Invex 98 uzavřel svou bilanci

Závěrečná zpráva oficiálně uzavřela loňský Invex. A co se v ní dočteme?
Závěrečnou zprávou, vydanou společností BVV a.s. oficiálně skončilo bilancování Invexu 1998, ročníku, okolo kterého bylo zřejmě nejvíce mediálně rušno ze všech dosavadních ročníků. Manažer veletrhu Jaroslav Hloušek v úvodníku hodnotí pokračující diferenciaci akce: samotný Invex Computer se stává stále více událostí pro odborníky a profesionály, paralelní Come in Future si už získala pověst jako „konzumentsky“ zaměřená akce, přičemž přibyla novinka – mezinárodní konference Invex Fórum, určená především pro oblast managementu a státní správy, kladoucí si cíle probírat náročnější a obecnější témata, ne zcela nutně omezená oblastí informačních technologií. Je sympatické, že pořadatel zmiňuje, že Invex Fórum nebyla akce bez nedostatků, ale chce v ní do budoucna pokračovat a vylepšit ji.

Závěrečná zpráva poprvé přináší oficiální, auditované údaje a čísla o veletrhu. Bylo zde přítomných 807 přímých vystavovatelů (nejvyšší číslo v historii, mírný pokrok oproti loňskému roku), obsazená plocha byla 45832 m2 (pokles oproti předchozím dvěma letům – v roce 1996 46750 m2, v roce 1997 maximum, 48538 m2). Poklesl rovněž počet návštěvníků – celkem jich na Invex přišlo 141505, což je sice nepatrně více než loni, ale citelně méně než v rekordních letech 1995 (158357) a 1996 (156901).

Zajímavý je vývoj návštěvnosti v jednotlivých dnech: první dva (odborné) dny 13, resp. 18 tisíc návštěvníků, třetí den 38 tisíc, čtvrtý den 43 tisíc a pátý den 24 tisíc. Vystavovatelé si objednali a zakoupili celkem 95 tisíc firemních pozvánek, z těch bylo „vytěženo“ 40 tisíc návštěvníků.

K Invexu se letos vázalo nemálo dalších akcí – kromě už zmíněného Invex Fóra to je Datasem (už 18. ročník!), konference Informační technologie ve službách obchodů (pořádla firma IBM), proběhlo vyhlášení osobností české informatiky a soutěže o Křišťálový disk (o nejlepší exponáty) a Diamantové oko (o nejlepší stánek, hodnotili návštěvníci) plus Expo Image (o nejlepší stánek, hodnotí odborná porota). Protože výsledky těchto soutěží o nejlepší stánky nejsou příliš známé, uveďme je: u návštěvníků bylo pořadí 1. Microsoft, 2. Minolta, 3. Radiomobil, u odborníků bez pořadí Cisco, HKE, IBM, Microsoft, Minolta, PVT a Xerox. Proběhla i návštěvnická soutěž o nejlepší exponát, zde bylo pořadí: 1. Windows 98, 2. Libretto 100CT, 3. NetWare 5, 4. PC Translator 98, 5. Adobe Photoshop 5.0, 6. AVG 6.0.

Tím však výčet akcí okolo Invexu nekončí. Oblasti zábavy a relaxace vystavovatelů se věnoval Invex Golf Cup a Invex Squash Cup, letos proběhlo poprvé speciální rozhlasové vysílání Rádio Invex (na Internetu), vznikl Invex Inform System, pilotní televizní vysílání TV24 na Internetu.

Živě komentuje: kompletní rozsah akcí okolo veletrhu jsme uvedli záměrně – často se zapomíná na to, že Invex skutečně doprovází řada zajímavých akcí, které zvyšují jeho atraktivitu, a které stojí realizační tým i organizátora spoustu času a financí. Invex dnes nejsou jen stánky, vystavovatelé a návštěvníci – a trend narůstání alternativních akcí bude určitě pokračovat. Pozitivní je dále to, že Invex možná poprvé v jeho historii neignorovala představitelé státu či politiky (ministři Peltrám, Grulich, Vetchý, policejní prezident Kolář, dále Libuše Benešová, Michael Žantovský, Vladimír Tlustý, Jan Mládek, Ivan Pilip a řada polanců) a konečně informace o vývoji cen za plochu, které se téměř nemění už od roku 1992 (!!) a nebudou zvýšeny ani v roce příštím.

Zajímavé je srovnat hlasování návštěvníků o nejlepší exponát (a bylo velmi reprezentativní, účastnilo se přes 8000 hlasujících!) s „odbornickou“ soutěží o Křišťálový disk: shoda byla pouze v jediném produktu (NetWare 5), což je docela zarážející. Jinak ovšem závěrečná zpráva

Závěrečná zpráva tedy přináší řadu pozitivních zpráv a je z ní vidět odhodlání realizačního týmu nenechat „svůj“ veletrh ani padnout, ani příliš poklesnout – v roce 1999 se tedy zase v Brně všichni uvidíme.

Váš názor Další článek: Nové Windows CE: začněte je brát vážně!

Témata článku: Microsoft, Invex, Realizační tým, Předchozí návštěvník, Squash, Zajímavé číslo, Rekordní let, Inform, Golf, Pátý den, Mírný pokrok, Translator, Kompletní rozsah, Závěrečná zpráva


Určitě si přečtěte

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

** Americká námořní pěchota nedávno představila 3D tištěná kasárna pro vojáky ** Ty jim tiskne velká 3D tiskárna na beton ** Výsledkem je solidní obytný prostor, který je slušně chráněný před nepřátelskou palbou

Stanislav Mihulka | 18

Solární panely v silnici vypadaly jako dobrý nápad. V praxi se ale neosvědčily

Solární panely v silnici vypadaly jako dobrý nápad. V praxi se ale neosvědčily

** Nápad použít na silnice místo asfaltu solární panely vypadal slibně ** Praktické testy však odhalily celou řadu nevýhod ** Nejhorší je směšná účinnost ve srovnání s fotovoltaickou elektrárnou

Karel Kilián | 65

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

Velká podzimní aktualizace: Co nového teď najdete ve Windows 10

** Microsoft se opět snaží spojit telefony a počítače. ** Místo velkých novinek se zaměřil spíše na drobná vylepšení. ** Vyhledávání je konečně použitelné a hledá téměř všude.

Vladislav Kluska | 78

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

Pojďme programovat elektroniku: Když už vás ten chumel součástek prostě nebaví

** Levné cetky z Asie stojí dolar ** Postavíte s nimi skoro vše od teploměru po spínač zavlažování ** Má to ale jeden háček. Bude to ošklivé a povětšinou nekvalitní

Jakub Čížek | 22

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

Na Zemi je nejtepleji za posledních více než 100 tisíc let. Co nám hrozí?

** Letošní červenec byl třetím nejteplejším měsícem od roku 1880 ** Teplota naší planety roste raketovým tempem ** Co lidstvu hrozí v období, které v minulosti nemá obdoby?

Karel Kilián | 70

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

** Ryugu je blízkozemní planetka, která křižuje dráhu Země ** Její průměr je asi 900 metrů ** Co by se stalo, kdyby Ryugu dopadla na Zemi?

Petr Kubala | 5


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku