Investice do IT v příštím roce: poprvé v dějinách pokles!

Obvyklý je až desetiprocentní růst, ale v roce 2002 má nastat dvou až pětiprocentní snížení výdajů v USA a nulový růst jinde. Programátoři sesmolí letos o 20 % více řádek kódu než loni!
Zatím spíše stručné úvahy o tom, že se „bude škrtat“, upřesňuje studie firmy Meta Group. Podle ní poprvé v dějinách informačních technologií (nepočítáme-li skutečně dřevní doby, kdy se podobné výzkumy ani nedělaly) poklesnou výdaje do IT v celosvětovém měřítku. Pokud tato situace skutečně nastane, bude to jeden z nejhmatatelnějších důkazů celosvětově špatné ekonomické situace, vzniklé v majoritní míře díky teroristickým útokům proti USA a následným vojenským i bezpečnostním opatřením, v menší míře pak díky tomu, že by se ve vyspělých ekonomikách růst zpomalil tak jako tak.

Meta Group uvádí, že v letošním roce vzrostou investice do IT o 8 % v USA a o 6 % celosvětově; i to je méně než obvykle (v letech největšího boomu to bylo vysoko nad deset procent), ale v příštím roce tomu má být podstatně hůř. Nejhůře bude postihnuta Amerika, což je logické – zde má být pokles mezi dvěma až pěti procenty oproti letošním číslům a zbytek světa má investovat zhruba stejně jako letos; v součtu pak půjde o malý celosvětový pokles.

Tyto závěry činí Meta na základě rozsáhlého dotazníkového průzkumu IT manažerů; z nichž více než 50 % již provedlo v rozpočtu na příští rok škrty, které povedou k redukci výdajů. Nejméně se pokles investic dotkne oblasti CRM, elektronické komerce, datových center a budování infrastruktury – moderní technologie tedy mají stále zelenou a rozhodně neplatí, že by e-komerce byla mrtvá.

Některé další závěry ze studie jsou zajímavé, ba kuriózní. Meta udává, že došlo ke zvýšení „produktivity“ programátorů. Firmy už letos v průměru snížily počty svých programátorů a výsledkem bylo, že průměrný počet vytvořených řádek kódu na programátora vzrostl z 42 000 z loňského roku na 50 000 v roce letošním. (Raději nekomentuji).

Těsně nad polovinu veškerého vývoje se děje v prostředí operačního systému Windows; to je vzestup oproti předchozímu roku. Nejvíce se programuje v C++ a Javě, pak následuje „programování“ v HTML, JavaScriptu a Visual Basicu, což rovněž „zvyšuje produktivitu“ (cituji ze zprávy a rovněž si netroufám příliš komentovat…).

Mění se rovněž priority u nejhledanějších profesí. Zatímco dříve to byli řadoví programátoři, nyní zpráva udává, že „databázisty“ a programátory je relativně snadné najít; naopak největší poptávka a také logicky největší vzestup mezd je u systémových analytiků a designérů. Průměrný vzestup mezd u všech programátorských profesí však byl letos přesto docela znatelný – 9 % oproti 6 % v roce 2000. Zajímavé je, kolik času věnují americké firmy školení svých programátorů – průměrně devět dní v roce, o půl dne více než loni.

Diskuze (10) Další článek: Excite@Home prodává svůj portál

Témata článku: Windows, Programování, Investice, Podobné opatření, POP, Pokles, Děj, Letošní rok, Příští den, IT, Ekonomický boom, Meta, Největší boom, Profese


Určitě si přečtěte

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 169

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

Podívejte se na Windows z roku 1990. Před 30 lety přišly Windows 3.0 a líbily se nám

** 22. května 1990 uvedl Microsoft Windows 3.0 ** Systém z Microsoftu definitivně udělal lídra na desktopu ** Tehdejší Windows byly vlastně grafickou nadstavbou nad MS-DOS

Jakub Čížek | 75

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 93


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11