Internetová telefonie je další horké téma pro rok 99 – ale ne pro USA

Od internetové telefonie si mnohé slibují zejména lidé v zemích sužovaných telekomunikačními monopoly.
Další kandidát na růst až někam do nebes v Internetu je internetová (IP) telefonie – přenos telefonických hovorů po Internetu. Shoda v tom, jaký potenciál tato oblast má, je jednohlasná; je dobře známé, kolik se na světě „protelefonuje“, a o jaké sumy se zde jedná. Přesto ale před IP telefonií stojí řada docela protivných překážek.

První je nedostatek zavedených standardů; těch musí vzniknout mnoho desítek a některé jsou velmi komplikované. Než vzniknou a budou všestranně přijaté, bude se svět internetové telefonie skládat jen z osamělých ostrůvků, čili „tito dva spolu mohou mluvit, tamti dva taky, ale křížem navzájem už ne“. Situaci komplikuje to, že v ní působí jednak řada malých firmiček s velice pokročilými a dnes už populárními udělátky pro IP telefonii, a dále telekomunikační giganti, kteří jsou sice nyní v internetových technologiích docela hybní, ale tak nějak po svém. K tomu, aby příslušné standardy vznikly, je nutná úzká spolupráce firem, které si buď přímo konkurují, nebo naopak míří každá zcela jinam; zatím existuje pouze jediná silná organizace nazvaná iNow, obsahující z významných firem např. Cisco, Ascend a Lucent Technologies, nikoli však ostatní giganti.

Druhou velkou překážkou je – kupodivu – Amerika sama. Struktura tradiční hlasové telefonické sítě je zde už vybudovaná prakticky k dokonalosti, poplatky jsou už nyní velice nízké. Firma, která bude chtít zavádět v USA internetovou technologií, se může potýkat s tím, že telefonní operátoři mohou nadále a bez problémů snižovat poplatky až do „smrtících“ úrovní. Platí, že internetová telefonie má mnohem větší šanci v nerozvinutých či dosud regulovaných trzích (prakticky vše mimo USA a Kanady); jenomže do těchto zemí se zase hůře a pomaleji proniká. Je tedy pravděpodobné, že internetová telefonie bude příznivě působit na celkové snížení cen za telefonii obecně (již nyní se to začíná pomalu projevovat), ale sama z toho příliš mnoho mít nebude.

Podle analytiků z Forresteru má obrat v internetové telefonii dosáhnout v roce 2002 jedné miliardy dolarů. To je jistě pěkná suma, ale z pohledu celosvětového utrácení za telefony to je hrstka – srovnejme, že v tomto roce má být obrat v e-commerce třistakrát větší.

Je zajímavé, že Evropa a Amerika mají ve dvou atraktivních internetových oblastech, tedy e-commerci a IP telefonii, zcela protichůdné přístupy i šance. Amerika se okamžitě chopila e-commerce jako odvětví, kterému se nesmí nechat chvilička klidu a které pohne ekonomikou; IP telefonie je spíše vnímána jako něco, co stejně přijde, ale s čím si nemá smysl honit triko. Evropa se svými regulovanými trhy telekomunikací naopak vnímá IP telefonii jako jednu z obrovských šancí na urychlení liberalizace a pády cen; telekomy se zuřivě brání, internetová fronta útočí. Naopak, oblast e-commerce Evropa mnohdy vnímá jako něco, co stejně přijde a neuteče, a s čím nemá smysl si honit triko, dokud nenastane jeho čas.

Váš názor Další článek: XML by měla být největší revolucí nejen v Internetu v roce 1999

Témata článku: USA, Překážka, Telefonický hovor, Amerika, Trik, E-Commerce, Sam, Obrovský smysl, Šance, Tradiční trik, Pravděpodobný kandidát, Tel, Zavedený standard


Určitě si přečtěte

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

Šéf amerického Red Hatu: Odpojte Brno od internetu a zhroutíme se

** V Česku najdete hromadu skvělých vývojářů ** Mnozí z nich přispívají do open-source ** Třeba v brněnském Red Hatu

Jakub Čížek | 51

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 112

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 30

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56


Aktuální číslo časopisu Computer

Kdy necháme řídit chytrá auta?

6 Wi-Fi Mesh systémů ve velkém testu

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Znáte pravidla pro létání s drony?