Invex 98 uzavřel svou bilanci

Závěrečná zpráva oficiálně uzavřela loňský Invex. A co se v ní dočteme?
Závěrečnou zprávou, vydanou společností BVV a.s. oficiálně skončilo bilancování Invexu 1998, ročníku, okolo kterého bylo zřejmě nejvíce mediálně rušno ze všech dosavadních ročníků. Manažer veletrhu Jaroslav Hloušek v úvodníku hodnotí pokračující diferenciaci akce: samotný Invex Computer se stává stále více událostí pro odborníky a profesionály, paralelní Come in Future si už získala pověst jako „konzumentsky“ zaměřená akce, přičemž přibyla novinka – mezinárodní konference Invex Fórum, určená především pro oblast managementu a státní správy, kladoucí si cíle probírat náročnější a obecnější témata, ne zcela nutně omezená oblastí informačních technologií. Je sympatické, že pořadatel zmiňuje, že Invex Fórum nebyla akce bez nedostatků, ale chce v ní do budoucna pokračovat a vylepšit ji.

Závěrečná zpráva poprvé přináší oficiální, auditované údaje a čísla o veletrhu. Bylo zde přítomných 807 přímých vystavovatelů (nejvyšší číslo v historii, mírný pokrok oproti loňskému roku), obsazená plocha byla 45832 m2 (pokles oproti předchozím dvěma letům – v roce 1996 46750 m2, v roce 1997 maximum, 48538 m2). Poklesl rovněž počet návštěvníků – celkem jich na Invex přišlo 141505, což je sice nepatrně více než loni, ale citelně méně než v rekordních letech 1995 (158357) a 1996 (156901).

Zajímavý je vývoj návštěvnosti v jednotlivých dnech: první dva (odborné) dny 13, resp. 18 tisíc návštěvníků, třetí den 38 tisíc, čtvrtý den 43 tisíc a pátý den 24 tisíc. Vystavovatelé si objednali a zakoupili celkem 95 tisíc firemních pozvánek, z těch bylo „vytěženo“ 40 tisíc návštěvníků.

K Invexu se letos vázalo nemálo dalších akcí – kromě už zmíněného Invex Fóra to je Datasem (už 18. ročník!), konference Informační technologie ve službách obchodů (pořádla firma IBM), proběhlo vyhlášení osobností české informatiky a soutěže o Křišťálový disk (o nejlepší exponáty) a Diamantové oko (o nejlepší stánek, hodnotili návštěvníci) plus Expo Image (o nejlepší stánek, hodnotí odborná porota). Protože výsledky těchto soutěží o nejlepší stánky nejsou příliš známé, uveďme je: u návštěvníků bylo pořadí 1. Microsoft, 2. Minolta, 3. Radiomobil, u odborníků bez pořadí Cisco, HKE, IBM, Microsoft, Minolta, PVT a Xerox. Proběhla i návštěvnická soutěž o nejlepší exponát, zde bylo pořadí: 1. Windows 98, 2. Libretto 100CT, 3. NetWare 5, 4. PC Translator 98, 5. Adobe Photoshop 5.0, 6. AVG 6.0.

Tím však výčet akcí okolo Invexu nekončí. Oblasti zábavy a relaxace vystavovatelů se věnoval Invex Golf Cup a Invex Squash Cup, letos proběhlo poprvé speciální rozhlasové vysílání Rádio Invex (na Internetu), vznikl Invex Inform System, pilotní televizní vysílání TV24 na Internetu.

Živě komentuje: kompletní rozsah akcí okolo veletrhu jsme uvedli záměrně – často se zapomíná na to, že Invex skutečně doprovází řada zajímavých akcí, které zvyšují jeho atraktivitu, a které stojí realizační tým i organizátora spoustu času a financí. Invex dnes nejsou jen stánky, vystavovatelé a návštěvníci – a trend narůstání alternativních akcí bude určitě pokračovat. Pozitivní je dále to, že Invex možná poprvé v jeho historii neignorovala představitelé státu či politiky (ministři Peltrám, Grulich, Vetchý, policejní prezident Kolář, dále Libuše Benešová, Michael Žantovský, Vladimír Tlustý, Jan Mládek, Ivan Pilip a řada polanců) a konečně informace o vývoji cen za plochu, které se téměř nemění už od roku 1992 (!!) a nebudou zvýšeny ani v roce příštím.

Zajímavé je srovnat hlasování návštěvníků o nejlepší exponát (a bylo velmi reprezentativní, účastnilo se přes 8000 hlasujících!) s „odbornickou“ soutěží o Křišťálový disk: shoda byla pouze v jediném produktu (NetWare 5), což je docela zarážející. Jinak ovšem závěrečná zpráva

Závěrečná zpráva tedy přináší řadu pozitivních zpráv a je z ní vidět odhodlání realizačního týmu nenechat „svůj“ veletrh ani padnout, ani příliš poklesnout – v roce 1999 se tedy zase v Brně všichni uvidíme.

Váš názor Další článek: Nové Windows CE: začněte je brát vážně!

Témata článku: Microsoft, Invex, Inform, Translator, Pátý den, Zajímavé číslo, Závěrečná zpráva, Kompletní rozsah, Golf, Předchozí návštěvník, Realizační tým, Squash

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů