Invex: Předběžná závěrečná zpráva organizátora

Jednička v nových členských zemích EU a čtvrté největší oborové setkání na světě, takovou pozici zaujal 14. mezinárodní veletrh informačních a komunikačních technologií INVEX. Jeho výsadní postavení potvrdila i přítomnost celé Vlády ČR, která historicky poprvé na půdě veletrhu pořádala své výjezdní zasedání. Zvýšila se účast zahraničních vystavovatelů a také počet zastoupených zemí. Nejsilněji zastoupeny byly firmy z Tchaj-wanu, Slovenska a Německa, odkud přijelo dvakrát firem více firem než loni. Nově se představily firmy z Koreje, Singapuru, Maďarska, Bulharska a Turecka. Výstavní plocha se zvětšila o 10 % a během pěti dnů zhlédlo expozice 130 tisíc návštěvníků. Nová strategie veletrhu se zaměřila na komunikaci produktů k správným cílovým skupinám, což se projevilo i v počtu představených novinek – do soutěže Křišťálový disk bylo přihlášeno o 70 % produktů více, než v loňském roce.

Nová strategie – kvalitnější vystavovatelská nabídka

Nejvýznamnější inovací bylo členění veletrhu. Segment INVEX HOME se výrazně orientoval na spotřební elektroniku, digitální domácnost a bezdrátový internet. Nabídl pohled do blízké budoucnosti vizí moderní digitální domácnosti, nabídkou spotřební elektroniky a digitální techniky. Tahákem byly novinky aplikačního software např. v oblasti zpracování digitální fotografie. Třídenní část INVEX BUSINESS poskytla prostor pro vysoce odborná a kontraktační setkání. Novinkou byl segment INVEX GAME určený fanouškům herních technologií. Právě dynamické odvětví spotřební elektroniky a digitální zábavy dává oboru největší progresi. Tato témata poprvé zaplnila samostatné pavilony a byla platformou pro účast renomovaných značek kmenového computingu.

Řada velkých vystavovatelů výrazně zvýšila pronajatou výstavní plochu, jako např. Český Telecom, Eurotel, T-Mobile, Aktis, J.K.R., Comfor, Symantec, HSF TELEKOMUNIKACE a Tenovis. Návštěvníky potěšily návraty nepřehlédnutelných vystavovatelů jako Sony Czech, SAP nebo GiTy. Zvýšil se zájem mobilních operátorů a rozšířila se prezentace podnikových informačních systémů, které se staly dominantní tématem letošního veletrhu. Silně zastoupeno bylo rovněž téma spotřebního materiálu v rámci projektu „Nakrm iT“. Fandy technologických novinek potěšily nové zobrazovací technologie a značný zájem vyvolala i antivirová problematika.

Základní statistické údaje 2003 2004
1 počet vystavovatelů 601 592
2 počet zúčastněných států a zemí 18 21
3 čistá výstavní plocha v m2 27 336 30 200
4 počet platících návštěvníků 135 000 přes 130 000
5 počet akreditovaných novinářů 1 436 1 251

Zúčastněné země: Bulharsko, Česko, Čína, Francie, Hong-Kong, Itálie, Kanada, Korea, Maďarsko, Měmecko, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Rakousko, Singapur, Slovensko, Švýcarsko, Tchaj-wan, Turecko, USA, Velká Británie.

Desítky diskuzí o rozvoji ICT v České republice

Několik desítek odborných akcí doprovodného programu se zaměřilo na nejaktuálnější otázky rozvoje ICT v České republice. K vrcholům patřila panelová diskuze Národní politika pro vysokorychlostní přístup k internetu s účastí ministra informatiky Vladimíra Mlynáře. O výhodách elektronické evidence trestních řízení diskutovali účastníci konference Budoucnost patří elektronické justici. Zajímavou třídenní konferenci pro různé klientské skupiny připravila společnost Microsoft.

Čtyři nejlepší vystavované produkty získaly ocenění v prestižní odborné soutěži Křišťálový disk: kapesní počítač HP iPAQ hx4700, Důvěryhodný archiv elektronických dokumentů firmy PVT, SCALEO C od Fujitsu Siemens Computers a ASUS WL-HDD WiFI Access Point 54 Mb/S od ASUSTek COMPUTER Inc. Zvláštní cenu získal Microsoft Learning Gateway – řešení pro vzdělávání 21. století.

Nejefektivnější veletržní prezentace byly oceněny v soutěži AURA: Institut mikroelektronických aplikací s.r.o., CANON CZ, s.r.o., CÍGLER SOFTWARE, a.s., DC Concept, a.s., Eurotel Praha s.r.o., LCS International, a.s. a PVT, a.s. Osobností roku české informatiky byl vyhlášen Ondřej Felix.

Průzkum návštěvníků

Hlavním cílem návštěvy byly novinky a trendy. 50 % návštěvníků tvořili manažeři s rozhodovacími pravomocemi. Nejspokojenější byli s navázanými či upevněnými obchodními kontakty a projednanými obchody. 70 % návštěvníků se považuje za odborníky v oblasti ICT. INVEX zaujal a více než 70 % návštěvníků počítá s účastí i příští rok. 75 % návštěvníků doporučí INVEX svým obchodním partnerům, kolegům a známým. Průzkum potvrdil i trendy – největší zájem byl o digitální techniku, bezdrátový internet, telekomunikace a spotřební elektroniku.

Průzkum vystavovatelů

67 % vystavovatelů dosáhlo svých marketingových cílů. Kvalitní strukturu návštěvníků potvrdila i míra spokojenosti vystavovatelů: více než polovina je spokojena s navázanými kontakty a marketingovými informacemi. V uváděných cílech prezentace výrazně vzrostlo předvedení produktů a hledání zákazníků. 55 % vystavovatelů s jistotou počítá s prezentací na INVEXu i v příštím roce.

Řekli o veletrzích

Stanislav Gross, předseda vlády ČR:

Skutečnost, že veletrh INVEX zaujímá tak významnou pozici v Evropě a roste podíl zahraničních vystavovatelů, je důkazem dalšího upření pozornosti zahraničí na Českou republiku. Sešlo se zde obrovské a reprezentativní zastoupení lidí, kteří ovlivňují nejen svět ICT. Zasedání Vlády ČR, které se historicky poprvé uskutečnilo v prostorách veletrhu, je tedy přímo symbolické.

Vladimír Mlynář, ministr informatiky ČR:

INVEX patří ke klíčovým přehlídkám v oblasti ICT ve střední Evropě. Chtěl bych poprosit pana premiéra a budoucí premiéry, aby dnešním dnem byl nastaven standard, že už žádný budoucí český premiér si nedovolí nepřijet INVEX zahájit.

Pavol Prokopovič, ministr dopravy, pošt a telekomunikací Slovenské republiky:

Prestižní veletrh INVEX je svým zaměřením na oblast komunikačních a informačních technologií nejvýznamnější veletržní akcí ve střední a východní Evropě. Pravidelná účast slovenských vystavovatelů v Brně svědčí o tom, že naše firmy nalézají mezi odbornými návštěvníky pozitivní a očekávaný ohlas.

Jan Mühlfeit, viceprezident společnosti Microsoft pro Evropu, Střední východ a Afriku

I když zastávám mezinárodní pozici, nemohu si dovolit zde nebýt. INVEX dnes patří k nejvýznamnějším evropským veletrhům v oblasti ICT.

David Winn, CEO společnosti Tenovis

Jsme druhou největší firmou v Německu a třetí v Evropě v telekomunikacích a službách. Na frankfurtském letišti na mne čeká soukromé letadlo s představiteli americké firmy e-Bay, ale já jsem trval na tom, že v tuto chvíli je pro nás nejdůležitější účast na INVEXu. ČR je pro nás významný trh.

Jiří Malík, ředitel pro SAP Business One

Vrátili jsme se po několika letech na INVEX s tím, že zde slavnostně uvedeme na trh nový produkt. INVEX má pořád co říct, především je skvělou příležitostí k oslovení segmentu malých a středních firem.

Ota Meissner, GiTy, a. s.

Prezentací v INVEX BUSINESS jsme získali prostor pro diskuzi se zákazníky o tématech, která je zajímají, dozvěděli jsme se o jejich potřebách, o tom, co od GiTy očekávají a kam bychom měli naše podnikání směřovat. Tato forma účasti je pro nás rozhodně zajímavá a přínosná. Zákazníci to také ocenili, takže z prvních dojmů můžeme říci, že se nám účast zde vyplatila.

Jiří Fabián – generální ředitel PVT a.s.:

Pokud jde o naši účast – jsme zde pořád. Jsou firmy, které odešly, ale opět se vrátily. PVT zůstává. INVEX je především o kontaktech. Schůzky, které tady absolvuji během několika dní, bych si přes sekretariáty domlouval půl roku. V tom spatřuji hlavní přínos veletrhů.

Příští ročník veletrhu se koná 12. – 16. 9. 2005

Zveřejněné informace jsou předběžné. Konečná závěrečná zpráva bude akciovou společností Veletrhy Brno vydána po vyhodnocení všech statistických údajů.

Uváděné statistické hodnoty vycházejí ze zásad zveřejňování statistických dat veletrhů a výstav sdružených v UFI (Union des Foires Internationales) Paris.

Diskuze (13) Další článek: Ati nabízí nové ovladače grafických karet s funkcí A. I.

Témata článku: Microsoft, Invex, Rozhodovací právo, Felix, Justice, Značný zájem, Příští ročník, Organizátor, Příští den, Rozhodovací pravomoc, Aurum, Závěrečná zpráva, Významný trh, Doprava budoucnosti, Hong Kong, Dokument firmy, Závěr, Skvělá pozice, Paris, Concept, Evropský veletrh, Český premiér, Cígler software, Org, Union


Určitě si přečtěte

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 141

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 39

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 30

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 144

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

Jak se žije s telefonem bez Googlu: Čerstvé zkušenosti s telefony Honor a Huawei

** Honor u nás přichází s prvním telefonem bez Google Mobile Services ** Současný stav je lepší než na začátku, ideální ale není ** Zkusili jsme i hack s ručním přidáním služeb Googlu

Tomáš Holčík | 162


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně