Invex 2005: Den první

Invex rozdělený ve dví * Bohatý doprovodný program * VoIP a digitální vysílání vládnou světu * Přehršel novinek Českého Telecomu * Prezentace Ministerstva informatiky a další zprávy z Invexu.

Fórum elektronické komunikace

Související odkazy

Slovník
broadband
firewall
HDTV
MIME
MPEG

V Kongresovém centru se hned od rána konalo Fórum elektronické komunikace. Významným hostem byla ministryně informatiky Dana Bérová, která celou konferenci zahájila. K tématu však měli rozhodně co říci i další hosté jako Ing. David Stádník, předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu, Ing. Svatoslav Novák, předseda Asociace provozovatelů veřejných telekomunikačních sítí, Ing. Milan Rusnák, generální ředitel GTS Novera a konečně JUDr. Aleš Janků, ředitel vnějších vztahů T-Mobile.

Dvě hodiny se diskutovalo o řadě témat, která momentálně komunikačními technologiemi hýbou. Jedním z nich byly například otázky moderních komunikací ve spojení s terorismem, o kterých se zmínila ministryně Bérová. Měla by mít vláda možnost v případě ohrožení vypnout mobilní síť? A jak je to s odposlechy? Obojí jsou palčivá témata. Jak prohlásil zástupce T-Mobilu, vypnutí sítě může být v případě teroristického útoku i kontraproduktivní. Na jednu stranu se tím sice může zabránit dálkovému odpálení dalších náloží, na stranu druhou se tím zase komplikuje komunikace samotných záchranářů či Policie. Ani otázky případných odposlechů a souvisejících "služeb" nejsou ještě zcela vyřešeny, zejména finančně. Mobilní operátoři jsou samozřejmě komerční subjekty a nevidí důvod "sponzorovat" podobné záležitost ve prospěch státu.

Klepněte pro větší obrázek

Od závažných témat k praktickému životu. Jedním z témat konference byla i možnost přenositelnosti mobilních čísel. Bylo prohlášeno jednoznačně, že operátoři jsou již dohodnuti a od 15. ledna příštího roku bude tato služba realizována.

Dalším velkým tématem bylo VoIP. Podle Milana Rusnáka z GTS Novera není klasické telefonování ohroženo a nelze se domnívat, že VoIP nahradí vše. Podle jeho slov je vhodné jen pro určitý typ hovorů, ale nemůže kompletně nahradit klasické telekomunikace. Systémy jako například Skype mají údajně malé zisky a při volání na skutečný telefon je hovor pochopitelně zpoplatňován a to minimálně terminačním poplatkem u koncového operátora. Přičteme-li nějaký zisk, cena není zase příliš rozdílná a VoIP poskytovatelé se tím stávají vlastně běžnými telekomunikačními firmami. Těžko říct, do jaké míry je tento názor pravdivý a do jaké míry pramení z toho, čím se GTS Novera zabývá (a tedy že musí již z principu zastávat klasickou síť).

Rychlé připojení k Internetu, to bylo další zajímavé téma, kde to tak trochu "jiskřilo" (ovšem v dobrém) mezi zástupci GTS Novera a T-Mobile. Mobilní operátoři pochopitelně vidí budoucnost v mobilním broadbandu, který mají umožnit sítě třetí generace, a právě rychlý a mobilní Internet má v budoucnu převálcovat ten současný, nemobilní. Klasičtí "pevní" operátoři zase tvrdí, každá ze služeb si najde svůj trh a že nelze hovořit o nějakém vytlačení či převálcování.

Řeč byla v krátkosti i o elektronickém podpisu, o kterém je zejména po rozšíření počtu kvalifikovaných certifikačních autorit slyšet čím dál víc. Velmi zajímavou se jeví myšlenka, o které hovořila ministryně informatiky Dana Bérová. V roce 2008 by měl mít každý občan EU průkaz zdravotní pojišťovny v podobě čipové karty. Tato karta (když už se tedy bude muset všem občanům vydat) by mohla být využita i na další účely, zejména by mohla obsahovat příslušný kvalifikovaný certifikát, umožňující elektronicky podepisovat.

Milníky digitální televize v České republice

Digitální televize má na Invexu již tradičně své místo. Dnešní "panelové diskuse" se zúčastnila opravdu slušná řádka významných hostů. Své zástupce vyslala Česká televize i Nova, Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, Český telekomunikační úřad, České radiokomunikace, ale i zástupci "hardware" jako například firma Samsung.

O čem se diskutovalo? Vše by se dalo shrnout do několika vět: Kdy už to všechno bude, proč to trvá tak dlouho? V pátek spustily České radiokomunikace ostrý provoz DVB-T v Praze a na multiplexu A lze najít všechny tři kanály ČT, Novu a rozhlasové stanice Českého rozhlasu. Brno si musí zatím počkat, nemluvě o zbytku republiky. Dlouze byly diskutovány zejména otázky legislativních problémů spuštění DVB-T, neboť technicky již téměř není co řešit. V každém případě digitalizace je již v plném proudu, již není cesty zpět a v letech 2010 až 2012 má být v EU kompletně vypnuto analogové vysílání. Termín sice ještě není zcela definitivní, dokonce se hovoří o tom, že to bude spíše dříve. V oblasti digitální TV velmi pokrokové Finsko dokonce hodlá vypnout analogové vysílání "dobrovolně" v předstihu již v roce 2007.

Se spouštěním digitálního pozemního vysílání je spojeno i řada problémů finančních. Zejména toto přechodné období, kdy se vysílá analogově i digitálně, je pro jednotlivé televize finančně náročné. Nelze ovšem vypnout analogové vysílání, dokud nebudou zcela běžné digitální přijímače, resp. settopboxy. Ty si ovšem nikdo nekoupí, když nebude daná oblast pokryta signálem, takže je to tak trochu začarovaný kruh, který však musí rozhýbat právě jednotlivé televize. Pro poskytovatele jako jsou například České radiokomunikace nebo Český Telecom je samozřejmě důležitá poptávka zákazníků, kterými jsou zejména celoplošné, ale i menší televize. Pokrytí dalších oblastí mimo Prahu je tak závislé zejména na této poptávce.

Digitální vysílání časem přinese i možnost sledovat HDTV, tedy televizi s vysokým rozlišením. Kromě samotného televizního přístroje potřebujete i settopbox, který bude tuto technologii podporovat. Výrobci jsou však prý připraveni a DVB-T přístroj, který zvládne jako současné vysílání v MPEG2, tak HDTV (MPEG4), by měl být dostupný v příštích letech (hovořilo se o roce 2007) za cenu okolo 100 euro.

Invexové novinky Českého Telecomu

Český Telecom představil na Invexu celou řadu novinek a nových služeb. Jednou z nich je internetová telefonie pro firmy – ePhone. Služba integruje hlasovou komunikace ve firmách do aplikace Microsoft Outlook 2003. Služba je určena pro zákazníky z řad středně velkých firem a korporací. Jde o řešení vyvinuté ve spolupráci se společnostmi Microsoft a media-streams.com.

Vhodná je také pro firmy s více pobočkami, protože nabízí kompletní integraci hlasových a datových sítí. Služba se integruje do prostředí Microsoft Exchange, ale je možné ji provozovat i bez tohoto serveru.

Mezi podporované služby patří přidržení/přepínání hovoru, zobrazení čísla či jména volajícího, seznamy hovorů, možnost více hovorů současně, konferenční hovory, integrovaný záznamník, interní/externí přesměrování podle pravidel nebo hlasitý příposlech hovoru.

Na otázku, proč služba zatím není nabízena koncovým uživatelům, ale pouze firmám odpověděl zástupce Českého Telecomu ve smyslu, že cílem firmy je reagovat na poptávku zákazníků a podle jejich názoru není rezidenční segment trhu na příchod VoIP ještě připraven.

Služba elektronické pošty pro firmy

Služba je zajištěna prostřednictvím hostovaného e-mailu a nabízí uživatelům vyšší stupeň zabezpečení. Zákazníci získají možnost synchronizace kontaktů, e-mailů, sdílených složek a kalendáře s mobilními zařízeními. Pokud si firmy objednají více služeb najednou, získají navíc množstevní slevy.

Služba je nabízena v několika variantách, které odpovídají požadavkům a velikosti firmy – od základních e-mailových služeb až po hostovaný server s možností synchronizace s mobilními zařízeními.

Mail Expres nabízí e-mailové schránky v předem daných doménách. Oproti běžným freemailovým službám nabízí zabezpečení prostřednictvím šifrovaného SSL spojení. Data jsou také pravidelně zálohována a chráněna antivirovým a antispamovým softwarem.

Řešení Mail Office nabízí zákazníkům všechny možnosti, jako by využívali vlastní Microsoft Exchange Server, včetně e-mailu, sdílení kalendářů, kontaktů a veřejných složek. Ke všem službám mají zákazníci přístup odkudkoli přes internetové připojení a jsou zabezpečeny na vysoké úrovni (šifrování, firewall, antivirová ochrana, antispam). Služba funguje přes webové rozhraní i s využitím klienta MS Outlook. E-mailové adresy jsou přitom zřízeny ve vlastní doméně a je podporován protokol S-MIME pro šifrování a digitální podpisy e-mailových zpráv.

Mail Office Plus poskytuje obdobné možnosti a výhody jako Mail Office, služba je přitom doplněna o možnost synchronizace zpráv, kalendáře a kontaktů s mobilními zařízeními. Jedná se především o mobilní telefony podporující protokol SyncML, chytré telefony (smartphony), Palm a Pocket PC.

Služba Dohled 24

Služba je zaměřena na zákazníky, kteří potřebují dohled nad soukromým a firemním majetkem. V případě narušení lokality střežené touto službou, jsou informace předány na dohledové centrum, které okamžitě telefonicky upozorní zákazníka nebo na místo vyšle zásahovou jednotku.

Službu si mohou zřídit zákazníci využívající pevnou telefonní linku, internetové připojení i klienti všech mobilních operátorů. Klienti, kteří si službu zřídí, mohou navíc získat pro střežený objekt slevu na pojistném.

Podle Českého Telecomu je hlavní výhodou této služby přítomnost lidského faktoru – operátorky dohledového centra, která může při narušení upozornit více kontaktů. V kontaktování dohledové centrum pokračuje až do doby, kdy se některý z uvedených kontaktů skutečně dovolá, případně sama na místo vyšle zásahovou jednotku.

Cena služby se mění v závislosti na počtu adresných prvků, které chce klient chránit a na způsobu přenosu dat. Základní cena služby Dohled 24 je 190 Kč měsíčně. Nejdražší varianta, která zahrnuje 3 výjezdy zásahové jednotky a nejvíce adresných prvků je za 690 Kč měsíčně.

Kompletní kancelář

Další z nově nabízených služeb je tzv. Kompletní kancelář, kterou Český Telecom bude nabízet zákazníkům, kteří již využívají jeho datové a hlasové služby. Služba propojí všechny pobočky zákazníka do společné datové sítě s vysokorychlostním přístupem na internet nebo poskytne možnost využití bezdrátových technologií a IP telefonie, při vysokém stupni zabezpečení.

O dalších aktualitách vás budeme informovat v průběhu zítřejšího dne.

Diskuze (28) Další článek: Invex 2005: Fotografie slavnostního zahájení

Témata článku: Microsoft, Invex, Host, Vysílání, Významný host, Čt televize, Klasický operátor, Legislativní problém, Mobilní telefony klasické, Telekomunikační firma, Vnější vztah, Služba, Analog, Česká televize, Český zákazník, Milan, Zajímavé téma, Televize v mobilu, Česká televize i vysílání, Mobilní operátor, Česká televize vysílání, Klasické telefony, Začarovaný kruh, E-mailový klient, Televize Nova


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

Český Turris MOX: Nejbláznivější síťový počítač nejen pro fanoušky Lega

** CZ.NIC začal prodávat svůj Turris MOX ** Z několika základních jednotek postavíte skoro cokoliv ** Kompletní Wi-Fi router, rozsáhlý switch i univerzální linuxový server

Jakub Čížek | 31

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

Výkon herního počítače za 139 Kč nebo i úplně zadarmo. Geforce Now startuje!

** Dlouhý betatest končí a nyní všichni mohou hrát přes internet ** Nemusíte žádné hry kupovat znovu. Jede to, co už máte v knihovnách na Steamu, Uplay, Battle.net a jinde ** Roční náklady odpovídají ceně jedné běžné hry

Tomáš Holčík | 66

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 65

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

České Rajče je stále plné dětských nahotin. Student pomocí A.I. analyzoval miliony fotek

** Rajče.net má odjakživa problémy s choulostivými fotkami dětí ** Student zlínské univerzity analyzoval jeho katalog ** Neuronová síť doposud prozkoumala 6 milionů snímků

Jakub Čížek, Filip Šedivý | 75Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky