Invex 2007: Menší a klidnější

Ohlédneme-li se za veletrhy Invex - Digitex, nepřehlédneme menší plochu ani větší zimu. Invexem - Digitex 2007 v komentovaných fotografiích.

Je zřejmě trendem doby, že veletrhy již příliš netáhnou. To obzvláště platí pro veletrhy informačních technologií, jejichž příznivci si kanál pro rychlé sdílení informací našli v internetu. Stále méně návštěvníků tak dochází za novinkami na veletrhy. Na internetu si ale přeci nelze prohlédnout a už vůbec ne osahat vše. Ostatně i redaktoři Computeru a Živě.cz, kterým při jejich každodenní práci prochází rukama ty nejžhavější technické novinky, se na brněnském výstavišti nadšeně vrhali k expozicím svých oblíbených výrobců a distributorů hardwaru.

Je snad pochopitelné, že prosté osahání výrobku, který je již mnoho měsíců znám z obrázků na webu, není takovým lákadlem, jako byly snad veškeré vystavované exponáty v dobách největší slávy Invexu před nějakými deseti, dvanácti lety. Jen málokomu není zřejmé, že tyto časy, kdy bylo Brno zaplaveno mnoha desítkami tisíc lidí, jsou nenávratně pryč. Chceme-li Invex srovnávat, musíme tak činit s několika posledními ročníky.

Návštěvnost, rozloha a další parametry

Podle zatím dostupné předběžné zprávy organizátorů byl letošní Invex - Digitex výrazně menší než loňský. Ostatně na stránkách Živě.cz jste si již mohli přečíst, že pro koncového uživatele byly letos v Brně otevřeny dva výstavní a dva herní pavilony. V součtu obsazených pavilonů na tom tento ročník nebyl výrazně hůře než předcházející - Jeden pavilon ubyl a jeden byl nahrazen menším. Z hlediska běžného návštěvníka však byly leckteré pavilony zapovězené (Business hall - G2) či nezajímavé (Future Park neboli expozice soustruhů - A).

Vyjádřeno v číslech hostil letos Invex - Digitex 519 vystavovatelů z 21 zemí. V minulém roce to bylo 564 vystavovatelů ze 22 zemí. Celková výstavní plocha se zmenšila z 29 460 na 22 870 metrů čtverečních. Ani novinková veletržní sobota (bohužel nejklidnější den veletrhu) nepomohla návštěvnosti. Ta se doslova propadla z loňských 104 117 na letošních odhadovaných 80 000 osob.

K propadu návštěvnosti jistě velkou měrou přispěl nezvyklý termín organizace veletrhu - v minulých letech byl totiž Invex pořádán o tři týdny dříve než letos. To mělo zejména dva přínosy: teplejší počasí a návštěvnost školních zájezdů. Invex - Digitex 2007 spadl do týdne, kdy byla zima, sychravo a ani déšť si nebral servítky. Redaktoři našich časopisů, kteří na venkovních plochách své produkty propagovali a byli k dispozici čtenářům k osobnímu setkání, o tom ví svoje.

Školácké nájezdy nelze z minulých let zapomenout. Letos bohužel Invex připadl na podzimní prázdniny, což způsobilo, že část škol dorazila ve středu, tedy ve druhý odborný den, jenž se tím změnil na obyčejný veletržní šrumec. Dá se však odhadovat, že část škol nedorazila vůbec. Ve zbytku týdne pak již bylo možno vidět jen žáčky, kteří přicestovali až ze Slovenska.

Ohlédnutí v obrazech

Jako malé shrnutí Invexu a jeho atmosféry či nabízených zajímavostí jsme připravili malou komentovanou fotogalerii.

Jistě si nejeden čtenář vzpomene na fotografii zataženého a deštivého brněnského výstaviště, kterou jsme publikovali první veletržní den, v úterý 23. října. Tehdy jsme ještě nevěděli, že fotografujeme předzvěst celého týdne. Podzim se na výstavišti podepsal v plné síle, což přineslo nejen vítr, chlad, déšť, ale i malý počet návštěvníků. Doby, kdy se nedalo davem projít mezi pavilony jsou již zřejmě nenávratně pryč.

Klepněte pro větší obrázek
Toto nebyl typický obrázek letošního Invexu. Snímek byl pořízen před otevřením výstaviště první den veletrhu.

Jak je pro akce tohoto typu charakteristické, největší a často jediné davy jsou tam, kde se rozdává něco zadarmo. Své o tom ví jistě i kolegové, kterým nenasytný dav málem utrhal ruce při pokusu o poklidné rozdávání Doupěte či Oficiálního Xbox magazínu.

Klepněte pro větší obrázek
Klid a mír u stánku, kam za chvíli navezeme časopisy zdarma.
Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nenasytný dav útočí. Během středy a čtvrtka se na stáncích žádná paleta časopisů nestihla ani ochladit.
Klepněte pro větší obrázek
Naproti tomu pátek ukázal, že Invex o školních prázdninách není příliš dobrý nápad.
Klepněte pro větší obrázek
Fronta: Hádejte na co? Správně, úsporné žárovky zdarma od ČEZu.

Karavan ČEZu vybízející k úsporám energií byl zajímavým zpestřením veletrhu. Raději bych sice, kdyby se pohádkové zisky této státní firmy projevily v cenách elektřiny, ale což. Ekologická osvěta má samozřejmě smysl. U čeho jsem však smysl nenašel, byly megalomanské stánky opět státní České pošty a Ministerstva vnitra. Česká pošta zastínila lecjakou komerční firmu. Ano, monopol má sice jen na malé zásilky, přsto však, při ceně účasti na Invexu, bych dokázal najít účelnější využití vynaložených financí. O Ministerstvu vnitra, jehož stánek zabíral obrovskou plochu, ale kvůli zjevné neorganizovanosti a malé propagaci většinou zel prázdnotou, ani nemluvě.

Klepněte pro větší obrázek
Státní a monopolní Česká pošta na svém stánku nešetřila.

Obdobně rozměrné expozice nabídlo jen málo komerčních subjektů. Nejpatrnější byly stánky LCS, Zoneru, Sony, Esetu, Grisoftu a některých dalších firem. Prohlédněte si stánky posledních dvou jmenovaných.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Eset a jeho chytrý android a rozlehlý a vzdušný stánek Grisoftu

Abychom nenechávali stinné stránky veletrhu na konec, kde zkazí celkový dojem, nahlédneme i na stánek zmíněné Sony. Expozice byla pojata ve velkém stylu. Rozlehlému prostoru vévodil nablýskaný Ford Mustang, jenž sloužil jako velmi vděčný objekt pro testování vystavených digitálních kamer a fotoaparátů.

Bohužel, jako každý rok, i letos se na Invexu kradlo. Právě společnost Sony přišla o dva fotoaparáty v hodnotě 25 000 korun. Okradeni však byli i redaktoři Computer Pressu, konkrétně kolegové z Mobilit a Mobilmanie, jimž z Mobility hall kdosi odcizil batohy s oblečením a elektronikou.

Klepněte pro větší obrázek
Mustang naštěstí nikdo neukradl.

Potvrdit můžeme přesvědčení zástupců společnosti Fujitsu Siemens Computers, že jsou při svém comebacku po mnoha letech jediným čistokrevným výrobcem počítačů, který na Invexu samostatně vystavuje. Kromě strojů z Německa na samostatném stánku v pavilonu F jsme mohli vidět již jen několik kousků notebooků Toshiba a Sony (pro obě firmy jsou notebooky vedlejší byznys), Lenovo sdílelo stánek s distributorem Orange & Green a Hewlett-Packard se prezentoval jen v souvislosti s počítačovými hrami v pavilonu X.

Klepněte pro větší obrázek
Fujitsu Siemens se po letech vrátil na Invex a hned držel neveselý primát: Byl jediný.

Kdo nezaregistroval všudypřítomné vysoké rozlišení, jako by na Invexu (či spíše Digitexu) ani nebyl. Na magickou zkratku HD naráželi návštěvníci snad všude. V tom pozitivním slova smyslu ji reprezentovala opět společnost Sony, která předváděla technologii Blu-ray.

Klepněte pro větší obrázek
Vysoké rozlišení od Sony: Blu-ray

Již menší parádu předvedla ukázka HD vysílání televize Nova. Ano, co je nativně ve vysokém rozlišení, to stojí za to. Převzorkovaný PAL byl však nekoukatelný (a to se velmi mírním ve výrazech). Na přiložené ochutnávce si všimněte pěkně ostrého loga TV Nova a také artefaktů v celém zbytku obrazu.

Klepněte pro větší obrázek
HD v podání TV Nova

S letošním Invexem se rozloučíme krátkým nahlédnutím do pasáží pavilonu V. Organizátorům přejeme, aby v příštím roce tyto výstavní plochy nezely prázdnotou.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Za zapůjčení fotoaparátu Alpha A700 a rybího oka SAL-16F28 děkujeme společnosti Sony.

Diskuze (11) Další článek: Sharp představil 22" hybridní LCD s Full HD rozlišením

Témata článku: Notebooky, Byznys, Invex, Ford Mustang, Karavan, Výstavní plocha, Hall, Dave, Celkový obraz, Zeta, Menší, LCS, Comeback, Klid, Mustang, Televize Nova, Vystavený exponát


Určitě si přečtěte

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

USA rozdávají chudým dotované telefony s Androidem. Jsou z Číny a plné virů

** Chudí Američané mohou dosáhnout na dotovaný mobil ** Jeden takový rozdává třeba tamní Virgin Mobile ** Má to jeden háček. Je prošpikovaný malwarem

Jakub Čížek | 42

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 119Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu