Internetoví obchodníci s uranem realitou!

Konec světa? Na internetovém tržišti si může i Temelín vybrat své dodavatele uranu.
Obchodování mezi podniky na Internetu (nazývané zkratkou B2B) se nebývale rozmáhá. Už by tedy ani snad nemělo překvapit, že vzniklo internetové tržiště s uranem a dalšími potřebnými věcičkami i pro atomové elektrárny. Za vším stojí Američané. Tentokrát se jedná o New York Nuclear Corporation, která zmíněný „obchoďák“ postavila. Jak ovšem sama říká (a jak zdravý rozum napovídá), přístup budou mít pouze kvalifikovaní nákupčí a prodejci.

Původně se palivo pro jaderné elektrárny nakupovalo velmi obtížným způsobem. Když budeme trochu spekulovat, v Temelíně se určitě bude nakupováním živit nejméně jedna „specializovaná“ firma. Internetová aukce umožní (pokud o to ČEZ bude stát) sekundové reakce a téměř jistě i nižší ceny. Že by jedna cesta ke snížení už tak hrozivých nákladů, kdy už je bohužel jasné, že provozem nebudou pokryty?

První dvacetidvouminutová transakce, která proběhla počátkem června, ukázala, že cena oscilovala kolem devíti dolarů za jednu libru. Zdá se vám to málo? Jednalo se však o celek 125 tisíc liber, což už každý v kapse nemá. Na uvedené adrese si můžete vyzkoušet i demo nákupu uranu „třistaosmičky“ o váze sto nebo dvě stě liber.

Přejme si, aby nákupčí Temelína byli internetově vzdělaní a toto demo si například vyzkoušeli sami. Vždyť dokonce na samotné úvodní stránce UraniaOnLine.com je odkaz na článek o Temelínu. Prezident NYNCO, Joseph McCourt, o cenách uranu říká, že původně bylo obchodování naprosto netransparentní a nikdo vlastně nevěděl, jaká je ta správná cena. Nenakoupil Temelín zkušební dávku například zbytečně draho? Joseph McCourt soudí, že o jejich tržiště bude zájem u většiny z 430 jaderných elektráren po celém světě. Přece jen se jedná o multimiliardový obchod. Zvláště pokud dodávají přibližně dvacet procent světové energie.

Člověk se až někdy diví, co všechno lze na Internetu zobchodovat. Co bylo před pár lety nepředstavitelné a o cenách takové suroviny probíhala zákulisní jednání, najednou Internet odkryl do celé jeho nahoty. Každý člověk připojený k Internetu může sledovat aktuální cenu. Otázka do budoucna je tedy spíše opačná. S čím na Internetu obchodovat nelze?

Témata článku: Internet, Uran, Libra, Zdravý pár, Atomová energie, I/O, Zdravý člověk, Elektrárna, Realita, Demo

8 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Roman Smely 20. 4. 2001 19:10:29
    Priznam se, ze v soucasne chvili nejsem schopen dolozit presna cisla -...
  • Jiří Duspiva 20. 4. 2001 19:10:28
    Ještě zpět k té ceně. Opravdu nedovedu pochopit s jakou samozřejmostí si...
  • Roman Smely 20. 4. 2001 19:10:28
    Samozrejme, ze ceny jsou zapocteny. Ale je to otazka casu a zastaravani...
Určitě si přečtěte

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

** Země po většinu doby své existence zmrzlá rozhodně nebyla ** Podle nového výzkumu tomu však unikla jen o vlásek ** Kdyby totiž byla jenom o 15 procent dále od Slunce, tak by prý kompletně celá zamrzla

20.  9.  2017 | Stanislav Mihulka | 9

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 46

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

Hacknutý CCleaner je mnohem zákeřnější, než se zdálo. Update na novou verzi nestačí, proveďte obnovu systému

** Chyba v CCleaneru je závažnější, než se zdálo ** Update na novou verzi nemusí stačit ** Přinášíme detaily

21.  9.  2017 | Stanislav Janů | 58

Noční strana Venuše vydala další tajemství

Noční strana Venuše vydala další tajemství

18.  9.  2017 | Jiří Černý

Americká armáda si pořizuje nové švédské pancéřovky Carl Gustav

Americká armáda si pořizuje nové švédské pancéřovky Carl Gustav

** Pancéřovky Carl Gustav jsou přenosné bezzákluzové protipancéřové zbraně ráže 84 mm se sofistikovanou optikou ** Jejich první verze byla vyrobena již v roce 1946 ** Mj. si je oblíbili i v americké armadě

21.  9.  2017 | Stanislav Mihulka


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky