Internetové prohlížeče: alternativy v reálném testu

Po úspěchu prvního článku o alternativách k nejrozšířenějšímu webovému prohlížeči jsme podnikli praktický test pěti aplikací. Zajímalo nás, jakým způsobem pracují s Javou, elektronickým bankovnictvím, reklamními pop-up okny a se stahováním souborů.
Internetové prohlížeče: alternativy v reálném testu

Ohlas na článek Válka prohlížečů: Internet Explorer jako snadný cíl jasně ukázal potřebu dalšího textu, který se soustředí na srovnání základních parametrů vybraných prohlížečů v praxi. Stejně jako v původním článku jsme pracovali s pěticí prohlížečů, které zahrnují Internet Explorer s nainstalovaným Service Packem 2 pro Windows XP, nadstavbu Internet Exploreru s názvem MyIE 0.9.27, Open Source prohlížeče Mozilla 1.7 a Firefox 0.9 a Operu ve verzi 7.53, vše na platformě Windows.

Prohlížeče jsme používali k běžné práci, prohlížení velké řady webových serverů, přístupu k emailovým službám, stahování souborů, online nákupům, ale vyzkoušeli jsme také několik aplikací internetového bankovnictví.

Obyčejný web

Nejnovější stabilní verze aplikace Mozilla, která v sobě kromě samotného webového prohlížeče zahrnuje také poštovního a IRC klienta, je mezi alternativními prohlížeči jednoznačně nejrozšířenější. Snad proto s tímto prohlížečem nejsou při běžné práci žádné zásadní problémy, řada firem své stránky a internetové aplikace už nějaký čas vytváří s ohledem na uživatele tohoto prohlížeče. Problémy jsme s Mozillou nezaznamenali ani u stránek, které používají různé metody přesměrování, ať už jde o www.zive.cz nebo www.microsoft.com.

Firefox je i přes "neúplné" číslo a tedy betaverzi velice stabilní prohlížeč, který ve srovnání s ostatními startuje o něco pomaleji, ale v běžném použití nelze na rozumném počítači s 512 MB RAM sledovat žádné problémy s výkonem. Chování Firefoxu na drtivé většině stránek je díky obdobnému jádru prohlížeče shodné s Mozillou 1.7.

Pro srovnání jsme použili nejnovější verzi prohlížeče společnosti Microsoft, pro který je optimalizována většina webových stránek. Na problémy při prohlížení webu s Internet Explorerem verze 6.1 s největší pravděpodobností nenarazíte, pokud ano, pak patrně proto, že stránka vyžaduje nějaký zásuvný modul, který nemáte nainstalovaný, může jít třeba o podporu Flash animací nebo Java applety. Absence plug-inu může být důvodem nečitelnosti některých stránek i pro alternativní prohlížeče, u kterých ale hrozí, že potřebný plug-in neexistuje.

MyIE využívá jádro Internet Exploreru, takže by pro něj měla platit v zásadě stejná pravidla. Modifikace však v některých případech vykazuje odlišnosti ve svém chování. Problémy má například s přesměrováním v odkazech. Například na webu Microsoftu nelze používat navigační panel, přestože všechny ostatní prohlížeče nemají s navigací na stejných stránkách problémy.

Nejnovější dostupná verze prohlížeče norské společnosti Opera Software má ve srovnání s ostatními alternativními prohlížeči o něco menší podíl díky tomu, že není úplně zdarma, ale při běžném pohybu na internetu se jako uživatel této aplikace nebudete cítit nijak diskriminováni, navíc budete moci používat stejný browser i na chytrém mobilním telefonu. Reklamní tvrzení o nejrychlejším prohlížeči na světě možná trochu přehání, rozdíl poznají spíše majitelé starších počítačů a pomalého připojení. Všechny prohlížeče se pohyb na internetu snaží ušetřit také správou hesel pro různé servery. Tato vlastnost je nejlépe propracovaná v systému Magic Wand prohlížeče Opera, správa hesel u Mozilly je podobná Internet Exploreru. MyIE využívá buď možností IE nebo plug-in RoboForm, jež umí kromě úschovy a automatického vyplňování hesel také vyplňovat dotazníky. Jeho nevýhodou ale je fakt, že jde o shareware, jehož funkčnost je po uplynutí zkušební doby omezená.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Javascript a Java applet

V diskusi probíraná podpora Javy nepředstavuje u Mozilly 1.7 s nainstalovanou Java 2 Runtime žádné problémy. Několik stránek sloužících k otestování funkčnosti Javascriptu a Java appletu to potvrdilo. Mozilla je navíc podporována i pro práci s freemailem Gmail, který je kompletně postaven na Java skriptu. Právě Gmail trochu kazí radost uživatelům Opery, s tímto prohlížečem se lze ke službě přihlásit, ale tím v podstatě možnosti uživatele končí, jednotlivé zprávy prohlížet nelze.

U Internet Exploreru a MyIE je podpora Javy také bez problémů, zde lze navíc používat i starší Microsoft Java Virtual Machine, tu už ale výrobce nepodporuje a obecně je doporučována instalace Javy od Sunu.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Prohlížeče a reklamní okna

Díky rozšířením, která do Internet Exploreru přidal Service Pack 2 pro Windows XP, můžeme říci, že schopnost omezit nevyžádanou reklamu otevíranou v novém okně, která je obecně pokládána za nejvíce obtěžující formu reklamy, mají všechny prohlížeče v našem přehledu.

Internet Explorer tak má možnost nastavit blokování Pop-up oken ve třech úrovních. Uživatel může navíc specifikovat servery, které mají automatické otevírání nových oken povoleno. O zablokování okna je uživatel informován opticky i zvukem pro případ, že by došlo k automatické blokaci informací, které si uživatel vyžádal.

U Mozilly je možné povolit nebo naopak zakázat zobrazování reklamních oken v nabídce nástroje pod záložkou Pop-up Manager. Pokročilejší nastavení, jako je zvuková a optická signalizace zablokování okna, je dostupné v nastavení celé aplikace pod záložkou bezpečnost. Novější Firefox ovládání automaticky otevíraných oken skrývá v nastaveních aplikace pod tlačítkem Web Features, zde se kromě nastavení blokování pop-up oken dá povolit či zakázat podpora Javy.

Jednodušší přístup k ovládání nevyžádané reklamy ve vyskakujících oknech nabízí Opera, která tuto nabídku začlenila do rychlého ovládacího menu, které je dostupné po stisku klávesy F12. Tomuto prohlížeči ale chybí možnost vlastního nastavení povolených serverů. Nejlépe ochranu před nevyžádanou reklamou v základní instalaci řeší MyIE, který veškerá nastavení zpřístupňuje pod nabídkou Ad-Hunter. Pop-up okna lze povolit, zakázat, částečně povolit nebo sestavit seznam serverů, které vás mohou vyskakujícími okny zásobovat podle libosti.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Nic pro stahovače

I když komunikační protokol HTTP není určen pro přenosy velkých souborů, narozdíl od FTP, většina stahování "z internetu" probíhá právě prostřednictvím webového prohlížeče. A to i přes to, že webové prohlížeče nejsou běžně vybaveny funkcemi pro komfortní stahování velkých objemů dat.

V případě Mozilly dostává uživatel pouze jednoduchý download manažer, který na jednom místě ukazuje všechny soubory stahované v průběhu času s možností jejich spuštění či zjištění místa uložení na disku. Pokročilé funkce jako navázání přerušeného stahování nebo alespoň nový pokus o stažení neúplného souboru nejsou k dispozici. Tento nedostatek řeší zásuvné moduly nebo komerční aplikace, které Mozillu podporují. Pozitivní je, že při pokusu o spuštění stažené aplikace Mozilla varuje uživatele před možnými riziky.

Ve srovnání s Mozillou 1.7 doznal download manažer ve FireFoxu vylepšení, podporuje jednoduché opětovné stažení souboru, navázání přerušeného stahování však neumí. Stejně jako starší verze i Firefox potom varuje před spouštěním souborů stažených z internetu.

Asi nejhezčí download manažer má integrovaný Opera, ale ani tato vizuálně povedená aplikace, která se otevírá narozdíl od download manažerů v Mozille pouze v nové záložce a nezabírá pozici na hlavním panelu, nedisponuje pokročilými funkcemi. Navíc uživatel není varován, když spouští stažené soubory.

Internet Explorer a jeho nadstavba MyIE v tomto ohledu zaostávají. Díky Service Packu 2 sice Internet Explorer důrazně varuje uživatele před každým spuštěním .exe souboru staženého z internetu, ale princip stahování, kdy nelze navázat přerušené spojení a navíc po dokončení stahování dochází ke zdlouhavému přesunu souboru z dočasného umístění do cílového adresáře, zůstal nezměněn. Totéž platí i pro MyIE, který s řádným vylepšením v této oblasti nepřišel.

Nejlepší volbou pro stahování souborů z webu tak zůstává buď některý ze zásuvných modulů nebo samostatné komerční aplikace.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Přes internet do banky

Jedním z měřítek, podle kterých uživatelé posuzují použitelnost webového prohlížeče, je možnost přístupu k online službám vybrané banky. Nejjistějším způsobem, jak bankovní služby využít, je Internet Explorer, jeho nadstavby jsou díky stejnému jádru a podpoře všech funkcí IE stejně bezproblémové.

Podpora Mozilly není zatím samozřejmostí, ale u největších bank s tímto prohlížečem nejsou žádné problémy, to platí zejména o eBance, Komerční Bance a České Spořitelně, které jsme mohli vyzkoušet.

Obdobnou zkušenost máme i s Operou, ale přesto existují banky, které alternativní prohlížeče nepodporují. Pokud je to zrovna váš problém, nezbývá, než zkusit napsat provozovateli aplikace a požádat jej o rozšíření podpory i pro ostatní prohlížeče nebo se prostě donutit použít i k provedení transakcí vyžadovaný Internet Explorer.

   Web   Java   Pop-up   Stahování   Banky
 Firefox   4  5  4  4  3
 Internet Explorer   5  5  5  2  5
 Mozilla  4  5  5  3  3
 MyIE  5  5  5  2  5
 Opera  4  3  4  4  3

Hodnoceno jako ve škole, známky jsou pouze orientační

 

Výběr je těžký

Vybrat si internetový prohlížeč čistě objektivně není nic jednoduchého. Každý vyžaduje jiné funkce, ale zásadním požadavkem je vždy dostupnost webových stránek, které potřebujeme pro svou práci či zábavu. Díky svému postavení na trhu tak dlouho bude dobrou volbou právě Internet Explorer. Ten se po instalaci SP2 pro Windows XP navíc stal mnohem bezpečnějším, takže ten zásadní důvod, proč používat něco jiného, už není tak palčivý.

Pokud jde o projevení přesvědčení, které odmítá komerční software, pak je jasnou volbou Mozilla, popřípadě Mozilla FireFox. Opera má také co nabídnout, ale zobrazování reklam nebo nutnost platit není zrovna ideální pobídkou ke změně software. I proto se tolik prosazují nadstavby Internet Exploreru, které v našem přehledu zastupuje MyIE, protože k jádru Internet Exploreru přidávají žádané funkce. Rozhodnout se ale nakonec musí opravdu každý sám.

Diskuze (280) Další článek: BBC chce zaútočit na Google a Yahoo

Témata článku: Prohlížeče, Internet, Internet Explorer, Stejný problém, Java Runtime, Hunter, Automatické otevírání, Pokročilá práce, Internetový prohlížeč, Vyskakující okno, Povedená aplikace, Stažený soubor, Reál, Explorer, Komerční banka, Internet Explorer 9, Nový pokus, Prohlížeč, Test, Běžná verze, Internet Explorer 10, Zásadní problém, Stejný soubor, Přerušené spojení, Nejjistější způsob


Určitě si přečtěte

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Nejlepší aplikace na předpověď počasí: Kde nejlépe zjistit, co zrovna chcete vědět

Obecných aplikací na předpověď počasí je nespočet, jenže často skončí jen u základní informace o počasí a nenabídnou odpovědi na řadu praktických otázek. A tak jsme si položili právě několik takových otázek a hledali aplikace či meteoslužby, které nám nejlépe odpoví.

Karel Kilián | 4

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 144


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně