Iomega odstranila nekalého konkurenta Nomai z významných trhů

Za první pololetí roku se Iomega rozrostla o 51 % na 762 mil. USD.
"Klonař" datových disků do populárních mechanik ZIP od Iomegy má zakázáno vyrábět a prodávat tyto disky v USA. Rozhodl o tom kalifornský soud, kde viní francouzskou firmu Nomai z porušení patentů a ochranných známek Iomegy. Tento konkrétní spor je samozřejmě trošku žabomyší (nejedná se o významný trh), a pramení s nesmiřitelného osobního nepřátelství mezi firmami Iomega a Nomai a jejich představiteli, které vyústilo už v několik žalob – co je ale podstatnější, že vzniká velmi zajímavý a možná veledůležitý precedens.

Nesrovnatelně větším trhem jsou totiž například náhradní kazet do laserových tiskáren, kde desítky firem produkují tonerové zásobníky pro tiskárny HP, ale firma HP nebyla schopna jim významně čelit, tj. jinak než marketingově. Připomeňme, že Hewlett-Packard žaloval svého velkého rivala, firmu Xerox, právě za to, že vyrábí náhradní kazety a že jejich podobou a nápisy vyvolává dojem, že se jedná o originální kazety HP; žádné rozhodnutí soudu ale nepadlo. Z dalších obdobných případů lze zmínit paměti od Kingstonu nebo Vikingu, které se prodávají jako kompatibilní náhrady do počítačů Compaq či IBM, pochopitelně za nižší cenu než originály.

Iomega postavila svůj protest například na tom, že údajně dvě nezávislé laboratoře zjistily obrovskou chybovost disků od Nomai v mechanikách od Iomegy (25 - 50 %) a dokonce údajně čtyřicetiprocentní poškozování hlav; firma ale nesdělila jméno těchto laboratoří, takže argumenty mírně ztrácejí věrohodnost. Pozoruhodná je ale rychlost, s jakou rozhodl americký soud – Iomega zjistila, že Nomai prezentuje tyto disky na Comdexu a za týden byl realizován zákaz. I v Evropě je Nomai pod podobným zákazem, a to ve Velké Británii a u německého distributora.

Iomega dociluje v poslední době výrazného růstu, za prvních šest měsíců letošního roku to bylo o 51 % nahoru na 762 mil. USD. Přesto se však nedomnívám, že se firmě podaří zakotvit tam, kde chce – prosadit Zip jako "Novou disketu"; od uvedení produktu už totiž uběhlo hodně času, a ZIP je stále jen výměnným a přenosným médiem, byť používaným stále více. Objevují se noví konkurenti z rodu velice silných firem a nabízejí řešení, která jsou dnes už modernější než ZIP (při vší úctě ke kvalitě produktu je ZIP dnes už tři roky starým, pionýrským řešením, a doba mezitím pokročila). Interní mechaniky Iomegy montuje do svých počítačů sice například Apple, Compaq, IBM, HP nebo Dell, ale pouze do malého počtu drahých modelů, takže o standardnosti zatím nemůže být řeč.

Váš názor Další článek: Černobílé snímání barvy

Témata článku: Apple, Trh, I/O, Precedent, Viking, Významný trh, Kalifornský soud, Konkurent, NOMA, HP Compaq, Silný argument, Podobný zákaz, Velký spor, ODS


Určitě si přečtěte

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

Vybrali jsme 21 programovatelných hraček a stavebnic pro děti i jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme 21 stavebnic pro malé caparty i budoucí experty na A.I.

Jakub Čížek | 10

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 96

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 34


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky