Seznamka | Play Store | Tinder

Internetová seznamka Tinder si zahrává s ohněm – odmítá odvádět Googlu část svých zisků

Internetová seznamka Tinder si zahrává s ohněm – odmítá odvádět Googlu část svých zisků

Internetová seznamka Tinder se rozhodla implementovat vlastní platební systém. Důvod je relativně prostý: z plateb realizovaných přes Google Play si Google strhával poplatek ve výši až 30 % inkasované částky. Uživatelé, kteří přepnou na nový způsob placení, už nebudou mít šanci vrátit se zpět k původnímu systému.

Tento krok navazuje na protesty americké společnosti Epic Games, zabývající se vývojem videoher, která koncem loňského roku vyjádřila svou nelibost nad rozdělováním příjmů mezi Googlem a vydavateli obsahu v poměru 30 ku 70. Je možné, že Tinder s více než stovkou milionů instalací zanese písek do pomyslného soukolí systému, který dosud fungoval bez větší publicity.

Dát třetinu příjmů Googlu? To ne!

I přes vysoký počet instalací je Tinder relativně malým hráčem. Jeho krok však může spustit dominový efekt, jehož následky Google pocítí. Pokud se ukáže, že vlastní platební systém je úspěšný, a Google bude dění ignorovat, určitě budou následovat další aplikace – zejména lukrativní mobilní hry. A to už by mohlo pro Google znamenat potíže.

Ve vzpouře proti ukusování příliš velkého podílu z příjmů však není Tinder ani zdaleka osamocen. Například Netflix či Spotify již neumožňují placení předplatného prostřednictvím mobilní aplikace. Důvod je zřejmý: nechtějí se dělit o část svých příjmů. Herní studio Epic Games odmítá ze stejného důvodu uvolnit svou střílečku Fortnite prostřednictvím Google Play Store a šíří ji výhradně prostřednictvím svého webu.

Dostáváme se tak do turbulentního období v historii mobilních ekosystémů, které může zásadně změnit systém placení za aplikace a služby. Nyní je na Googlu, aby podnikl příslušné kroky, kterými si zajistí budoucnost trhu s aplikacemi.

Vzpoura vydavatelů aplikací

Server Bloomberg, který o vývoji situace informoval, označuje rozhodnutí Tinderu jako povstání proti poplatkům, které si Google Play účtuje. Zdůrazňuje, že odpor proti vysokému „desátku“ ze strany vydavatelů roste a může otřást miliardovým průmyslem.

Každá mince má ale dvě strany, což platí i v tomto případě. Zatímco při platbách přes Google Play nedostává Tinder informace o platební kartě zákazníka, v novém systému ji bude muset zadávat přímo do aplikace. Svěří tak citlivé informace další straně, což je samo o sobě bezpečnostním rizikem.

Zisky z aplikací třetích stran nejsou pro Google životně důležité, ale pravděpodobně představují významnou část jeho příjmů. Společnost Sensor Tower nedávno odhadla, že jen Tinder v první polovině roku 2019 dosáhl na platformách Android a iOS celkových příjmů ve výši 497 milionů amerických dolarů (asi 11 miliard korun).

Diskuze (18) Další článek: Ze sociální sítě terapeutem. Pinterest chce pomoci lidem rozdýchávat jejich problémy

Témata článku: Google, Android, Sociální sítě, Netflix, Mobilní aplikace, Spotify, Seznamka, Play Store, Tinder, Google Play Store, Aplikace, Fortnite, Google Play, Senzor Tower, Platební systém, Vydavatel, Příjem, Internetová seznamka, Bloomberg, EPIC Games, Placení

Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: nejlepší notebooky do 20 000 Kč

Test 8 levných IP kamer

Jak vybrat bezdrátová sluchátka

Testujeme Android 11