Internetu „hrozí“ exotické TLD domény. Třeba kečup a Lidl

Váš web běží nejspíše na TLD doméně CZ, EU nebo COM. Díky nové obří registrační vlně však možná budeme používat i adresy jako www.moto.rest nebo www.super.film.
Internetu „hrozí“ exotické TLD domény. Třeba kečup a Lidl

V příštích letech se do světa začnou ve větší míře šířit nové alfanumerické IPv6 adresy, toho si ale běžný smrtelník vůbec nemusí všimnout. Ostatně dnes se člověk na webu neorientuje podle IP adres, ale podle textových webových adres.

Málokdo z nás zná IP adresu webového serveru Seznamu, každý ale ví, že stačí do prohlížeče zadat prostě www.seznam.cz a jsme v cíli.

Příští rok nepřinese pouze změny v IP adresování, ale i v tom doménovém. Za vše může organizace ICANN, která zastřešuje domény nejvyššího řádu TLD a která se po letech rozhodla, že otevře vrata novým zájemcům. Ale pěkně popořadě.

Co je to TLD doména a proč má takovou moc

TLD doména je laicky řečeno těch několik posledních písmen za tečkou. V případě české národní domény jde tedy o CZ, v případě evropské o EU a pak tu máme generické TLD domény ORG, NET a mnoho dalších v čele s nejpopulárnější COM, kterou používá bezmála 104 milionů webových domén 2. řádu.

Každou z těchto nejvyšších domén spravuje některá z institucí či soukromých společností a obecně je můžeme rozdělit na gTLD a ccTLD domény. Ty první jsou generické – obecné jako třeba právě COM, NET a ORG, a ty druhé jsou národní (nebo lépe řečeno regionální), kam patří i česká doména CZ, kterou spravuje sdružení CZ.NIC.

Když tedy do prohlížeče zadáte třeba adresu www.zive.cz, software ji přečte zezadu jako cz→zive→www a s pomocí DNS systému se postupně snaží odhalit IP adresu cílového webového serveru. V našem případě se tedy program nejprve zeptá nejbližšího kořenového DNS serveru na to, kdo spravuje doménu 1. řádu CZ (CZ.NIC). Tohoto serveru se pak zeptá na IP adresu DNS stroje, který spravuje doménu 2. řádu zive (Mladá fronta) a odtud se konečně dostaneme na webový server našich stránek.

Klepněte pro větší obrázek
DNS cache na mém domácím routeru

Vypadá to hrozivě, trvá to však jen okamžik. Často je překlad ještě mnohem rychlejší, jelikož tato navigační data se obvykle drží v cache paměti na vašem počítači, na routeru, u poskytovatele připojení atp., takže se celý dotazovací cyklus nemusí opakovat stále dokola.

Seznam TLD domén byl dlouhé roky konzervativní

Tolik tedy ve vší stručnosti k překladu webových domén a teď už slíbené novinky. Už od chvíle, kdy se začal komercializovat internet, mnozí volali po větší liberalizaci TLD domén. Různé zájmové kruhy, organizace i soukromé firmy se nespokojily pouze se základními generickými a národními doménami a žádaly třeba TLD doménu BERLIN, kterou by mohly používat právě organizace a firmy z hlavního německého města. Namísto jediné adresy s kličovým slovem www.berlin.de by pak mohla fungovat celá plejáda geograficky souvisejících adres www.stadt.berlin, www.airport.berlin a podobně.

Seznam generických a sponzorovaných domén se začal skutečně pomalu rozrůstat, takže třeba takové pražské letiště dnes může běžet na adrese www.prg.aero a weby pro dospělé mohou žádat o TLD doménu XXX. Přílišný zájem o ni prý není, ale ta možnost zde je.

Dva tisíce nových TLD domén

Nicméně toto všechno byly jen drobky, ale žádná velká liberalizace. K ní by mohlo dojít už velmi brzy, poslední měsíce totiž ICANN sbíral přihlášky do nového velkého registračního kola a v příštích měsících je bude zkoumat. První správci, kteří obhájí novou TLD doménu, by ji mohli dle nejoptimističtějších odhadů začít používat a nabízet ostatním už zkraje příštího roku.

Klepněte pro větší obrázek
Jedna z přihlášených IDN TLD domén – není to nic jiného než slovo online

Firmy a organizace z celého světa přihlásily 1 930 domén. To je ohromné číslo, doposud totiž na internetu používáme 22 generických a 280 národních domén 1. řádu. Když se podíváte na tuto základní statistiku, zjistíte, že největšími žadateli jsou USA a Evropa, 17 nových žádostí o TLD však míří i z chudé Afriky. Výrazně by se také mohl rozšířit koš s IDN TLD doménami, což jsou domény nejvyššího řádu, které používají národní abecedy. Těch je přihlášeno dokonce 116 kousků – hlavně azbuka, arabština a další asijská písma.

LIDL, SEX, DOG, VODKA a KETCHUP

Dost už ale bylo planých řečí, jaké TLD domény bychom tedy mohli příští rok začít potkávat na globálním internetu? Podívejte se na výběr těch nejzajímavějších:

ADULT, ANTIVIRUS, ARMY, ART, AUDIO, AUTO, BABY, BAR, BEER, BIKE, BIO, BLOG, BUY, CAFE, CAR, CLOUD, CONTACT, COOL, DATA, DESIGN, DOG, FAMILY, FILM, FINANCE, FORUM, FUN, GAME, GAY, HOTEL, JUSTFORU, KETCHUP, LIDL, LIKE, LIVE, LOL, LOVE, MAIL, MEME, MOBILY, MODA, MOVIE, MUSIC, ONLINE, PAGE, PHOTOS, SEX, SEXY, SHOW, SITE, TECH, TIPS, VODKA, WEB, WEBCAM, WOW, YOU

Na záznam konference se můžete podívat zde

Stejně jako u mnohých současných generických a národních domén nejvyššího řádu budou moci vznikat zajímavé kombinace. Ten nejrychlejší motorest si jistě zaregistruje doménu moto.rest a už teď se jistě někdo chystá i na doménu super.forum, která bude konkurovat našemu webu superforum.cz.

Hrozí vtípky typu Windows.sucks?

Pak však v seznamu najdete i některé potenciálně zákeřné domény jako třeba SUCKS. O tu usilují hned tři různé společnosti a není se čemu divit, skýtá totiž příležitost pro neférový konkurenční boj. Asi si dokážete představit, jaké by to bylo pozdvižení, kdyby si třeba Apple pořídil promo doménu windows.sucks, na které by prezentoval výhody OS X oproti Microsoft Windows.

Podívejte se na seznam všech přihlášek v PDF

Největší část však tvoří názvy firem, jejich produktů a místní názvy. Svou doménu GOOGLE chce Google, stejně tak Amazon, Apple, Audi, Airbus, BBC, Bauhaus, Dell, Sony, Heinz, Xerox, Nikon, Canon a stovky dalších společností. Google si zarezervoval také YOUTUBE, Microsoft pak XBOX, DOCS a pochopitelně i WINDOWS.

Klepněte pro větší obrázek
Přihlášených domén jsou skoro dva tisíce

Z toho všeho plyne jedna docela klíčová informace. Ne všechny tyto sponzorované TLD domény budou volně v oběhu a pro každého – firmy se je snaží zabrat ať už ze strategických, prestižních nebo marketingových důvodů a stěží by v takovém Audi pochopili, že si chcete zaregistrovat doménu nejhorsiautoje.AUDI.

Proč chybí TLD Praha? Protože .MONEY

Stejně tak lze očekávat, že ty nejprestižnější obecné domény nejvyššího řádu nebudou zrovna za hubičku a koncový zájemce za ně přinejmenším zpočátku zaplatí trošku více než deset dolarů. Není se čemu divit, každý registrátor totiž musel za přihlášku zaplatit docela vysoký finanční obnos. ICANN na přihláškách „vydělal“ 350 milionů dolarů. Pokud tuto částku podělíte počtem registrací, dostanete se na částku slabě pod 200 tisíc dolarů na jeden kus. To je nakonec i odpověď na to, proč v seznamu nenajdete zástupy českých zájemců.

Jeden by se ale přesto našel – pražský Unicorn, který si zažádal o doménu... (chvíle napětí)... UNICORN. Díky Lukáši za upozornění. 

Následující měsíce se budou pracovní skupiny ICANN radit a rozhodovat a výsledky se u prvních přihlášek dozvíme skutečně nejdříve na podzim. Teprve pak přijde řada na ceníky a registrační podmínky pro koncové zájemce. Celý schvalovací proces by pak mohl podle Ondřeje Filipa z CZ.NIC skončit až někdy v roce 2014.

A jen tak na okraj, přeci jen v tom všem budeme hrát určitou roli, na konci června totiž organizace ICANN zamíří do Prahy a bude se zde nejen jednat o nových doménách, ale i volit nový výkonný ředitel.

Diskuze (41) Další článek: Pozor na nákupy z Číny, místo disku mohou být jen šrouby

Témata článku: Technologie, Byznys, Právo, Internet, Doména, Lidl, Whois, Ohromné číslo, Nejoptimističtější odhad, Heinz, Baby, Národní doména, Vodka, Koncový zájemce, Arabština, Nový zájem, Berlin, LOL, Audi, TLD, Česká doména CZ, Cafe, Meme, Tips, DNS Cache


Určitě si přečtěte

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

** Stařičké Windows 2000 nedávno oslavily 20 let ** Někteří z vás si postěžovali, že to byly poslední hezké Windows ** Fajn, ukážeme vám, jak přebarvit Desítky o 25 let zpět

Jakub Čížek | 44

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

Zkusili jsme Ryzen 7 4800HS v notebooku Asus: drtí Intel výkonem a umí být potichu

** Nové osmijádro AMD pro herní notebooky překvapuje výkonem ** V rámci notebooku ROG Zephyrus G15 umí být tiché i výkonné** Rozhodnou hlavně prodávané konfigurace s lepší grafikou

Tomáš Holčík | 70

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 8

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

** Máme ji v mobilech a fotoaparátech ** SD karta je dnes už standard ** A proto ji zkusíme připojit i k Arduinu

Jakub Čížek | 20

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

Biblická potopa Česka: Jak bychom dopadli, kdyby nás zatopil oceán

** Představte si biblickou potopu ** Nejprve zaniknou Děčín a Břeclav, pak i Brno a Praha ** Hlavním městem se stane Jihlava a zbytky Čechů přežijí na Kvildě

Jakub Čížek | 94Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor