Internetoví provideři budou méně investovat

Zpráva nedobrá, ale bohužel odráží dnešní realitu na finančních trzích.
Co přispívá především k rozvoji Internetu? Aktivita poskytovatelů připojení a aktivity poskytovatelů obsahu; ti první zpřístupňují (zlevňují, umožňují vyšší rychlosti atd.) uživatelům Internetu, ti druzí vytvářejí „důvody“, proč na Internet chodit.

Citelná finanční krize, kterou započal pád burzy NASDAQ letos v březnu (z 5000 bodů pod 3000, tedy velice výrazně) totiž ovlivnila i financování internetových providerů. Ti, ač daleko skrytěji než firmy jako Amazon.com nebo Yahoo!, patří také mezi „Internet companies“, a většinou budovali své firmy také na dluh, ve ztrátě, s velkými nadějemi do budoucna, s cílem obsadit trh za každou cenu, získat zákazníky bez ohledu na vlastní finanční šrámy.

Jenomže i tomu je nyní konec: vlastníci či investoři těchto firem už nenaslouchají povídání o „market share“, ale o tom, jaký zisk společnost tvoří – a pokud netvoří, tak jí nemilosrdně škrtnou výdaje na expanzi infrastruktury či zlevňování nabídky a řeknou: až si na to vyděláte.

V USA jde především o firmy, které budují vysokorychlostní spojení – Internet po kabelu, DSL, rychlý bezdrát a podobně. Je jasné, že Internet „chce“ tyto technologie, ale jejich budování je velice drahé, zákazníci je v krátké době nezaplatí – jde o běh na hodně dlouhou trať. U vysokorychlostního Internetu tak nastává patová situace, kdy se na jedné straně ani poskytovatelé obsahu nehrnou do tvorby „vysokorychlostního“ obsahu, jako je například televize/video po Internetu, protože čekají, až bude dostatek rychlého připojení, a budovatelé infrastruktury zase čekají s budováním, až bude dostatek nabídky v obsahu. Podobně dopadají i firmy, které působí v oblasti běžného připojení (po telefonu): rozmach freeproviderů, kteří nežádají měsíční paušál, je u konce, firmy jako NetZero apod. se potýkají s kritickým nedostatkem financí.

Jak vypadá situace v ČR? Obávám se, že v něčem americkou realitu kopíruje, i když ne tak intenzivně. Trh lačně čeká, až někdo přijde s nabídkou snesitelného paušálu, a ceny paušálu (tj. pevných linek) v uplynulých letech docela rychle klesaly – jenomže i zde se zdá, že se pokles cen od letošního jara velice zpomalil, i když naštěstí nezastavil. Je možné, že se chystá řada „ohromujících“ nabídek na začátek příštího roku, kdy svým způsobem padne monopol Telecomu (na datová spojení, tj. na Internet, stejně nikdy nebyl, ale není to tak vnímáno), takže nastane velice příznivé období pro útoky proti domácímu hlasovému monopolu. Národ na onu „vteřinu po půlnoci“ hodně čeká a je zvědav, kdy mu kdo co nabídne.

Diskuze (7) Další článek: Sáhněme si do schématu NDSky

Témata článku: Internet, Dluh, Dlouhá trať, Monopoly, Rychlé spojení, Rychlý bezdrát, Rychlé připojení, Yahoo Finance, Kritická situace


Určitě si přečtěte

Geniální programátor Edsger Dijkstra: hledal nové postupy a zavrhoval GoTo

Geniální programátor Edsger Dijkstra: hledal nové postupy a zavrhoval GoTo

** Edsger Dijkstra je osobností historie programování ** Vynalezl algoritmus pro nalezení nejkratší cesty v grafu a dostal Turingovu cenu ** Zasloužil se o blízké propojení programování a matematiky

Jiří Nahodil | 13

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

10 věcí, které jste odkládali „na jindy“, ale teď je konečně můžete udělat

** Karanténní opatření nás drží doma a mnozí mají více času navíc ** Připomeneme proto často odkládané činnosti uživatelů počítačů ** Právě teď je ten správný okamžik, kdy se do nich pustit

Karel Kilián | 75

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 9

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 28


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X