Internetový vesmír přišel o pár set tisíc uživatelů

Pár zajímavých čísel z internetového univerza. Květen dopadl nevalně, hlavně Američané dávali přednost jiné zábavě. V Rovníkové Guinei nicméně již napočítali devítistého připojeného.
Zatímco v České republice počítá internetové uživatele iAudit, celosvětově je monitorujících služeb víc, mezi přední patří Nielsen-NetRatings a MediaMetrix, též tato čísla zkoumá ITU a eMarketer. Květnové výsledky internetové populace přináší několik zajímavých čísel.

Nielsen/NetRatings, který pravidelně sčítá uživatele v třinácti největších “internetových národech”, dospěl k zajímavému závěru – v květnu jich o půl miliónu ubylo (počítají se uživatelé, kteří se v daném měsíci připojili alespoň jednou; firma ale vynechává Čínu, která by zřejmě patřila na druhé místo, protože spolehlivé, ověřené údaje z této země chybějí). Zatímco si většina zemí alespoň pár desítek tisíc uživatelů připsala, v obou vedoucích zemích ze seznamu (USA a Japonsko) toto číslo pokleslo, docela výrazně: v USA o 1,2 miliónu, v Japonsku o půl miliónu. Celkově tak údajně v květnu u této vedoucí třináctky poklesl počet uživatelů o 450 000 proti dubnu. I u nás zaznamenáváme propad v počtu uživatelů v letních dnech – zaplaťpámbů posedlost Internetem ještě není tak mocná, aby byla schopna přebít příjemné jarní počasí za oknem. Ale v šeredných podzimních dnech si to jistě vynahradí.

Celosvětové odhady počtů uživatelů Internetu se docela různí. Už zmíněný Nielsen/NetRatings jich na konci loňského roku spočetl 580 miliónů, výzkumníci z ITU hovoří o 655 mil. Internetová penetrace v jednotlivých zemích se dobře shoduje s ekonomickou vyspělostí dané země kombinovanou s mírou osobních svobod; v zemích, kde obojí trpí, je bídná. Země srovnatelné počtem obyvatelstva s ČR, avšak chudé a více či méně totalitní jsou na tom z hlediska internetové penetrace velmi špatně, kupříkladu:

  • Dominikánská republika: 8,7 mil. obyvatel, 186 000 uživatelů Internetu
  • Salvador: 6,4 mil, 40 000 “internautů”
  • Ghana: 20 mil. obyv., 200 000 připojených

Absolutně nejmenší počet uvádí CIA Factbook, ze kterého čerpáme, u Rovníkové Guineje: napočítali tam “už” 900 uživatelů Internetu.

Česká republika má podle citované zprávy 2,7 mil. uživatelů Internetu; pozoruhodný je počet internetových providerů v ČR (300), což je například o polovinu více než v Německu; například o Dánsko (5,4 mil.obyv, 3,37 interneťáků) se dělí jen třináct providerů (ti se mají…). Internetová vyspělost České republiky dopadá dobře v porovnání se západoevropskými zeměmi podobné velikosti – Belgie (téměř nachlup stejně obyvatel) má jen o 20% více uživatelů Internetu než my, Řecko rovněž s velmi podobným počtem obyvatel i ekonomickou vyspělostí jich má polovinu co my. Přeborníci jistě nejsme: poloviční Finsko má tolik uživatelů Internetu co my, na počet obyvatel menší Švédsko více než dvojnásobek. Severské země jsou ovšem z hlediska informační vyspělosti výjimečné, a jistě určitou spojitost mezi nevlídným, studeným a tmavým severským počasím a vysedáváním u počítače jistě nalezneme – ve srovnání se zmíněným “pohodářským” Řeckem s jeho celoročně příjemným klimatem i krajinou. Internet je rovněž “způsob života”, někde bude využíván více a někde méně, a přitom se v jiných měřítcích dané země nemusí skoro lišit.

U Nielsen/Netratings rovněž zkoumali míru využívání Internetu v práci a doma a došli k zajímavým číslům: v práci lidé využívají Internet zhruba dvojnásobně jako doma. Počet domén navštívených doma za měsíc činí průměrně 52, v práci 98; čas strávený nad Internetem v práci je dokonce trojnásobný (73 hodin vs 25 hodin). Počet domácích uživatelů Internetu nicméně skoro trojnásobně přesahuje počet lidí, kteří využívají Internet z práce. (Data byla sbírána v USA, Velké Británii a Austrálii). To vyvolává otázku: skutečně je oněch průměrných 73 hodin strávených v práci na Internetu využito optimálně, účinně, k plnění pracovních povinností, jak zní hezká fráze, kterou máme všichni v pracovních smlouvách? A nemám vůbec na mysli nějaké prohlížení pornostránek nebo chatování, jako spíš pročítání nekonečného množství e-mailů, které nic neřeší a odpovídání na ně, které nikomu nic nepřináší. Jedna moje známá říká: “po návratu z dovolené vymažu bez čtení všechny maily starší než tři dny, a ještě se nic nestalo”. Něco na tom možná bude.

Ovšem, nijak slavné to není ani s těmi mimopracovními internetovými zálibami v práci. Nielsen/NetRatings zkoumal čas strávený měsíčně v práci strávený se “značkami” (což může být produkt – např. výměnný síť nebo program – či webová stránka) jejich uživateli. Takže například: Trillian (chatovací systém) – 9 hodin, 43 minut. Neopets.com (pěstování virtuálních zvířátek) – 4 hodiny, 13 minut. KaZaA: 2 hodiny, 36 minut. Nejde o průměrný čas strávený všemi uživateli v práci, ale těmi, kteří s danými systémy pracují, tedy jejich uživateli. I tak to nejsou malá čísla.

Diskuze (1) Další článek: Intel uvedl Pentium 4 na frekvenci 3,2 GHz

Témata článku: Vesmír, Internet, Astronomie, Průměrný čas, Pár set, Salvador, Internetová penetrace, Zajímavé číslo, Podobná míra, Milión uživatelů, Ekonomické hledisko, Set, Nielsen, Pár, Tisíc uživatelů, Tisíc

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů