Internetová telefonie je další horké téma pro rok 99 – ale ne pro USA

Od internetové telefonie si mnohé slibují zejména lidé v zemích sužovaných telekomunikačními monopoly.
Další kandidát na růst až někam do nebes v Internetu je internetová (IP) telefonie – přenos telefonických hovorů po Internetu. Shoda v tom, jaký potenciál tato oblast má, je jednohlasná; je dobře známé, kolik se na světě „protelefonuje“, a o jaké sumy se zde jedná. Přesto ale před IP telefonií stojí řada docela protivných překážek.

První je nedostatek zavedených standardů; těch musí vzniknout mnoho desítek a některé jsou velmi komplikované. Než vzniknou a budou všestranně přijaté, bude se svět internetové telefonie skládat jen z osamělých ostrůvků, čili „tito dva spolu mohou mluvit, tamti dva taky, ale křížem navzájem už ne“. Situaci komplikuje to, že v ní působí jednak řada malých firmiček s velice pokročilými a dnes už populárními udělátky pro IP telefonii, a dále telekomunikační giganti, kteří jsou sice nyní v internetových technologiích docela hybní, ale tak nějak po svém. K tomu, aby příslušné standardy vznikly, je nutná úzká spolupráce firem, které si buď přímo konkurují, nebo naopak míří každá zcela jinam; zatím existuje pouze jediná silná organizace nazvaná iNow, obsahující z významných firem např. Cisco, Ascend a Lucent Technologies, nikoli však ostatní giganti.

Druhou velkou překážkou je – kupodivu – Amerika sama. Struktura tradiční hlasové telefonické sítě je zde už vybudovaná prakticky k dokonalosti, poplatky jsou už nyní velice nízké. Firma, která bude chtít zavádět v USA internetovou technologií, se může potýkat s tím, že telefonní operátoři mohou nadále a bez problémů snižovat poplatky až do „smrtících“ úrovní. Platí, že internetová telefonie má mnohem větší šanci v nerozvinutých či dosud regulovaných trzích (prakticky vše mimo USA a Kanady); jenomže do těchto zemí se zase hůře a pomaleji proniká. Je tedy pravděpodobné, že internetová telefonie bude příznivě působit na celkové snížení cen za telefonii obecně (již nyní se to začíná pomalu projevovat), ale sama z toho příliš mnoho mít nebude.

Podle analytiků z Forresteru má obrat v internetové telefonii dosáhnout v roce 2002 jedné miliardy dolarů. To je jistě pěkná suma, ale z pohledu celosvětového utrácení za telefony to je hrstka – srovnejme, že v tomto roce má být obrat v e-commerce třistakrát větší.

Je zajímavé, že Evropa a Amerika mají ve dvou atraktivních internetových oblastech, tedy e-commerci a IP telefonii, zcela protichůdné přístupy i šance. Amerika se okamžitě chopila e-commerce jako odvětví, kterému se nesmí nechat chvilička klidu a které pohne ekonomikou; IP telefonie je spíše vnímána jako něco, co stejně přijde, ale s čím si nemá smysl honit triko. Evropa se svými regulovanými trhy telekomunikací naopak vnímá IP telefonii jako jednu z obrovských šancí na urychlení liberalizace a pády cen; telekomy se zuřivě brání, internetová fronta útočí. Naopak, oblast e-commerce Evropa mnohdy vnímá jako něco, co stejně přijde a neuteče, a s čím nemá smysl si honit triko, dokud nenastane jeho čas.

Váš názor Další článek: XML by měla být největší revolucí nejen v Internetu v roce 1999

Témata článku: USA, Amerika, Zavedený standard, Sam, Obrovský smysl, Trik, Tradiční trik, E-Commerce, Pravděpodobný kandidát, Šance, Tel, Překážka, Telefonický hovor


Určitě si přečtěte

E-mail zdarma - není čas změnit vaši starou adresu?

E-mail zdarma - není čas změnit vaši starou adresu?

** E-mail většina z nás za svůj život příliš nemění. ** Služby se ale vyvíjí a některé mají zajímavé funkce. ** Velkým lákadlem může být integrace do ekosystému dalších služeb.

Vladislav Kluska | 64

Tucet nejrychlejší vlaků světa aneb o čem se Českým drahám může jen zdát

Tucet nejrychlejší vlaků světa aneb o čem se Českým drahám může jen zdát

** Na českých kolejích se smí jezdit maximálně 160 km/h ** Jinde ve světě se jezdí dvojnásobnou rychlostí ** Podívejte se, jaké vlaky v běžném provozu jsou nejrychlejší na světě

Karel Kilián | 35Aktuální číslo časopisu Computer

Nejlepší programy pro úpravu fotek zdarma

Externí disky pro zálohu dat

Velký test: herní notebooky

Srovnání 12 batohů