mnoho.

Výhody CD přepisovaček nad ZIPkou jsou jasné: standard média, jeho nizoučká cena (cca 30% ceny ZIPu), současně pak několikanásobně vyšší kapacita. Poměrně krátce po svém startu se cena interní mechaniky ZipCD dostala na dvě stě dolarů – což je částka, na kterou se stará ZIPka pracně doškrabala (bohužel seshora) až někdy nyní.

Živě komentuje: Iomega s CD-RW zaspala, ne že „promyšlený vstup ve správný čas“. Firma byla ještě předloni králem všech výměnných záznamových médií, a přitom prodala všech svých ZIPů za dlouhá léta 25 milionů – CD-RW se má prodat 10-12 mil. jen v letošním roce, a celé tyto vlaky mechanik CD-RW mohly pocházet od Iomegy, kdyby s nimi začala jako první a ovládla trh. Obávám se, že nyní firma nemá proti svým konkurentům mnoho co nabídnout, protože se nyní bojuje ne v tržním výklenku, ale na hlavním tržišti a tam skoro vždy vítězí velcí. Sony má jméno, peníze, japonské technologie a asijskou výrobu, Imation (= 3M) má technologie možná ještě skvostnější. Nedomnívám se, že Iomega jako firma zcela skončí, ale buď bude nadále ztrácet na významu, nebo se (což je pravděpodobnější) stane kořistí některé větší firmy, které se tato oblast „personal storage“ bude hodit do její nabídky.

Diskuze (2) Další článek: Více počítačů značky Fujitsu Computers

Témata článku: Internet, Zip, ROM, Sam, Nástup, Přepis, Správný čas, Nástupce, Japonský gigant, CD-ROM


Určitě si přečtěte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

13 praktických tipů a triků pro Mapy.cz, které možná neznáte

** Mapy.cz neslouží jen k zobrazení podkladů a plánování tras ** Nabízejí celou řadu dalších praktických funkcí a možností ** Vybrali jsme třináct tipů a triků, o kterých možná (ne)víte

Karel Kilián | 30

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 66

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 92Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF