Mobilní aplikace | Deep Fake

Internetem se šíří Doublicat. Stačí jednou kliknout a vytvoří deep fake gif s vaší tváří

Loni v létě byl na sociálních sítích trendy vylepšený FaceApp, který si zprvu pohrál s libovolnou lidskou tváří, kterou proměnil ve staříka, opačné pohlaví nebo třeba dítě, aby se následně odborná komunita začala ptát, jak je to s uchováváním osobních dat kdesi na ruských serverech.

S příchodem ledna se začala šířit další aplikace pro iOS a Android. Tentokrát se jmenuje Doublicat a slibuje tvorbu deep fake gifů na jedno kliknutí. Stačí se vyfotit a zvolit některou z mnoha desítek krátkých memových animací s celebritami nebo scénkami z filmů a seriálů.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Nejprve musíte souhlasit se zpracováním vaší fotografie a vyfotit se

Program poté nahradí herce nebo herečku vaší tváří, přičemž místy se mu to i docela daří. Záleží na tom, jak jste se vyfotili a zdali jste zvolili jako cíl hlavu, která se anatomicky co nejvíce podobá té vaší. Výsledek můžete sdílet na sociálních sítích.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
V dalším kroku si vyberete jednu z mnoha filmových a televizních scének a server služby namapuje vaši tvář na hlavu herce či herečky. 

Stejně jako v případě loňského FaceApp se pochopitelně i tentokrát hojně diskutuje případné riziko, ke zpracování dat totiž probíhá na serveru služby v zahraničí. Provozovatel sice slibuje že vektorová data identifikující základní rysy tváře ihned po vygenerování animace smaže, těžko však říci, zdali je to pravda.

Snímek lidské tváře – ke všemu pořízený z čelní kamery – je totiž biometrický údaj, takže byste jej měli propůjčit jen dostatečně důvěryhodné službě. V nastupující éře všemožných deep fake podvodů s identitou by jej totiž mohl leckdo zneužít a model vaší tváře namapovat třeba do videa z loupeže.

Diskuze (4) Další článek: Nekončí teď jen podpora pro Windows 7, ale třeba i pro starší verzi Ubuntu. U Linuxu to však nikoho nevzrušuje

Témata článku: Internet, Android, Umělá inteligence, Mobilní aplikace, Mobility, Deep Fake, Hoaxy, Fake, FaceApp, Lidská tvář, Scénka, Data, GIF, Tvář


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

Dnes nastal konec Windows 7. Ale nepropadejte panice, počítač vám nastartuje i zítra

** Dnes končí podpora Windows 7 a systém formálně umírá ** Co to ale znamená v praxi a bude mi PC fungovat i zítra? ** A mohu i v lednu 2020 zdarma přejít na Windows 10?

Jakub Čížek | 119Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu