Invex a Digitex 2005: na co se můžeme těšit?

Letošní Invex proběhne v týdnu od 24. do 27. října a má nachystanou řadu novinek, kterými chce oživit brněnské výstaviště. Bude to stačit, aby vás to přinutilo vstát od počítače a jít se tam podívat?
Invex a Digitex 2005: na co se můžeme těšit?

Vrchol českého počítačového podzimu je opět tady. Letošní Invex, zkrácený kvůli státnímu svátku o jeden den, si připravil spoustu novinek, na nichž je vidět profilování veletrhu do nové podoby.

Nejvýraznější změnou je nová část Invexu nazvaná Digitex. Popravdě, doposud házelo BVV vše ohledně spotřební elektroniky a počítačových her do jednoho pytle. Nedůstojné umístění elektroniky do zastrčených pavilonků nebo doprostřed hučícího úlu s počítačovými hrami ukazovalo, že si s ní BVV prostě neví rady. Spíše než o poskytnutí odpovídajícího prostoru šlo o oddělení byznysového Invexu od školou povinných sběračů propisek. Letos by se to mělo změnit.

Invex bude nově také soustředěn do menšího prostoru. Doposud byl vždy využíván největší pavilon Z, a tak bylo putování po výstavišti zdlouhavé, nyní se využijí pavilony umístěné blízko vchodů, které jsou navíc většinou vzájemně propojeny.

Herní souboj

Veletrhu Digitex tak patří pavilony D, C, E-1 a dva menší Y a M. Pavilon D bude centrem spotřební elektroniky, digitálních fotoaparátů a DVD přehrávačů. Hry se přesunou do pavilonů C a E-1. V pavilonu C bude probíhat Mistrovství ČR v počítačových hrách pod záštitou AMD, vedle v prvním patře pavilonu E pak Národní finále World Cyber Games pod patronací Intelu. Mimo turnajů najdete v daném místě také několik stánků počítačových firem, nepočítejte ale s velkými expozicemi, spíše s prostorem pro nákup vybraného příslušenství.

Být, či nebýt, to je otázka

Invex 2005 v kostce

Kdy: 24. – 27. října 2005, denně: 9:00–18:00
Kde: brněnské výstaviště
Odborné dny: pondělí až úterý
Za kolik: pondělí 500 Kč, další dny 200 Kč (100 Kč zlevněná), 50 Kč hromadné vstupné pro školy

Proč být na Invexu

Novinky v softwaru; zajímavý doprovodný program; výhodné akční nabídky produktů; možnost vidět živě aktuální mobilní telefony, digitální fotoaparáty a další spotřební elektroniku; zahrát si hry; dobrý způsob, jak strávit podzimní prázdniny; načepujeme vám Kofolu.

Proč nebýt na Invexu

Minimum hardwarových vystavovatelů; novinek tam stejně moc nebude a ty prezentované najdete dřív na internetu; orientace vystavovatelů spíše na služby než na produkty; málo skutečných odborníků na stáncích; nač se tlačit davy, které se perou o propisky; všechny novinky vám ukážeme ve videoreportážích na Živě.cz.

Tradiční nášup

Hledáte-li spíše klasické počítače, najdete je v pavilonu B a v přízemí pavilonu E. Softwaru patří pavilony V a G2, CAD a tiskovým technologiím tradičně náleží pavilon A.

Na letošním Invexu očekáváme málo vystavených hardwarových novinek. Z velkých značek bude v pavilónu B jen Asus, výrobce počítačů zastoupí T.S. Bohemia a DXT Computers. Oblíbeným černým koněm bude zóna tchaj-wanských vystavovatelů, kteří na svých drobných stáncích jistě zase nabídnou něco zajímavého.

Změnou v tradičně softwarovém pavilónu V je chybějící dominanta v podobě obřího stánku Microsoftu. Ten se přesunul o kousek vedle do pavilonu G2, který letos nebude vyhrazen výhradně pro obchodní jednání. G2 bude letos nejvzdálenějším pavilónem, Ladem zůstane ležet vedle umístěný G1 nebo nejnovější pavilon F.

Nepodceňujte doprovodný program

Samotný Invex projdete velmi rychle, tentokrát ale nepodceňujte doprovodný program, ze kterého jsme pro vás na konec článku vybrali to nejlákavější. Mnoho akcí z doprovodného programu organizují přímo naše redakce Computer Press Media, takže vám můžeme s klidem potvrdit, že tam bude opravdu co k vidění. Pokud půjdete na Invex hledat mobilní telefony, jediným místem, které vám bude stačit navštívit, bude Mobility Hall.

V pavilónu D najdete stánek s vystavenou kompletní nabídkou mobilních telefonů na našem trhu včetně teprve chystaných novinek. Řadu mobilů si budete moci vyzkoušet i osobně. Do pavilónu E jsme nastěhovali výstavu historických počítačů, kterou doprovodí odborné přednášky. Brněnské technické muzeum nám nabídlo k vystavení počítače, které byly dlouho ukryty před veřejností v depozitářích muzea, podobná příležitost se tedy nebude opakovat.

Během Invexu bude také probíhat návštěvnická anketa Diamantové oko, kde budete moci hodnotit nejzajímavější vystavené produkty a nejpovedenější stánky. Hlasující návštěvníci také budou moci vyhrát denně řadu lákavých cen – digitální fotoaparáty, domácí kina a další zajímavé produkty. Hlasovat bude možné přes SMS, na webu nebo pomocí hlasovacích lístků.

Kdo tam nebude, uvidí to taky

I když na Invex nedorazíte, nic podstatné vám stejně neunikne – poprvé budeme z Invexu dělat videozpravodajství. Ve spolupráci s brněnskou kabelovou televizí TVB1 připraví redakce jednotlivých časopisů našeho vydavatelství reportáže o veškerých důležitých novinkách. Vše budete moci vidět přes internet na serveru Živě.cz.

Klepněte pro větší obrázek

Rozložení jednotlivých částí Invexu na brněnském výstavišti. Všimněte si soustředění expozic do blízkých pavilonů, letos se opravdu moc nenachodíme

Přehled pavilonů - oborové členění a tématické projekty
Invex pavilon A1 C-TECHNOLOGIE, FRANCHISE MEETING POINT, Job Fair, IT CAD forum
Invex pavilon A2 REPROTECHNIKA A KANCELÁŘSKÉ VYBAVENÍ, Environmentally Freindly Office - Ekologie v kanceláři, Zvětšený svět Digi foto
Invex pavilon B TELEKOMUNIKACE, HARDWARE A HW SÍTÍ, Mobility Hall, VoIP Expo 2005
Invex pavilon T-Mobile MOBILNÍ KOMUNIKACE
Invex pavilon E HARDWARE, PREZENTAČNÍ TECHNIKA
Invex pavilon G2 ELEKTRONICKÁ PODPORA ROZVOJE REGIONU - Dny krajů měst a obcí, Business Hall
Invex pavilon V SOFTWARE, KOMPLEXNÍ ŘEŠENÍ, INFORMAČNÍ BEZPEČNOST, MULTIMEDIA, LITERATURA
Digitex pavilon C HRY A HERNÍ TECHNOLOGIE, AMD Mistrovství ČR v počítačových hrách, AMD Euro Cyber Cup, Mistrovství ČR v mobilních hrách
Digitex pavilon D SPOTŘEBNÍ ELEKTRONIKA, MOBILNÍ KOMUNIKACE, Digitex Fotoaréna powered by IDIF, Průvodce digitální fotografií, Veřejné digitální kino
Digitex pavilon E-1 HRY A HERNÍ TECHNOLOGIE, Národní finále World Cyber Games powered by Intel, Digitální domácnost, Historie počítačů a Mikroprocesory, srdce počítačů
Digitex pavilon M Mistrovství s eSeMeSkování
Digitex pavilon Y CAR SYSTEMS
Program Conferences & Events místa konání: Kongresové centrum, Press centrum, Business centrum, Pavilon A - Rotunda, sály Morava a Brno, Pavilon H
Zdroj: Invex.cz

Zajímavý doprovodný program

AMD Mistrovství ČR v počítačových hrách 2005

 • 24. – 27. října
 • pavilon C – 1. galerie

Českomoravský svaz ProGamingu spolu se servisní organizací ProGamers pod záštitou Ministerstva informatiky ČR je tradičním pořadatelem této nejprestižnější akce profesionálního hraní (ProGamingu) České i Slovenské republiky. Podstatnou součástí seriálu Mistrovství ČR v počítačových hrách jsou turnaje v síti počítačových heren – PG Cyber Cafe. Souběžně se koná také Mistrovství ČR v mobilních hrách (registrace a kvalifikace od pondělí do středy, finále čtvrtek) a AMD Euro Cyber Cup za účasti deseti nejlepších týmů z Česka, Polska, Slovenska, Maďarska, Srbska a Černé Hory.

Národní finále World Cyber Games 2005 powered by Intel

 • 24. – 27. října
 • pavilon E – 1. patro

Po třech letech se Národní finále World Cyber Games (WCG) vrací na Invex. WCG jsou ve světě elektronických sportů podobně jako olympiáda pro klasické sporty nejprestižnější událostí ve světě elektronických sportů. V jednotlivých zemích probíhají národní kvalifikace a jejich vítězové pak odjedou na páté Grand Finals do Singapuru. Proběhnou také turnaje v mobilních hrách a k dispozici budou i prostory pro volné hraní návštěvníků.

Fotoaréna

 • 24. – 27. října
 • Pavilon D

Návštěvníci Digitexu si mohou prakticky vyzkoušet a živě porovnat čtyřicet nejzajímavějších digitálních fotoaparátů dostupných na českém trhu. Kolem typizované scény s možností volně fotografovat budou připraveni konzultanti pro poskytovaní odborného poradenství, dostupný bude rovněž tisk testovacích fotografií.

Průvodce digitální fotografií

 • 24. – 27. října
 • Pavilon D

Celodenní program přednášek složený ze čtyř různých hodinových bloků na témata Jak se nespálit při výběru fotoaparátu, Fotografování za špatných světelných podmínek, Archivace a zpracování fotografií, Digitální zrcadlovky mýtů zbavené. Průvodci budou Ondřej Neff, Jan Březina a další odborníci. Chybět nebudou ani praktické ukázky a živé prezentace.

Zvětšený svět DIGI foto

 • 24. – 27. října
 • Pavilon A2

Časopis DIGI foto zve na výstavu Zvětšený svět DIGI. Snímky, vytištěné digitálně ve velkoplošném formátu, představí přední světoví a čeští fotografové. Redakci se podařilo shromáždit pozoruhodnou kolekci různých žánrů. Návštěvník vedle sebe najde dokument, reportáž i krajinu.

Mobility Hall

 • 24. – 27. října
 • Pavilon D

Žhavé produktové novinky nejúspěšnějších značek mobilních telefonů na českém trhu představuje tematický projekt veletrhu Invex pod odbornou záštitou nejprodávanějšího českého měsíčníku o mobilní komunikaci Mobility.

Historie počítačů a Mikroprocesory, srdce počítačů

 • 24. – 27. října
 • Pavilon E

Výstava, která představí vývoj počítačového odvětví. Expozice nabízí unikátní příležitost zhlédnout ucelenou historii počítačů a mikroprocesorů od prvních modelů až po nejnovější procesory a technologické trendy současnosti. Doplňovat ji budou odborné přednášky.

Konference Linux Hall – IT řešení bez hranic

 • 25. – 26. října, 9.00–18.00
 • Pavilon A3, sál Morava a sál Brno

Dvoudenní odborná konference s hlavními tématy open source a free software ve veřejné správě v ČR a EU, Linux a OpenOffice.org v podnikové praxi, databázové technologie v prostředí Linuxu, servisně orientované aplikace, praktické zkušenosti s open source OLAP ve větších podnicích, MS Monad a linuxové shelly z pohledu administrátora, interoperabilita platformy Windows, výsledky analytických studií a další. Registrace na www.linuxhall.cz.

Antivirová konference

 • 26. října, 9.30–12.30
 • Pavilon E – Business Centrum, sál BC II

Již tradiční akce přinese pohled předních odborníků na téma antivirové ochrany i virů samotných. Přednáškový program je otevřený jak pro profesionály z podnikového sektoru, tak pro zájemce z řad uživatelské veřejnosti. Letos bude součástí také antivirová poradna, kde svá řešení budou prezentovat partnerské firmy, kterými letos jsou AEC, Alwil, Eset software a Grisoft.

Podzimní novinky od společnosti Microsoft

 • 26. října, 10.00–17.00
 • Pavilon A – Rotunda

Prezentace určené pro IT odborníky. Dopolední blok přednášek bude věnovaný novým produktům Microsoft Visual Studio 2005, Microsoft SQL Server 2005, Microsoft Exchange SP2, správě informací a dokumentů a hostovaným řešením. Odpolední blok bude zaměřen na bezpečnost. Moderovaná show představí nejčastější bezpečnostní útoky proti serverům i klientům a efektivní ochranu proti nim.

Mistrovství v „eSeMeSkování“

 • 25. – 27. října
 • Pavilon M

Již čtvrtý ročník soutěže se bude konat od úterý do čtvrtka. Soutěžní kola budou probíhat každý den, na jehož závěru bude pokaždé oceněn nejlepší účastník. Vedle rychlosti psaní se hodnotí i věcná a gramatická správnost zadaného textu. Program mistrovství doprovází také přehlídka historických mobilních telefonů „Mobil včera, dnes a …“ včetně kufříkových z počátku devadesátých let i současných modelů.

Diskuze (30) Další článek: Volný bude nabízet ADSL s rychlostí až 24 Mb/s

Témata článku: Microsoft, Bezpečnost, Open source, Invex, Historický počítač, Mobilní telefony akce, Herní svět, Herní technologie, Čtvrtý ročník, World Press Foto 2016, Digitální fotoaparáty, Historický telefon, Nejzajímavější program, Mobilní hra, Kongresové centrum, Mobilní muzeum, Zajímavé místo, Počítačová historie, Unikátní příležitost, WCG, Mobilní telefony v akci, Nová část, Mobilní telefony brno, Digit, World Press Foto


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

** Máme ji v mobilech a fotoaparátech ** SD karta je dnes už standard ** A proto ji zkusíme připojit i k Arduinu

Jakub Čížek | 20

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 46

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

Nejlevnější router s Wi-Fi 6 v testu: vážně ještě chcete kupovat routery jen pro 802.11ac?

** Otestovali jsme TP-Link Archer AX10, nejdostupnější router s Wi-Fi 6 ** Šetřilo se, ale zatím ty ústupky tolik nebolí ** Pro domácí síťování pohodlná volba, do firmy ale chcete něco lepšího

Tomáš Holčík | 45

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

** Během pár týdnů přijdou na trh výkonnější notebooky ** Čím dražší notebook vybíráte, tím víc se vám změní nabídka ** Také lehké notebooky budou téměř herní

Tomáš Holčík | 52

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

** Myslíte si, že umíte programovat? ** Ale prosím vás, zkuste jazyk Wenyan nebo Malbolge ** Z ezoterických jazyků zešílíte, nebo vás zaměstnají v Googlu

Jakub Čížek | 26Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor