Investigativní žurnalistika… na Internetu?

Určitě nejde o nový trend v ČT: vyzobávat zprávy z Internetu a prohlašovat je za výsledky vlastní novinářské práce.
Jistě jste před pár dny zaznamenali v TV poměrně překvapivou zprávu o tom, že Škoda Plzeň prodává kopřivnickou Tatrovku. Nebudu komentovat transakci samotnou, na to jsou lepší odborníci, ale musím se zmínit způsobem, jak se tato "tajná" informace, kterou nechtěl ani tváří v tvář písemnému dokumentu později potvrdit šéf Škody Lubomír Soudek, dostala na obrazovky televize.

Hlasatelka ČT při ohlašování dramaticky prohlásila, že televize tuto zprávu odhalila. Člověk by se domníval, že se jednalo o neveřejnou informaci, která byla získána prostředky investigativní žurnalistiky - že si třeba Jolana Voldánová oblékla maskáče a šla poslouchat někam pod okno, popřípadě nalezla toho správného člověka, který tuto informaci po velkém naléhání sdělil, načež si ji (podle zásad provádění investigativní žurnalistiky) ověřila ze dvou dalších, na sobě i na původním informátorovi nezávislých zdrojů.

Jenomže to by se nesměla asi v půlsekundovém střihu v TV objevit internetová stránka - původ je tedy jasný, informace byla "odhalena" z Internetu, a pokud se nemýlím, ze zcela veřejného a velmi známého zdroje Business Wire. Ten působí na Internetu podobně jako Reuters nebo UPI, je to tedy agentura získávající novinky a šířící je do celého světa, dokonce nejen s využitím Internetu. Monitoring (resp. předplacení) těchto služeb patří pro všeobecná média k základním povinnostem a významná česká média to obvykle dělají; prezentovat to však za získání informace vlastními prostředky a neuvést zdroj je ale docela silná káva. Nechápu, proč Business Wire nebylo prezentováno v diskusi s Lubomírem Soudkem, který se vytrvale odmítal vyjádřit k věrohodnosti zprávy s tím, že nejde o nic oficiálního. Domnívám se však, že šlo spíše o drobné opomenutí a že určitě nejde o nový trend v ČT: vyzobávat zprávy z Internetu a prohlašovat je za výsledky vlastní novinářské práce.

A mimochodem: už 17. prosince loňského roku ve výroční zprávě firmy SDC (to je ta, co Tatru Kopřivnice kupuje), se uvádí, že SDC už loni pohltila jihoamerického distributora Tatry, že založila v Praze pobočku SDC s.r.o., že tato pobočka odkoupila od Motokovu jeho dceřinku Skobol, která operuje v Bolívii, že se široce diskutuje možné pohlcení Škody Interdiesel. Jenomže tento dokument (je veřejně dostupný!) už investigativním žurnalistům z ČT unikl, stejně jako podrobnosti o tom, že SDC hodlá do Tatry investovat 15 mil. USD v zařízení a za rok možná až 34 mil. USD. Tak tohle všecko najdete na Internetu, a v televizi ne.

Váš názor Další článek: Objektový systém pro správu dokumentů a řízení podnikových procesů od firmy SoNet

Témata článku: , , , , , , , , , , , , ,