Tak zrovna " sociální síť " je velmi nešťastný překlad způsobený nepochopením její funkce.Správný překlad by byl " společenská síť " - ale už je pozdě.
To je hezky upsal:"data uživatelů jsou fyzicky rozesetá na různých SEVERECH"😃 😃Prosim ponechat jak je...
A co Facebook kdysi by si mysleli že je to obličejová kniha.
škoda, že mr. čížek nemá youtube kanál, trumfnul by i http://www.dominikamyslivcova.cz/...
Pan Jakub Čížek YouTube kanál mimochodem má. Netuším však, v čem by měl trumfovat stránku nějaké Dominiky.
Názor byl 2× upraven, naposled 18. 2. 2014 23:04
Jů Domčá, tu už jsem dlouho neviděl. Miláček😀😀
Dobře jsem se pobavil, je vidět, že Čížek 90. léta vůbec nezažil, protože jinak by takové nesmysly nepsal.V 90. letech nebyl sice fakabůk, ale bylo IRC, bylo Mageo a spousta diskusních news konferencí. A paradoxně tam bylo více zajímavých informací, než fakabůk plný tupých krav a volů, co se umí jen fotit polonazí v koupelně a ještě si myslí, že to je cool a in. V 90. letech sice nebyl google, ale byla Altavista od Digitalu, fungoval ftpsearch. A "cloud" je jen jiné (nesmyslné) pojmenování pro internetové služby (dnes je "cloud" i domácí NAS běžící v komoře s webovým přesměrovávačem od výrobce - pitomost takového pojmenování je zjevná).Čížek jen prokázal, že nedokáže rozlišit obarvené marketingové prdy pro tzv. Y-generaci (český název je "netáhla") od reálného vývoje IT technologií.
Asi byste si měl celý článek pročíst znovu, evidentně jste ho vůbec nepochopil.
Jaký si facebook uděláš, takový ho máš.
***Ještě před patnácti lety by si jen málokdo dovolil vypustit na masový trh nedodělaný produkt. Beta bylo interní označení pro vývojáře, produktové manažery a relativně úzký okruh betatesterů. Jenže pak přišel Google a na jaře roku 2004 začal hladovým surfařům nabízet betaverzi Gmailu.Microsoft to dělal daleko dřív ... Microsoft nabízel po registraci zdarma Beta a Release Candidate verze Windows 2000 :)
A beta verzi Windows 95 prý prodávali za prachy, přišla jim pak hromada bugů, z nichž část opravili do finální verze. Pak betaverze dalších verzí/produktů prodávali dál, jenom už tak tomu neříkali 🙂.
BSP, Chozrasčot, zvláštní odbor, Závodní | podnikový výbor KSČ | ROH | SSM.
Zapomněl jsi na pěrestrojku, Tuzex, JZD a Bartolomějskou 😝
Pořád nevím co je ještě internet a co je ještě cloud, s překladem /sociální síť/ se pořád nedokážu smířit, retina je pro mě sítnice, # je uvození komentáře (v mnoha jazycích), co je hashtag to taky nevím.
Ty musíš mít těžkej život. A už dlouho, že?
Kéž by se to dalo všechno vrátit a zabránit NWO.
Otázka do pranice- a rozuměli bychom my lidem z 90. let? 😀
jj, jako nosit tezky walkman na teplakach ci lidi ktery cely den pobihaji venku a domaci telefon pouzivaji tak jednou do tydne.
To mi připomnělo, že jsem více než deset let starý walkman před pár dny vyhrabal na půdě. Funguje naprosto bez problémů, jako dřív. Ani nenamotává. 😀
smutné ale je, že od dob těch walkmanů tak nějak ubylo dobré nové muziky, co by se dala poslouchat v těch krásných nových malých krabičkách.. A to málo kvalitního co vznikne, je zprzněno mixáky, kteří to uloží do digitálu tak, že to je sice krásně hlasité, ale nemá to dynamiku.
Pre tych co tu pisu ze je to blbost.Uz aj pre mna ako slovaka ktori da sa povedat rozumie cestine je problem sledovat napriklad taky RE-PLAY. Ak by som vynechal fakt ze vasi "mlady moderatori" nevedia artikulovat tak mate tolko pocestenych anglickych vyrazov ze je problem to sledovat a identifikovat co tym chcel "basnik" povedat. Pritom napriklad filmy kde sa este dodrzuje cestina nieje problem pocuvat.Vam sa to mozno nezda ale clovek ktori nieje v tej reci kazdy den to pocuje a urcite to plati pre kazdu rec/jazyk. 😉
Aj Čechom by sa tvoj príspevok lepšie čítal, keby si "dodržoval slovenčinu" 😉
On asi taky neni "v reci" kazdy den 😀 Mozna mu nekdo predcita a pise za nej, takze se do styku s textem nedostane.
Jj, tak. 😀
# - Symbol mřížka, křížek, případně hash se používá už desítky let pro nejrůznější účely. To období, po které se takový křížek používá, je spíše několik století (v hudbě, přesněji v notovém zápisu).Tradiční přísloví "Co Čech, to muzikant" dnes už asi nezahrnuje tak velkou část obyvatel, jak v časech, kdy vzniklo? 😉
Další věc, za kterou mohou komunisti. 40cetiletá blokáda hudby se nějak musela projevit.
Můžou komunisti i za obludný zápis číslovek jako například čtyřicetcetiletá?
Hash (#) je něco jiného než Sharp (♯).
Z dnešního pohledu (v typografii, v kódování znaků, ...) se tyhle dva symboly (# a ♯) určitě odlišují. Ale pokud někdo někdy přepisoval ručně noty anebo třeba zapisoval novou skladbu z hlavy rovnou do notové osnovy na papíru, tak nejspíš tyhle dva graficky podobné symboly vůbec nerozlišoval? Takový ručně psaný křížek v notách se od symbolu hash nejspíš viditelně příliš neliší.Pokud před pár staletími zapsal nějaký takový křížek na notový papír třeba W. A. Mozart, tak asi přitom nepřemýšlel jestli zrovna píše znak "hash" anebo "sharp", protože: "Symbol mřížka, křížek, případně .... se používá už .... let pro nejrůznější účely. " 😉
To bych taky mohl říct, že se to používá od dob co člověk hodil přes sebe čtyři klacky aby rozdělal oheň...
O takovém symbolu z rozložených klacků při rozdělávání ohně asi nebudou žádné historické záznamy, protože to nakonec nejspíš pokaždé shořelo. Ale jinak je toho o používání různých takových navzájem podobných (příbuzných) křížků celkem dost popsáno třeba na wikipedii: http://en.wikipedia.org/wiki/Number_sign... W.A.Mozart (nebo třeba L. van Beethoven, J.S Bach, ...) nejspíš znak # nazýval(i) hezky německy "das Kreuz"?
To je taková snůška blábolů, že to může napsat opravdu jen Čížek.
Opravdu internet?Bez angličtiny se již dnes vůbec nic neprodá, viz. Simply clever.Ta vystrašená paní na tom obrázku je BBW.Dříve by Menšík řekl, taková pořádně udělaná.
Názor byl 2× upraven, naposled 18. 2. 2014 09:13
Mě by zase zajímalo, kdo první otrocky přeložil social network jako sociální síť - v kontextu toho, co to ve skutečnosti má být, tomu v češtině odpovídá spíše slovní spojení "společenská síť", nikoli sociální! 3-[
V angličtině má slovo social kladný význam, jako družný, přátelský. U nás je to socka.
Však právě o tom mluvím!
podle ropovodu družba, se social network mohl přeložit i jako síť družba.
Ropovod Druzba se jmenuje Druzba, tak jako Karluv most se jmenuje Karluv. Nema to nic spolecneho s tim co pises.
Družba je podstatné jméno od "družit se", na rozdíl od Karla, což je v případě Karlova mostu jméno konkrétní osoby. A copak dělají lidi na asociálních sítích? No druží se 😉
Nerad bořím mýty, ale Sociální - social má v češtině a angličtině úplně stejný význam. Pokud je má někdo omezenou slovní zásobu, tak je to chyba toho dotyčného :)
Ano, papírové má. Nicméně jsem ještě neslyšel, že by někdo řekl: "Ten je sociální" na rozdíl od "Ten je společenský". Nebo: "nebud nesociální" narozdíl od "nebuď nespolečenský".
Ještě to asi nikdo zatím nevykomunikoval 😀
Ale "nebuď asociální" už má něco do sebe... 😉
Pokud nemá někdo jazykový cit, tak je to chyba toho dotyčného :)
Sociální znamená i v češtině společenský, i když v poslední době jsou slyšet spíš negativní spojení typu sociální dávky, sociální případy, sociálně slabí atd. Asi se to tam dostalo z toho, že se to týká části společnosti.
No asi bych nerozuměl těm rádoby moderní lidem co tyhle blbiny používají. U některých jsem vyznavačem starého slova pojetí například cloud, ale jiné mi nic neřeknou. Jo a ty chytré hodinky pokud poběží na Androidu tak to bych si raději koupil od ťamanů hodinky s kalkulačkou. Android není špatný, ale jeho rychlost a stabilita je úděsná a přirovnávám jí k mobilu Motorola MPx200 a MPx220 s Windows mobile 2000,2002. Také to bez pravidelného restartu nefungovalo. A to říkám jako člověk co měl už nejeden telefon s androidem a pár tabletů.
Téma dobře zpracované, ale jaksi dosti umělé. Jenom vyjadřující fakt je pokrok plyne. Stejně tak by se dříve narození mohli ptát dnešních frikulýnů co to je BBSka, CRTčko nebo kazeta.
Názor byl 1× upraven, naposled 18. 2. 2014 07:35
To první je televizní stanice 😀 (nebo první fóra?), to druhý programová C knihovna a to třetí polské noviny.
jistěéééééééale příklady jsou to krásné, ach ta nostalgie.......modemem se po pevné lince napojit na bbsku a stáhnou si pacmana....
Na tommhle příspěvku je krásně vidět jak ten jazyk pracuje a jak už si lidi nepamatují.Po pevné lince jsme se nikam modemem nepřipojovali. "Pevná linka" tenkrát znamenala pevný pronajatý okruh za desítky tisíc, kterým se tenkrát připojovaly podniky nebo servery.Normální lidi se připojovali po komutované (vytáčené) lince klasickým modemem.Klasické telefonní připojce se pevná linka začalo říkat až později (a souvisí to s rozšířením mobilů)
Ony radiotelefony jsou trochu starsi nez je masove rozsireni NMT a pozdeji GSM v Cechach. V jistych kruzich se tedy to oznaceni "pevna linka" pouzivalo trosku driv. A rozlisovalo se "pevna linka" a "pronajaty okruh"/"pevny okruh".
Občas si ty doby připomenu. Mám tu v krabici noťas z 92'. Ještě se mi nepovedlo přijít na to, jak na 4MB z Win3.10 spustit Dooma, aniž by systém hlásil nedostatek paměti. 😀
Ušetřím čas: Z windows to na 4MB RAM nepůjde. Doom byl 32bit program psaný v DPMI extenderu. Potřeboval 4MB při spuštění z čistého DOSu.
A blblo se se stelovanim EMM386, pouzival se "chytrejsi" QEMM386. Nebylo to tak snadne, ikdyz se do toho nesmyslne Win3.x netahaly.
Tak s extenderem jsem skončil na půli cesty......Ještě dnes se třesu z toho, jak jsem dva dny přemlouval diskety, abych si nainstaloval staženýho 16bitovýho Total Commandera (nejen kvůli LPT).
EMM/QEMM byl DOOMovi fuk, protože DOOM používal DOS/4GW extendér, běžel v 32bit a potřeboval přes DPMI alokovat 3 MB paměti. Takže, pokud tam byl navíc QEMM, tak šlo o to aby mu pokud možno nepřekážel.3MB paměti na 4MB RAM bylo ještě jakž takž možné uvolnit v DOSu, když se vypnula smartdrv cache, atd. Ale při zavedených Windows, bez šance.
Tak s QEMM386 to šlo celkem samo, ne? Jestli si dobře pamatuji, tak programům zpřístupňoval EMS i XMS podle potřeby. Větší alchymie byla s EMM386 a HIMEM, které každé zpřistupňovaly jenom jeden typ paměti, takže polovina her pak nešla pustit, protože vyžadovala tu druhou paměť. V té době jsem měl boot menu s asi třema položkama podle toho, kolik které paměti bylo k dispozici a podle hry se muselo vybrat, do čeho nabootovat. S QEMM386 mi šlo pustit všechno a menu z tohodle důvodu nebylo potřeba.
Žádný Emm ani nic podobneho. Právě proto, ze doom byla aplikace protected modu, žádné tyto správce paměti nevyžadovala.
Díky.
Dneska tohle nemá moc smysl. Lepší je ty hry pouštět v dosboxu nebo pustit port pro dnešní OS. Jedinou výhodou je, že na starých strojích by se dalo hrát ve fullscreen, to se na dnešních monitorech v podstatě nedá, pokud chce člověk vidět víc než hromadu čtverečků.
😁))) touché!P.S. Že vtipně sestřelíš jeden termín, ok, povede se. Ale rozebrat takhle 3 ze 3, to už chce nadání!
Článek o ničem. Jsem si jistý, že se domluvím s kýmkoliv z minulého, i z předminulého století.
Názor byl 1× upraven, naposled 18. 2. 2014 07:27
Bylo potřeba zase někam nacpat ten klaud, proto.
No, taky mě to napadlo... 😝
Zaujímalo by ma, ako by si človeku z 19.storočia preložil, respektíve ako by on pochopil triviálnu vetu, ktorá sa vyskytuje v každých správach: Na návštevu krajiny ABC priletel prezident XYZ. A popoludní zase odletel. 😀
Tak tuhle vetu jsem slysel naposled tak v roce 1987 😀
v 19. stoleti uz byly vzducholode, v 18. balony a prezidenti
Tak tak!
Téma zajímavé, volba slov mi ale přišla nevhodná. Zrovna třeba o cloudu se nedomnívám, že by šlo o termín používaný běžnými lidmi. Taktéž buzzword wearables. Narozdíl například od takového webu, o kterém do půlky devadesátých let tušil cokoli málokdo, a jehož význam je dnes jasný i horníkům či babičkám. Význam slova web by si navíc narozdíl od takové sociální sítě sotva kdo odvodil (myšleno s tehdejšími znalostmi). Za nevhodná slova považuji i značky typu Retina, jednak o nich neví zdaleka každý, a za druhé se to mohlo jmenovat jakkoli, šlo prostě o jméno produktu (naproti tomu etymologie sociálních sítí či webu je zjevná). U beta verze se domnívám, že význam posunul akorát Google, pojem sám IMO zůstává takový, jaký byl před 15 či 20 lety. Za nejvydařenější volbu bych označil slovo "vygooglit", to dnes zná opravdu skoro každý, a v devadesátých letech by nikdo nechápal...
Já celkem rozumím hodně odborným výrazům a cizím slovům, protože rád čtu odborné články, ale tím že nechodím mezi lidi, nechodím do hospody, nedochodím na diskotéky, tak vůbec nechápu některé frekventované dnešní slova, co znamenají. NEROZUMÍM CO ZNAMENÁ VÝRAZ: "Ty jsi teda hustej" nebo "To je hustý" ??Snažil jsem najít výnam na Wikipedií ap. nikde o tom nepíšou ani ve slovníku cizích slov není žádná zmíňka. Už mě to fakt štvě, když mi tak někdo řekne a já nevím co to znamená - jestli se mi posmívá, nebo naopak je ke mě vyjadřuje obdiv, NECHÁPU CO SE TÍM MYSLÍ... 🙁🙁
Nemyslim si, ze k tobe nekdo nekdy vyjadri obdiv 😀
Počeštěná anglická fráze "you're cool" ve smyslu "jsi frajer".
Pane Pavelka, Vy jste hustý!!! 😀 v dobrém smyslu slova... 🙂
Pred pár dňami som chvíľu pozeral český film pre deti "Jen si tak písknout", kde jednu z hlavných postáv hral vtedy ešte detský herec Michal Suchánek. Film bol z roku 1980 a v úvode filmu (keď 2 chlapci vošli do kostola, ktorý sa rekonštruoval), padla veta: "To je hustý".Doteraz som si myslel, že to je novotvar dnešnej mladej generácie. Ale ako možno v tomto filme vidieť, je oveľa starší.Výraz "To je hustý" by sa dal asi najlepšie preložíť " To je síla". Pamätám si ale na 3-dielny film "Návrat do budúcnosti", a tam Micheal Fox neustále opakoval: To je síla. To je síla. A tak sa ho jeho priateľ s prezývkou "Einstein" v roku 1955 spýtal: Čo to stále máš s tou silou? A akou silou? 😁
Daleko větší jazyková sra*ka je "Dobře ty".
Na to jsem slyšel názor jazykoložky... vůbec jí to nevadilo.
A co to znamená? Nemá to žádné logické vysvětlení.
Znamená to: „Udělal jsi dobře.“
Pokud nechápete význam "dobře, ty", pak jste na tom s inteligencí opravdu tragicky.
Já tomu taky moc nerozumím. Co to znamená?
s "dobre, ty" je to uplne jednoduchy ... pouziva ho jedine kreten ... :)
to je podobné jako "kokot ty"
Sra*koidní výrazivo dnešní mládeže nemá s inteligencí nic společného a jeho pochopení už vůbec ne. Nejsem proti převzatým slovům z cizích jazyků, které nemají český ekvivalent, ale "dobře ty" jsme se ve škole neučili. Je to paskvil.
hustý není cizí slovo, takže to nemá smysl hledat ve slovníku cizích slov 😉http://cestina20.cz/slovnik/husty...
DÍÍKY 🙂Taky jsem usilovně hledal a dohledal jsem podobného vysvětlení.PROBLÉM SLOVA HUSTÝ je v tom, že to vyjadřuje jak pozitivum, tak i negativum a může se stát, ýe jste v situaci, že nevíte, co si doopravdy ten druhý o vás myslí. Tím pádem slovo HUSTÝ je podle mě matoucí pojem.Uvedu příklad: 1) Lidi například obdivují neuvěřitelné kousky nějakého akrobata nebo adrenalinového skokana a řeknou - "To je hustý" (myšleno, že je borec)2) Někdo se nedopatřením ve společnosti uprdl a zamořil na 20m ovzduší a ostatní se tomu smějou a řeknou - "To je hustý" (tentokrát myšleno jako posměšek)3) Někdo způsobí omylem komickou situaci, že mu nedopatřením upadne jídlo na zem a sklouzne se po něm a upadne - okolí na to řekne - "To je hustý" (tentokrát je to myšleno jako skvělá sranda) Takže 3 případy a pokaždé něco jiného. Ovšem jednou mi kolegyně v práci řekla: "Ty jsi hustej" Jelikož jsem nevěděl na co naráží, co má namysli, v ten moment jsem nevěděl jestli zaa) myslí že jsem borecb) že jsem deb*lc) že jsem zábavný Dodnes v tom nemám jasno, jak myslela a je mi trapné se jí na to ptát. 🙂
Blondyna - Muller jogurt - reklama (Best Picture Quality)http://www.youtube.com/watch... 😀
Pláva kapor v sirupe, a hovorí si: "To je hustééé..."
Podle me i dnes staci narazit na cloveka ktereho pocitace zrovna neberou a nebude chapat.
Ano, s tím souhlasím. Finta je ovšem v tom, že s jazykem to nemá nic společného. Tedy pochopitelně s jazykem "normálních" lidí.
Názor byl 2× upraven, naposled 18. 2. 2014 07:29
Taky se přidávám - dobrý článek, který už i zavání novinařinou. Těch slov bude ale násobně více. Z těch nejvýraznějších mě napadá třeba "tweet". Článek by se dal určitě o nové nápady ještě rozšířit.
Dobrý článek.
A co je na nom akoze dobre? Neviem co ma internet spolocne s wearables, 3d tlaciarnou, tabletom, alebo retinou? Obzvlast retina miu pride uplne of topic, nejaky obchodny nazov co ma spoilocne s internetovou kominitou? To mozete pisat ze v 90 rokoch nebola xperia, lumia a pod.
dobře ty
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.