Iomega nucena modernizovat

Firmě Iomega nezbývá nic jiného než přejít na technologii MR.
ZIP a JAZ jsou mechaniky na něž si již většina uživatelů počítačového světa zvykla. Byly předurčeny aby se staly nástupci klasické již vysloužilé floppy mechaniky. Firma Iomega, která je vyrábí a dodává, však byla nyní zaskočena svými konkurenty v této oblasti. Nové technologie, s kterými tyto firmy přišly, totiž umožnily rapidně zvýšit kapacitu přenosných médií. Mám namysli především magnetorezistivní (MR) technologii hlav mechanik, kterou vybádala firma IBM.

Iomega doposud prodala přes 20 miliónů mechanik typu ZIP. Bohužel však obě její nejpopulárnější mechaniky, ZIP i JAZ, jsou založeny na starší induktivní technologii hlav. Naopak většina dalších firem již plně přechází na technologii MR. Například firma Castlewood přišla na trh se svou novou mechanikou ORB s kapacitou 2,2 GB založenou na technologii RM. Cena za 1MB je 1 cent oproti 7 centům za 1MB u JAZu, která se pyšní kapacitou 2 GB. Pro příklad si můžeme uvést, že v roce 1988 „vyšel“ 1MB na 11,54 USD a světe div se v roce 1998 už na 5 centů za 1MB (uvedené ceny jsou pro výměnné média).

Firmě Iomega tedy nezbývá nic jiného než také přejít na technologii MR. Z posledních zpráv to také vyplývá. Uživatele ovšem nepotěším, protože nová mechanika nebude kompatibilní s předchozí typu ZIP ani JAZ.

Diskuze (1) Další článek: SPT Telecom, Bojkot II a Internet 99: nic pořádně, nic ke spokojenosti

Témata článku: Cent, Mode, NUC, Floppy

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů