Invex: Mýty o Linuxu a Windows a šéf Microsoftu v roli nezávislého moderátora

Závěr včerejšího programu veletrhu Invex patřil společnosti Microsoft, která v Rotundě v pavilonu A pořádala panelovou diskusi Mýty o Windows a Linuxu, na které chtěla představit svůj názor na tuto aktuální problematiku. Diskuse se zúčastnil ředitel společnosti Microsoft Česká a Slovenská republika Jiří Devát, který se pasoval do role nezávislého moderátora. O osobních vztazích k Linuxu, jeho ceně a bezpečnosti ve srovnání s platformou Windows zejména na serverech potom diskutovali Dalibor Lukeš (Platform Strategy Manager) a Ladislav Šolc (Technický specialista - bezpečnost) z Microsoftu, proti nim stál Ivo Minařík ze Softwarových novin a analytik společnosti IDC Tomáš Oupický.

Klepněte pro větší obrázek

Vzhledem k obsazení panelové diskuse proběhla její úvodní část v klidném duchu, Ivo Minařík se přiznal ke dvěma instalacím Linuxu, analytik Oupický se nepřiznal k žádné a oba zástupci Microsoftu přiznali, že se Linuxu věnují v rámci svých povinností. První zajiskření se objevilo až při prezentaci studií o bezpečnosti a nákladech na pořízení a provozování linuxových systémů. Tyto studie a statistiky byly už v minulosti napadeny a nejinak tomu bylo i v Rotundě, kde se proti závěrům studií po skončení úvodní části večera postavil zejména zástupce českého distributora Mandrakelinuxu Ivan Bíbr. Ten se silně ohradil vůči způsobu, kterým byly počítány chyby v jednotlivých produktech Mandrakesoftu.

Diskusi se Jiří Devát snažil rozproudit i dárečky pro tazatele (stojánek na mobilní telefon s logem Microsoftu), ale evidentně to nebylo nutné. Většina dotazů se soustředila na problematiku bezpečnosti, nechybělo ani srovnání Apache a Internet Information Serveru, kde Microsoft opět připomenul, že i když je celkový podíl MS IIS na trhu webových serverů výrazně nižší než podíl Apache, vede si Internet Information Server velice dobře u větších společností a jako základ komplexnějších webových aplikací. Celkově se ale obecenstvo dokázalo přizpůsobit směru diskuse, který udal Microsoft, tedy srovnávání Linuxu a Windows na podnikových serverech.

Celý večer měl ale tři vady. První vadou byl zvolený čas, druhou vadou byla skutečnost, že s výjimkou Ivana Bíbra se lidé z publika nedokázali regulérně představit. Ale to jsou drobnosti. Zásadní vadu měla diskuse jen jednu, absenci skutečné protiváhy zástupců Microsoftu mezi diskutujícími. I když Ivo Minařík několikrát velmi trefně usměrnil vývoj diskuse, zástupce Novellu nebo nějaké další na Linux orientované společnosti by celé akci dodal na věrohodnosti a zajímavosti.

Diskuze (70) Další článek: Zkušební verze novinek Zoner Photo Studia 7 a Zoner Callista 5 k dispozici

Témata článku: Microsoft, Windows, Internet, Invex, Ivan Bíbra, Window, Úvodní část, Mode, Lin, Linux, Zásadní role, Win +, Webový specialista, Apache, Moderátor, Podnikový server, Šéf, Celá studie, Windows +, Ivan, Celý večer


Určitě si přečtěte

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 125

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 31

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

Podívejte se, co dokáže vyrobit jedna z nejexotičtějších 3D tiskáren v Česku

** Na jaře tiskla unikátní české respirátory ** Používá ji třeba Škoda Auto, a.s. ** Zajeli jsme se podívat do pražského showroomu 3Dees

Jakub Čížek | 12

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 243


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně