Invex 12.10: Co je zajímavého?

Dříve než připravíme komplexnější informaci z Invexu Vám přinášíme tuto expresní malou reportáž...

První fotografie je z úterka, druhého "novinářského dne". Byl jsem překvapen, kolik je u nás novinárů ;-) Ale ne, vážně - i na tyto dva speciální dny je možno zajistit vstup mimo vyřízení akreditace. Bylo možno np. využít četných speciálních vstupů - voucherů a někteří zase raději připlatili vyšší cenu (450Kč) jen proto, aby se vyhnuli obvyklé tlačenici.

Jak vypadala situace ve středu? Podívejte se na fotografii výše a opticky vynásobte počet osob dvěmi. V "obyčejné" dny také narůstá počet autobusových zájezdů - a na profilu návštěvníků je to poznat. Naštěstí jsou zde obrovská show našich mobilních operátorů a ty pak baví tu část, která o dění v IT nemá takový zájem.

Náplň

Pokud jste na Invexu byli dříve, jistě vás nepřekvapí, že výstava již není dávno "o hardware". Nyní zde soupeří tyto témata:

  • Internet a E-komerce
  • Mobilní telekomunikace
  • Software, IT řešení, Systémová integrace
  • Prezentační technika
  • Hardware, PC, Notebooky, Dig. fotoaparáty
  • Kancelářská technika a "signmaking"
  • Linux
  • Hry a multimedia

V každém z těchto oborů je vidět aktuální vývoj a některé zajímavé exponáty. To, že zde je spousta "běžných výrobků" zase umožňuje vybrat a porovnat jednotlivé typy. Pokud tedy plánujete koupě notebooku, dig. fotoaparátu či tiskárny můžete na vlastní kůži většinou vyzkoušet který typ co umí. Příkladem pak může být stánek Olympusu kde se nonstop předvádí ale především fotí, skenuje, retušuje a tiskne. Na stánku jsem zahlédl několik našich předních fotografů a modelek při fotografování ve stánkovém miniateliéru. Mě pak zaujal Olympusácký 3d skener.

Sejmuté jablko na vedlejší obrazovce pak představuje 3D model reálného jablka umístěného na ploše skeneru (modrá barva pak má stejné "klíčovací" použití jako ve filmu).

Obecně vzato jsou nynější expozice méně nabubřelé a "rádobyumělecké" (v minulosti jsme často byli svědky obrovských skulptur a architektonických imaginací). Tento trend k praktičnosti lze jenom pochválit.

Perličky

Vzhledem k zaměření našeho serveru jsem vybral několik hardwarových zajímavostí. První sice není převratnou novinkou, ale spíše HW inspirací.

Jedná se o interní jednotku UPS fy Lanpower Inc. montovanou přímo do 5 1/4 pozice v počítačové skříni. Schéma zapojení je takové:


...všimněte si speciální rozdvojky která přivádí napájení a poté napájí vlastní zdroj počítače...

Tyto "off-line" jednotky se vyrábějí v bezúdržbovém provedení s výkony 300VA a 500VA což postačí pro napájení PC po dobu 4-12min. po výpadku a to včetně 15" monitoru.

Dodavatelé

Na Invexu se prezentovalo mnoho tradičních dodavatelů, já jsem si však všímal více prezentací těch značek, které jsou světové, avšak u nás méně známé.


...základní desky Chaintech umí frekvence FSB i po 1Mhz...


...desky FIC pro procesory Duron / Thunderbird...


...grafické karty ELSA - zde včetně 3D brýlí...


...unikátní řadič IDE RAID5 s funkcí výměny vadných disků za chodu a s obnovou vadných dat...


...procesory Cyrix III byly k vidění poměrně často (zde 533 a 550Mhz)...

Většinu těchto zařízení (a mnoho dalších) pak máme přislíbenou na redakční testy...

Chladiče na procesory

Mimo tradičních dodavatelů již osvědčených chladičů Titan (TNT Trade a CHI) jsem zaznamenal další vývoj u jiných dodavatelů / výrobců.


...další "turbína" velmi podobná typu Titan Majesty...


..."klasické", ale velmi kvalitní provedení (výška 45mm)...


...celá řada Cooler Master...

Největší zajímavosti je však tento kousek:

Je to speciální typ postavený na 4.5mm měděné desce. Zajímavostí je chladící tunel - ventilátor profoukává hustým žebrováním radiálně - z boku (klasická koncepce většinou fouká axiálně na základnu chladiče). Nová koncepce jistě přispěje lepšímu toku vzduchu - v případě vhodně zvolené PC skříně.

I u těchto typů mám domluvené testování - těšte se!

P.S. Novinka - k testování dorazí (ihned po skončení Invexu) desky s novým integrovaným čipsetem VIA PM133. Jedná se o přímého konkurenta čipsetu i815 (PM je ale levnější). Již dříve ohlášený čipset je určen pro řadu procesorů Intel Pentium III / Celeron (i v provedení PPGA) a je vybaven integrovaným grafickým čipem Savage 4 a zároveň externím portem AGP Pro x4. V krátké době se objeví obdobná čipová sada pro Socket A - KM133.

P.S.2 Na stánku Penty se objevila deska Microstar s čipsetem s podporou pamětí DDR! Budeme se snažit získat ji na redakční testy.

zdraví Joro

Váš názor Další článek: Invex: Canon přináší čtyři deskové scannery

Témata článku: Invex, PC skříně, Mobilní telekomunikace, Titan, Cooler Master, TNT, Voucher, Klasická koncepce, Tradiční dodavatel, Mobilní čipset, Savage, Reálná osoba, Vadný disk, Výrobky z 3D tiskárny


Určitě si přečtěte

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

3D tisk pro naprosté zelenáče: Co vyrobíte na laciném stroji za pár tisíc korun

** Domácí 3D tisk je dnes už finančně dostupný prakticky všem ** Lacinou tiskárnu pořídíte za pár tisíc korun ** Jak vlastně tisk probíhá a jak navrhnout, co vytisknout

Jakub Čížek | 66

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

Kdyby měli železničáři tento superpočítač za 99 dolarů, nepotřebovali by lasery

** Nejmodernější český železniční tunel je prošpikovaný technologiemi ** Za tři tisíce koupíte počítač, který je překoná ** Seznamte se s Nvidia Jetson Nano

Jakub Čížek | 50

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

Co zabírá nejvíce místa na disku? Těchto 10 nástrojů odhalí největší žrouty dat

** Je vhodné jednou za čas zanalyzovat, co vám leží na disku ** Poradíme vám nástroje, kterými zjistíte, jaká data uchováváte ** Podle výsledků můžete optimalizovat svá data či úložiště

Karel Kilián | 49Aktuální číslo časopisu Computer

Speciál o přechodu na DVB-T2

Velký test herních myší

Super fotky i z levného mobilu

Jak snadno upravit PDF