Internetové rekordy podle Guinnesse

Co přináší Guinnessova kniha rekordů v oblasti Internetu?
Nejvíce stahovanou ženou Internetu je americká herečka Cindy Margolis, nejrozšířenějším počítačovým zvířátkem se stala rybička MOPy v šetřiči obrazovky od společnosti Hewlett-Packard a největší internetová hra se jmenuje Ultima Online od společnosti Origin. Taková fakta nalezneme v posledním vydání Guinnessovy knihy rekordů s podtitulem „Milennium Edition“.

„Guinness World Records 2 000“ – tak hlásá černý plastický nápis na stříbřitém podkladu knihy s populistickou vnitřní úpravou. Pro nás však je důležité, že se v této pravidelně vycházející bibli aktualizovaných světových rekordů ze všech oblastí lidského konání našly hned dvě dvojstrany pojednávající o tom „nej“ okolo Internetu (samotným počítačům je vyhrazena stránka jediná – stejně jako počítačovým hrám).

Nevíce triumfů si samozřejmě odnáší Amerika – Spojené státy s 51 % internetových uživatelů (76 miliónů) představují nejvíce zasíťovanou zemi, stejně tak jsou vlastníky 50,9 % internetových domén (1 350 tisíc) a také jsou místem největšího internetového zhroucení – díky lidskému omylu a chybě na zařízení byla na Floridě dne 25. dubna 1997 data posílána špatnými cestami, takže veškerá spojení po dobu asi osmi hodin zkrachovala. Překvapivě však největší počet uživatelů Internetu vzhledem k počtu obyvatel není v USA, ale ve Finsku, kde jich na 1 000 lidí připadá 244,5.

Překvapením nebudou ani největší webové servery. Jedničkou ve vyhledávání na Internetu je AltaVista (150 miliónů indexovaných stránek, každý měsíc hledajícím vygeneruje miliardu stránek s odkazy), nejpopulárnější novinkový servis přináší server CNN (55 miliónů shlédnutých stránek za týden), nejvíce klientů e-mailové schránky zadarmo má Hotmail (kniha uvádí 35 miliónů registrací) a největší virtuální obchod se jmenuje Amazon (od doby svého vzniku v roce 1994 prodal zboží více než 5 miliónům lidí z více jak 160 zemí světa, přičemž jeho sortiment čítá 4 700 tisíc položek).

Mezi perličky pak patří fakta, že přepravní organizace Federal Express díky Internetu ušetřila dvě miliardy listů papíru, nejmenší webový server má rozměry skoro jak krabička od sirek, 3 milióny otázek dostal během půl hodiny zpěvák Paul McCartney od svých fanoušků při prezentaci nového alba, či že nejvyhledávanějšími klíčovými slovy jsou „sex“ a „chat“ a osobou „Bill Clinton“.

Většinu uvedených rekordů má mnohý internetový uživatel (obzvláště ten americký) v povědomí a nemusí se kvůli nim dívat do knihy rekordů. Zdá se, že se její tvůrci snažili z tak rychle se měnící oblasti, jakým Internet je, vybrat ty rekordy, které již po mnoho měsíců patří mezi stálice. Přesto údaje jsou aktuální k letošnímu květnu, uváděná čísla již mnohdy neplatí (nemluvím o prvenství) – o to méně budou platit letos o Vánocích, neboť právě na (začínající?) předvánoční trhy je uvedení knihy naplánováno. Tím nechci shazovat zásluhy Guinnessovy knihy rekordů, ostatně stejné problémy s aktuálností má i v ostatních oblastech jako věda či sport, jenom si myslím, že Internetu by více slušela vlastní kniha rekordů on-line – tedy vlastně server rekordů – nikoliv stránky ve výstavbě, které nalezneme na adrese www.guinnessrecords.com. Mimochodem, pokud byste si chtěli knihu zakoupit, v americké verzi za ni zaplatíte necelých 26 dolarů.

Váš názor Další článek: Celý počítač snadno v kaskádovaných nabídkách

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,