Internetový satelit vypuštěn

V sobotu vypuštěný satelit e-Bird je prvním satelitem určeným výhradně pro přístup k internetu. Pokrývat bude i naši republiku.
Nový satelit E-bird bude provozovat francouzská společnost Eutelsat. Satelit vynesla v sobotu večer z francouzské Guayany na oběžnou dráhu raketa Ariane. Na palubě byl i další indický telekomunikační satelit a měsíční sonda. Satelit E-bird bude viset nad centrální Afrikou na pozici 33 stupňů východně. Jeho dvacet transpondérů bude sloužit výhradně pro přenos internetového provozu. Uživatelé tak budou využívat čtyři se šířkou pásma 108 MHz pro uplink, šestnáct se šířkou pásma 36 MHz jich bude pro downlink. Eutelsat jej chce cílit především pro širokopásmové připojení k internetu i tam, kde není zrovna dostupné ADSL či jiné rychlé připojení. Kromě obousměrného připojení bude Eutelsat na tomto satelitu nabízet i jednodušší, ale méně pohodlné jednosměrné připojení k internetu, tedy příjem dat přes satelit s jejich posíláním například přes telefon. Využije se zde umístění blízko u normálního satelitu EUROBIRD 1, kdy bude možný příjem televize i internetu na jednu společnou anténu.

Ze své pozice bude tento satelit e-Bird pokrývat oblast od Skandinávie po Severní Afriku a od Atlantiku po Východní Evropu a Turecko, tedy i naši republiku. Zatím u Eutelsatu v přehledu distributorů služeb nefiguruje žádný subjekt z České republiky, mohlo by se to ale změnit.

Satelit e-Bird je prvním z více podobných satelitů, které na své vypuštění čekají. Důležité je, že v jeho případě není satelitní internet nějakým drobným doplňkem vysílání satelitní televize, ale že plná kapacita satelitu je plně k dispozici internetovým uživatelům.

Obosměrné připojování k internetu přes satelit je dnes poměrně finančně náročnou záležitostí. Bohužel i v případě Eutelsatu se u nás bude opět jednat o přeprodávání zahraničních služeb, kde může být problém například se servisními zásahy. Snad vyšší konkurence, širší nabídka a více připojovaných uživatelů pomůže tyto služby zlepšit a zlevnit na rozumnou úroveň i pro běžné domácí uživatele.

Diskuze (17) Další článek: ZUI k výsledkům roční činnosti Fóra pro vytáčený přístup k síti Internet

Témata článku: Internet, Satelit, Ariane, Satelitní internet, Telekomunikační satelit, Sonda, Šířka, Oběžná dráha, Televize a internet, Plná kapacita, Běžné vysílání, Eutelsat, Afrika, Internetová televize, Satelitní antény, Satelitní televize, Televize s internetem, První satelit, Příjem televize


Určitě si přečtěte

Windows 10 černé, nebo bílé? Rozhodněte, zda je hezčí černý motiv, nebo nový světlý

Windows 10 černé, nebo bílé? Rozhodněte, zda je hezčí černý motiv, nebo nový světlý

** Do Windows míří bílé téma a přebarví se spodní lišta i Start ** Od minulého roku má ale i téma tmavé. ** Jaké z těchto dvou je ale to hezčí?

Vladislav Kluska | 71

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 40Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch