Internetové obchody zaznamenaly vánoční šílenství

Vánoční prodeje přes Internet znamenaly v USA překonání všech rekordů. U nás asi také, ale zatím se jedná o zcela odlišná čísla.
Popření všech „zákonů gravitace“ zaznamenaly firmy zabývající se v USA internetovým obchodováním. Vánoční prodeje přes Internet totiž zaznamenaly natolik nečekaný vzestup, že se obdobně zbláznily burzy a přidaly k desítkám existujících internetových milionářů (a miliardářů) další desítky kluků, kteří ještě včera warezili a dnes si kupují Ferrari – zhruba všechny významné internetové obchody zaznamenaly v předvánoční sezóně zhruba trojnásobný vzestup. Katalyzátorem je jako vždy Amazon.com, který je jakýmsi Bohem internetových obchodů – když se daří jemu, daří se všem ostatním, a neuvěřitelná kapitalizace z něj dělá příklad, který táhne všechny ostatní, zejména investory. Vždyť kdo by nechtěl investovat do firmy, do které dáte tisíc dolarů a za rok a půl si vyzvednete čtyřicetinásobek? Amazon.com má roční obrat 147 mil. USD (asi jako větší česká firma), ale burzovní hodnota firmy je dnes osmnáct miliard; takže lze vyměnit Amazon za hrubý národní produkt České republiky. Není to praštěné? Je.

Podobných, i když ne tak gigantických pohádkových příběhů zná Amerika víc; to, že má firma správnou internetovou strategii, lahodí zvuku investorů víc než cokoli jiného. Podobně úspěšné jsou i další internetové firmy, ne nutně aktivní v tradičně chápané e-commerce: Yahoo, America Online atd. Například Yahoo, tedy americký duchovní otec Seznamu, má větší kapitalizaci než světové konglomeráty – asi jako kdyby měl Ivo Lukačovič se svým Seznamem větší váhu než třeba Škoda Plzeň.

Současná situace na americké scéně znamená do budoucna především následující:

  • Otevírá dveře novým „výhonkům“ v internetové oblasti. Samozřejmě vždy uspěje jen hrstka, ale vzhledem k nesmírné atraktivitě oboru a šanci na zbohatnutí těchto výhonků vznikají ročně tisíce, což neuvěřitelně urychluje technologický vývoj. Všechny tyto firmy se snaží hlavně o obrovskou rychlost expanze a pokroku, a jeví-li se nadějně, získají snadno příliv kapitálu (rizikového). Současně se i kamenné firmy pod takovýmto tlakem musí nesmírně snažit, aby neusnuly na vavřínech, a akcelerují vývoj tím více. Srovnejme to s některými zabetonovanými oblastmi, jako je třeba automobilový průmysl – zde jde jen o to, aby se deset velkých gigantů navzájem uhlídalo, nikoli o pokrok, protože šanci vklínit se mezi ně nikdo z nováčků nemá.
  • Současně se díky své velikosti tyto firmy mohou spojovat se společnostmi tradičního světa, čímž vznikají úplně nové typy firem s novými firemními kulturami i činnostmi. Kupříkladu: kabelové televize jsou známé jako rigidní, protivné a byrokratické instituce, kterým pokrok mnoho neříká. Ale taková America Online může ze svých akcií koupit hned tři velké kabelovky a dát celému průmyslu úplně nový ráz, a přiblížit webovou televizi na dosah během roku namísto během deseti.
Obrovská kapitalizace současných internetových hrdinů jim totiž doslova přikazuje další růst – investory nezajímá jejich současný obrat, ale právě jejich hybnost, se kterou mohou předběhnout své konkurenty a kupovat jiné firmy. Současní „amazonové“ musí pohlcovat jednu firmu za druhou, aby se staly opravdovými giganty, firmami s širokými aktivitami, neopírajícími se jen o jeden pomíjivý trumf.

Vánoční obraty v e-commerce, které překonaly veškerá očekávání, nafoukly bublinu úspěšnosti internetových firem skoro k prasknutí – investoři žijí nyní nikoli z výsledků těchto firem, ale z očekávání. A pokud je první zklame, mohou bubliny splasknout jedna po druhé s ohromující rychlostí.

Je celkem zbytečné se ptát, jak je tomu u nás, když pro domácí burzu je nejpřesnější označení, že vlastně neexistuje – spousta akcií se zde obchoduje se setrvačnosti s tím, že jejich stažení z burzy by bylo vlastně nákladnější než „nechat je hnít“. Ze zkušeností z našeho internetového obchodu mohu potvrdit, že zdvojnásobení až ztrojnásobení obratů jsme ve vánoční sezóně (cca 20. listopad – 15. prosinec) zaznamenali na Vltavě a Uchu také, a někteří další prodejci udávají obdobná čísla. Kupodivu slušně pokračuje i lednové nakupování, zhruba v úrovni začátku listopadu – nenastalo tedy „bílé ticho“, které se všeobecně po prvním lednu očekává.

Váš názor Další článek: Kam schovává NT Server tiskové soubory na něj poslané?

Témata článku: Internet, E-shopy, Online televize, Tlak investorů, Riziková oblast, I/O, E-Commerce, Šílenství, Kluk, Opravdový konkurent, Ferrari, Obchod, Nečekaná situace, Velká expanze, Televize online, Velký kluk, Automobilový průmysl, Internetová televize, America Online, Velký gigant


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 34

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 99

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky