Internetové aukce a dražby: aby nezbyli jen samí zákazníci

Budoucnost internetových obchodů je… v aukcích?
Skoro veškeré aktivity v internetové komerci mají jediný cíl: zjednodušit, zlevnit, usnadnit, zpříjemnit nakupování zákazníkovi. Internetové obchody (knihkupectví, počítače, software) již nyní dávají slevy, které lze těžko najít v normálních obchodech; srovnávací weby typu Compare.net vyhledají za vás nejlevnější nabídku zboží, kterou lze na Internetu najít. Obojí zmenšuje prostor pro tradiční marketing daného obchodu: zákazník si zkrátka najde, kde to mají nejlevnější a tam to koupí, vůbec předtím nemusel vědět, že takový obchod na Internetu existuje.

Relativně novým tématem – respektive, jistě už pár let existujícím, ale teprve nyní se dostávajícím na výsluní – jsou internetové aukce. V nich se děje něco docela divokého: obchod, který transakci zprostředkovává, je úplně vynechán, existuje jen „počáteční prodávající“ a „koncový kupující“. Dobrá – pokud by šlo pouze o kupování mezi lidmi, jde jen o jakousi doplňkovou aktivitu, prodej obvykle použitého zboží, aktivita konkurující nejvýše tak různým bazarům a burzám.

Jenomže na Internetu se všechno brzy začíná vymykat kontrole. Největší internetová „aukční síň“, web www.ebay.com, dnes obsahuje skoro dva milióny položek, které jsou aktuálně na prodej a má šest set miliónů (!) otevřených stránek měsíčně. Přitom aukce trvají od týdne do čtrnácti dnů, co se do té doby neprodá, jde pryč – není to tedy rozhodně web, kde by se skladovaly ležáky. EBay již zrealizoval 45 miliónů aukcí a je dnes sedmým nejnavštěvovanějším webem na světě – a stoupá nahoru stále rychleji…

Již z těchto čísel je jasné, že úspěšné internetové aukční weby již nejsou aukcemi, ale spíše obchodními domy – pokud se například na stránky výše uvedeného eBay podíváme, nalezneme tam rostoucí počet zboží, který jeho prodejci deklarují jako nové, nepoužité (to znamená, že zboží skutečně nepoužité je: šidí se jen v zemích východní Evropy, ne v USA. Každý prodejce má na eBay svůj profil, kam jeho zákazníci ukládají zprávy o tom, jak se s ním dobře či špatně obchodovalo – lhát se nikomu nevyplatí).

Firma eBay Inc. je dnes stejnou jedničkou v internetových aukcích jako Amazon.com v obchodě – a co je neuvěřitelné, po vstupu na burzu vyskočila její tržní hodnota během roku na 17 miliard dolarů! EBay neposkytuje prostor pro internetovou reklamu, ale kasíruje své zákazníky – ti platí nízké poplatky (max. dva dolary, i když nabízíte třeba automobil) za uvedení produktu na webu, a pak 1-5% z prodejní ceny, méně u dražších, více u levnějších kusů zboží. EBay zatím za celou historii utržil 47 mil. USD, tj. zhruba dolar na jednu úspěšně proběhlou aukci – jeho tržní kapitalizace tak dosahuje neuvěřitelného čtyřistanásobku ročního obratu. Už čísla nad několik desítek se považují za nadsazená – zkuste si spočítat, kolik by podle těchto počtů měla „stát“ vaše firma!

Proč jsou aukce novým fenoménem Internetu? Protože vizionáři líčí budoucnost internetového obchodu právě v aukcích, ovšem mezi výrobcem a koncovým zákazníkem. Tj. výrobce automobilů by podle této vize umísťoval do aukce automobily právě sjeté z továrního pásu, jedno za druhým. A auta by se prodávala za nejvyšší vydraženou cenu – dokonalý soulad nabídky a poptávky, „nerušený“ žádným autosalónem. Zdá se to být absurdní, ale když se podíváme do některých nabídek na eBay (například v oblasti počítačů, ale též spotřební elektroniky) zjistíme, že zde evidentně nabízí své zboží obchodníci, distributoři či dokonce výrobci – například jen u procesorů (CPU) si můžete vybrat z nabídky dvou a půl tisíc (!!) kusů.

O tom, že by aukce mohly zase převrátit logiku obchodování na Internetu vzhůru nohama, už přemýšlí i u Amazon.com. Nejznámější internetový obchod proto otevřel vlastní aukční síň, se kterou chce konkurovat eBay – byť přichází do hry později, má výhodu svých osmi miliónů zákazníků oproti dvěma miliónům u eBay. Faktem je, že všichni pořádní „dražiči“ už jsou u eBay, a Amazon bude sbírat druhou ligu – jenomže vzhledem ke své síle může časem zvítězit.

Váš názor Další článek: Nová kniha Billa Gatesa je už i v elektronickej forme s vylepšenými funkciami

Témata článku: Zákaz, Výrobce automobilů, Autosalón, Dražíč, Normální obchod, Nabídka obchodu, Aukce, Pořádný software


Určitě si přečtěte

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 38

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

37 nejstrašnějších počítačů, které jste kdy viděli

** Přehled nejhorších počítačů na světě ** Šílené konstrukce a materiály ** Jak to dopadne, když se o počítač nestaráte

Karel Javůrek | 22

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

** Myslíte si, že umíte programovat? ** Ale prosím vás, zkuste jazyk Wenyan nebo Malbolge ** Z ezoterických jazyků zešílíte, nebo vás zaměstnají v Googlu

Jakub Čížek | 23

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

** Během pár týdnů přijdou na trh výkonnější notebooky ** Čím dražší notebook vybíráte, tím víc se vám změní nabídka ** Také lehké notebooky budou téměř herní

Tomáš Holčík | 52

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 121

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 58Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky