Právo | Kryptoměny | Elon Musk

Investor žaluje Muska a jeho firmy. Kvůli manipulacím s kryptoměnami požaduje 258 mld. dolarů

První „meme“ kryptoměna v podobě Dogecoinu (typ PoW, hashovací funkce Scrypt na bázi Litecoinu) má za sebou obrovskou historii. Vznikla a běží už od roku 2013, kdy ji spustil „Shibatoshi Nakamoto“ jako reakci na to, jak se začal rozvíjet trh kryptoměn a přibývalo jich každý den více a více. Po počátečním růstu cen ale následovalo několik let „temna“ a vše znovu ožilo s tweetem Elona Muska v prosinci roku 2020.

Jeho tweety začaly zvedat hodnotu Dogecoinu o desítky procent s každým tweetem, někdy dokonce o násobky. Výsledkem bylo, že se hodnota vyšplhala za pár měsíců z přibližně 100 milionů dolarů na více než 30 miliard. Pak už ale cena začala padat na současnou hodnotu kolem 7,5 miliardy dolarů. Dogecoin se z pohledu tržní hodnoty drží stále kolem 10. pozice nejhodnotnějších kryptoměn na světě. V oblasti meme tokenů je hodnotou těsně za ním Shiba Inu a trojkou je Baby Doge Coin.

Snímek obrazovky 2022-06-20 v 7.37.35.png

Žalobce Keith Johnson, který do Dogecoinu investoval až v roce 2021 a pravděpodobně pozdě za vysokou cenu, podal žalobu o 258 miliard dolarů na Elona Muska, SpaceX i Tesla kvůli tomu, že Elon Musk tweety manipuloval s cenou a Dogecoin je kryptoměnová pyramida, gambling a další variace spojené s podvodným jednáním. Vzhledem k tomu, že kryptoměny nespadají pod kontrolovaný akciový trh, bude zajímavé sledovat, jestli z této žaloby má něco šanci na úspěch, obzvlášť, když jde o vtipnou meme kryptoměnu.

Elon Musk vytvořil pro komunitu Dogecoinu i možnost platit za vybrané produkty v e-shopu Tesly přímo v DOGE. Na twitteru se po dlouhé době nyní rovněž vyjádřil k Dogecoinu ve stylu, že ho bude i dále podporovat. Elon Musk je milovník meme, vtípků a Dogecoin představuje nadsázku celého kryptoměnové trhu, která však coby veřejný blockchain se všemi uloženými transakcemi funguje téměř 10 let.

Už se objevily spekulace, že by Elon musk mohl Dogecoin použít pro zajištění mikroplateb a odměňování na twitteru, protože oproti Bitcoinu má Dogecoin velmi rychlé potvrzovací časy, takže se hodí právě na rychlé placení menších částek.

Diskuze (28) Další článek: Povinné nabíjení přes USB-C by mohli mít i v USA. Senátoři udělali první krok

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,