Invex 98 uzavřel svou bilanci

Závěrečná zpráva oficiálně uzavřela loňský Invex. A co se v ní dočteme?
Závěrečnou zprávou, vydanou společností BVV a.s. oficiálně skončilo bilancování Invexu 1998, ročníku, okolo kterého bylo zřejmě nejvíce mediálně rušno ze všech dosavadních ročníků. Manažer veletrhu Jaroslav Hloušek v úvodníku hodnotí pokračující diferenciaci akce: samotný Invex Computer se stává stále více událostí pro odborníky a profesionály, paralelní Come in Future si už získala pověst jako „konzumentsky“ zaměřená akce, přičemž přibyla novinka – mezinárodní konference Invex Fórum, určená především pro oblast managementu a státní správy, kladoucí si cíle probírat náročnější a obecnější témata, ne zcela nutně omezená oblastí informačních technologií. Je sympatické, že pořadatel zmiňuje, že Invex Fórum nebyla akce bez nedostatků, ale chce v ní do budoucna pokračovat a vylepšit ji.

Závěrečná zpráva poprvé přináší oficiální, auditované údaje a čísla o veletrhu. Bylo zde přítomných 807 přímých vystavovatelů (nejvyšší číslo v historii, mírný pokrok oproti loňskému roku), obsazená plocha byla 45832 m2 (pokles oproti předchozím dvěma letům – v roce 1996 46750 m2, v roce 1997 maximum, 48538 m2). Poklesl rovněž počet návštěvníků – celkem jich na Invex přišlo 141505, což je sice nepatrně více než loni, ale citelně méně než v rekordních letech 1995 (158357) a 1996 (156901).

Zajímavý je vývoj návštěvnosti v jednotlivých dnech: první dva (odborné) dny 13, resp. 18 tisíc návštěvníků, třetí den 38 tisíc, čtvrtý den 43 tisíc a pátý den 24 tisíc. Vystavovatelé si objednali a zakoupili celkem 95 tisíc firemních pozvánek, z těch bylo „vytěženo“ 40 tisíc návštěvníků.

K Invexu se letos vázalo nemálo dalších akcí – kromě už zmíněného Invex Fóra to je Datasem (už 18. ročník!), konference Informační technologie ve službách obchodů (pořádla firma IBM), proběhlo vyhlášení osobností české informatiky a soutěže o Křišťálový disk (o nejlepší exponáty) a Diamantové oko (o nejlepší stánek, hodnotili návštěvníci) plus Expo Image (o nejlepší stánek, hodnotí odborná porota). Protože výsledky těchto soutěží o nejlepší stánky nejsou příliš známé, uveďme je: u návštěvníků bylo pořadí 1. Microsoft, 2. Minolta, 3. Radiomobil, u odborníků bez pořadí Cisco, HKE, IBM, Microsoft, Minolta, PVT a Xerox. Proběhla i návštěvnická soutěž o nejlepší exponát, zde bylo pořadí: 1. Windows 98, 2. Libretto 100CT, 3. NetWare 5, 4. PC Translator 98, 5. Adobe Photoshop 5.0, 6. AVG 6.0.

Tím však výčet akcí okolo Invexu nekončí. Oblasti zábavy a relaxace vystavovatelů se věnoval Invex Golf Cup a Invex Squash Cup, letos proběhlo poprvé speciální rozhlasové vysílání Rádio Invex (na Internetu), vznikl Invex Inform System, pilotní televizní vysílání TV24 na Internetu.

Živě komentuje: kompletní rozsah akcí okolo veletrhu jsme uvedli záměrně – často se zapomíná na to, že Invex skutečně doprovází řada zajímavých akcí, které zvyšují jeho atraktivitu, a které stojí realizační tým i organizátora spoustu času a financí. Invex dnes nejsou jen stánky, vystavovatelé a návštěvníci – a trend narůstání alternativních akcí bude určitě pokračovat. Pozitivní je dále to, že Invex možná poprvé v jeho historii neignorovala představitelé státu či politiky (ministři Peltrám, Grulich, Vetchý, policejní prezident Kolář, dále Libuše Benešová, Michael Žantovský, Vladimír Tlustý, Jan Mládek, Ivan Pilip a řada polanců) a konečně informace o vývoji cen za plochu, které se téměř nemění už od roku 1992 (!!) a nebudou zvýšeny ani v roce příštím.

Zajímavé je srovnat hlasování návštěvníků o nejlepší exponát (a bylo velmi reprezentativní, účastnilo se přes 8000 hlasujících!) s „odbornickou“ soutěží o Křišťálový disk: shoda byla pouze v jediném produktu (NetWare 5), což je docela zarážející. Jinak ovšem závěrečná zpráva

Závěrečná zpráva tedy přináší řadu pozitivních zpráv a je z ní vidět odhodlání realizačního týmu nenechat „svůj“ veletrh ani padnout, ani příliš poklesnout – v roce 1999 se tedy zase v Brně všichni uvidíme.

Váš názor Další článek: Nové Windows CE: začněte je brát vážně!

Témata článku: Microsoft, Invex, Závěrečná zpráva, Translator, Squash, Zajímavé číslo, Realizační tým, Pátý den, Golf, Předchozí návštěvník, Kompletní rozsah, Inform


Určitě si přečtěte

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

Budoucnost elektroniky: čeští vědci stojí za revolučním čipem, který nemá ve světě obdoby

** Čeští vědci pod vedením Tomáše Jungwirtha vyvíjí nový typ revolučního paměťového čipu ** Zatímco v současnosti elektronika pracuje s elektrony, v budoucnu to budou spiny elektronů ** Čipy budou moci být klidně i 1 000x rychlejší a úspornější

Karel Javůrek | 32

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Šmírovačka kamerami Googlu: Koukněte se, co nového zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

Nová zbraň Microsoftu proti iPadu: Levný tablet Surface Go bude stát jen deset tisíc

** Microsoft představil nový tablet Surface Go ** Nový model zaujme nízkou cenou, ale schopnostmi zařízení Surface ** Microsoft nepoužil čip ARM, ale klasický procesor od Intelu 

Karel Javůrek | 116

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji