Invex 2004: nejen výstava

oživeno Letošní ročník veletrhu informačních technologií Invex kromě expozic mnoha firem z oblasti informačních a telekomunikačních technologií nabídne řadu doprovodných programů a společenských akcí. Od volby osobnosti roku až po kulturní festival Night of Robots. A místo obligátního kouzelníka přijede i celá vláda.

Nikoliv kouzelník, ale hned celá česká vláda se dostaví na Invex 2004. Nejenže celý veletrh slavnostně otevře český ministr informatiky Vladimír Mlynář spolu se svým slovenským kolegou Pavolem Prokopovičem, ale ještě před slavnostním zahájením veletrhu proběhne historicky první zasedání vlády České republiky na brněnském Výstavišti. Proslov během slavnostního zahájení Invexu přednese i Stanislav Gross. Podle své tiskové mluvčí se vláda chce přiblížit mladému oboru a dokázat, že klade důraz na podporu informačních technologií v souladu se svým programovým prohlášením. Celý Invex je potom rozdělen na čtyři velké celky (Invex Classic, Invex Business, Invex Home a Invex Game), které dále doplňují soukromé akce jednotlivých firem a další události. Nejvíce doprovodných programů proběhne v prvních třech dnech, které jsou určeny profesionálům v daných oborech.

Den první

První den veletrhu je zpravidla nejvíce nabitý událostmi. Platí to i pro rok 2004, kdy se kromě ministerského slavnostního zahájení koná například tradiční konference Fórum elektronické komunikace INVEX 2004, která se bude věnovat zejména novému zákonu o elektronických komunikacích a novým trendům v této oblasti. Hosty konference budou Vladimír Mlynář, předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Josef Bednář, předseda Českého telekomunikačního úřadu David Stádník a předseda Asociace provozovatelů veřejných telekomunikačních sítí Svatoslav Novák. Na odpoledne je potom nachystána panelová diskuse na téma digitálního televizního vysílání a také tisková konference vlády. Po ní se předseda vlády Gross a místopředseda vlády pro ekonomiku Jahn přesunou na diskusní stůl o znalostní ekonomice pořádaný Sdružením pro informační společnost. V pavilonu A2 bude k vidění výstava Zvětšený svět DIGI (www stránky časopisu). Snímky předních světových a českých fotografů se představí vytištěné digitálně ve velkoplošném formátu.

Večer bude patřit slavnostní události pořádané tradičně při zahájení veletrhu. Společenský večer 14. ročníku veletrhu INVEX přinese vyhlášení několika odborných cen včetně Křišťálového disku 2004, ceny ministra informatiky a vyhlášení Osobnosti české a slovenské informatiky a telekomunikací roku 2004.

Den druhý

Druhý den bude snad ještě pestřejší. Ráno program zahájí konference Linux Hall s tématem migrace na Open Source. Na druhé straně se bude konat konference společnosti Microsoft věnovaná veřejné správě s praktickými příklady nasazení produktů MS, odpoledne potom Microsoft představí svou nabídku pro soukromé firmy. Zástupcům škol a jejich zřizovatelům bude v úterý určena akce Autocont Online Internet do škol v roce 2005. V jedenáct hodin potom začne tisková konference policie České republiky s názvem Policie pro třetí tisíciletí.

Odpoledni bude dominovat tisková konference týkající se českého mistrovství v hraní počítačových her, jehož finálový turnaj proběhne v rámci veletrhu pod záštitou Ministerstva informatiky České republiky. Zejména novinářům chtějí nabídnout v úterý informace o novinkách a vizích budoucího rozvoje (včetně předvedení technologie EDGE) mobilní operátoři.

Den třetí

Ve středu bude pokračovat program LinuxHall. Microsoft se ve středu ve svých přednáškách v pavilonu A-Rotunda soustředí na problematiku personální produktivity představením některých funkcí Microsoft Office 2003 a Windows XP včetně ukázek týmové spolupráce. Mezi desátou dopolední a čtvrtou hodinou odpolední proběhne finále soutěže Účetní roku, kterou sponzoruje výrobce ekonomického software Cígler Software. Výsledky budou vyhlášeny po ukončení soutěže a Účetní roku odjede novým automobilem.

Ve středu proběhne také druhý ročník odborného sympozia Bioinformatika, které uvítá zahraniční hosty z akademické sféry, kteří budou hovořit o posledních výsledcích výzkumu v této oblasti a jejich možné implementaci do praxe. Pozdě odpoledne potom začne velice zajímavá panelová diskuse Mýty a fakta o Windows a Linuxu, kterou pořádá opět Microsoft v Rotundě.

Čtvrtek a pátek pro veřejnost

Protože ve středu oficiálně končí Invex Business, koná se už méně akcí, které jsou navíc soustředěny spíše na domácí uživatele. Takovou akcí je například mistrovství republiky v rychlostním esemeskování "Hbité prsty na mobilu," které bude probíhat po oba návštěvní dny určené veřejnosti. Microsoft se potom soustředí na prezentaci elektronické zábavy ve Windows Media Center a představení aplikací MSN Messenger, Windows Media Player 10 a her vydávaných společností Microsoft.

Celých pět dní

Kromě konferencí a společenských událostí bude Invex po celou dobu trvání doprovázet řada projektů jednotlivých firem. O projektu Intelu a Sony jsme už psali. Jednou z dalších akcí je již zmíněný turnaj v počítačových hrách, který bude okupovat pavilon Z. Ve stejném pavilonu bude probíhat také Invex Open Mobile Cup 2004, turnaj ve hraní mobilních her. Computer Press chystá pro pavion B Mobility Hall, která představí novinky v oblasti mobilních telefonů. V témže pavilonu najde útočiště Průvodce digitální fotografií Ondřeje Neffa, galerii digitálních fotografií v pavilonu A2 potom nabídne časopis Digi ve spolupráci s Hewlett-Packardem. Kulturní vyžití na Invexu nabídne Festival elektronické kultury Nights of Robots, který zahrnuje výstavy výtvarných děl a projekce filmů přímo na výstavišti a páteční Noc robotů v brněnských klubech.

Kompletní přehled akcí doprovázející největší veletrh věnovaný informačním technologiím v ČR můžete najít na oficiálních stránkách Invexu. Redakce Živě bude po celou dobu trvání Invexu na místě, takže i když oželíte výlet do Brna, o informace nepřijdete.

Diskuze (48) Další článek: Via Technologies oznámila jméno nového procesoru

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,