Internet zdarma v Praze: A co rozvoj venkova?

Město Praha argumentuje potřebností veřejného internetu z kapes nás všech tím, že zde nejsou možnosti pro mobilní broadband. Pojďme si představit jednotlivé mobilní technologie a ukázat jejich pokrytí v Praze.
Internet zdarma v Praze: A co rozvoj venkova?

V Praze existují prakticky všechny technologie pro vysokorychlostní přístup k internetu. Rozdělit je můžeme na bezdrátové (mobilní či fixní) a ty, které vyžadují kabel, resp. vlákno. Všechny bezdrátové služby mají prakticky stoprocentní pokrytí celé Prahy. Řadit sem můžeme z těch hlavních CDMA, UMTS a EDGE. Patří sem i speciální bezdrátové technologie určené pro firemní klientelu, zejména FWA v pásmu 26 a 28 GHz, a i ty mají Prahu pokrytou prakticky dokonale.

Z drátových technologií má skoro úplné pokrytí ADSL, kabelové sítě (CATV) pokrývají téměř dokonale všechna pražská sídliště. Zatím jen pro firemní klientelu a jako páteřní řešení se používají optické kabely, ale i ty je dnes možné získat prakticky kdekoliv (ne všude jsou ovšem vyvedeny přímo k domu).

Město Praha argumentuje potřebností veřejného internetu z kapes nás všech tím, že zde nejsou možnosti pro mobilní broadband. Je na čase je tedy vyvést z omylu. Pojďme si představit jednotlivé mobilní technologie a ukázat jejich pokrytí.

WiFi

Wi-Fi je technologie pracující v pásmu 2,4 GHz a nově pak v pásmu 5,4 GHz. Umožňuje rychlosti až 54 Mb/s s propustností okolo 25 Mb/s oběma směry, dnes se ovšem sítě nastavují na max. rychlost 11 Mb/s s propustností okolo 3 Mb/s. Služby na těchto sítích provozované nabízí typicky rychlosti od 64 do 2 Mb/s. V Praze existuje přibližně stovka poskytovatelů, přičemž ceny se pohybují od 100 do 1000 Kč v závislosti na rychlosti, limitech, nabízených službách či poskytovateli. Na mnoha místech je dostupný i internet „zdarma“ - buď jen pomalá či jinak omezená varianta použita jako marketingová vábnička pro to, abyste si koupili lepší variantu nebo i plnohodnotný rychlý internet, který (typicky v kavárnách) láká na odběr jiného zboží či služeb.

Zde vidíte aktuální mapu pokrytí od sítí, které se přidaly ke kampani proti projektu Bezdrátová Praha, to je přibližně dvacet procent pražských sítí (a zobrazeno je jen asi 300 přípojných bodů z přibližně 3 tisíc). Jak si tedy dokážete odvodit, Praha je pokrytá naprosto dokonale, na mnoha místech jsou i desítky různých sítí.

Klepněte pro větší obrázek

CDMA

Technologii CDMA nabízel dříve Eurotel, nyní již pod názvem O2 Internet Mobil Telefonika O2 ČR. Rychlost tohoto připojení je 512/256 kb/s (k uživateli/od uživatele). V nejbližší době se plánuje navýšení této rychlosti, maximum je při současné verzi použitých technologií 3.1/1.8 Mb/s. Bohužel je ovšem aplikován FUP (Fair Usage Policy – omezení množství přenesených dat či využívaných služeb). Cena za toto připojení je 832 Kč s DPH. Modem stojí 4295 Kč, při úpisu na dva roky pak 3 tisíce. Koupit lze v kterékoliv prodejně O2.

Opět pro vás máme mapu pokrytí Prahy technologií CDMA. A jak vidíte, prakticky bez slepého místa.

Klepněte pro větší obrázek

UMTS

Technologii UMTS, zde pod obchodním názvem Internet 4G, prodává T-mobile. Existují tři tarify – Basic, Standard a Premium (s rychlostmi 256/64, 512/128 a 1024/256 kb/s). Opět i zde je aplikován FUP a ceny jsou 475 Kč, 832 Kč a 1189 Kč s DPH. Tato technologie ale teoreticky umožňuje maximální rychlosti až 16/16 Mb/s, takže se jistě také bude brzo zrychlovat. Modem sice pořídíte za přibližně 4500 Kč, ovšem při úpisu či bonusů za provolané minuty s tímto operátorem můžete modem získat za 1 Kč.

Opět mapa pokrytí Prahy a opět prakticky bez nepokrytého místečka.

Klepněte pro větší obrázek

EDGE

Technologie EDGE jako jediná ze všech uvedených má tu výhodu, že je přítomna prakticky ve všech mobilních telefonech, které se dnes prodávají. Nemusíte tedy pořizovat či instalovat modem případně anténu. Rychlost závisí na nastavení ústředen operátora a použitém telefonu či modemu, maximum je 480 kb/s v obou směrech. EDGE zde nabízí všichni mobilní operátoři.

Abychom měli tedy v tomto článku jejich kompletní sbírku, představím vám nabídku Vodafone. Nejlevnější EDGE paušály umožňují přenos jen jednotek až desítek MB, takže jimi se pro relevantní srovnání nemá smysl zabývat. Připojení bez omezení (ovšem s FUP) stojí 714 Kč s DPH.

A opět obligátní mapa pokrytí Prahy, asi vás již nijak nepřekvapí.

Klepněte pro větší obrázek

Je tedy v Praze třeba státem dotované připojení?

Průměrná mzda v Praze je těsně nad 25 tisíci Kč, průměrný příjem domácnosti je pak podle počtu jejich členů samozřejmě vyšší. Znamená to, že na nejlevnější vysokorychlostní připojení k internetu na celý měsíc (pro celou domácnost) musí průměrný obyvatel Prahy pracovat přibližně 1 hodinu. Na typické a kvalitní připojení bez omezení dat pak 2 až 3 hodiny.

Ano, určitě by mnoho lidí uvítalo internet zdarma, stejně tak jako by uvítali zdarma housky, bydlení a vůbec jakékoliv zboží či služby. Internetová přípojka je ovšem infrastruktura s přírůstkovými náklady podobně jako přípojka vody, elektřiny, plynu či kanalizace. Podporovat z veřejných prostředků jejich výstavbu je logické jen v místech, kde absentují. A pokud je mi známo, v žádné obci se nestavěl speciální paralelní rozvod vody či třeba elektřiny pro obecní úřady s tím, že by se pak „přebytečná energie“ či „přebytečná voda“ poskytovala domácnostem. Obce vesměs jednají ekonomicky a chápou, že výstavba infrastruktury něco stojí. Je mnohem efektivnější tedy využívat existující infrastrukturu a tím podporovat její rozvoj.

Proč tento přístup přijde některým jedincům divný u internetové infrastruktury, je mi záhadou. Možná proto, že elektřina jiskří, voda teče, plyn smrdí, kanalizace teče i smrdí, ale tekoucí data prakticky nelze vidět ani cítit. A proto si myslí, že jsou „nic“.

Témata článku: Internet, Maxim, Maxima, Maximum, Nejlevnější mobilní telefony, O2 mobilní telefony, Kompletní pokrytí, Speciální anténa, Praha, Nejlevnější varianta, Bezdrátový internet, Venkov, Veřejná Wi-fi

85 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Vladimír Lysenko 27. 2. 2008 11:56:09
    jako proto, že v Praze mají největší příjmy, si zaslouží nejméně dotací?...
  • . 26. 2. 2008 21:27:29
    Autor je vidlák jak poleno. Není co dodat.
  • Jirka 28. 8. 2007 8:09:16
    Jo souhlas, třeba moje manželka dělá prodavačku za 10t hrubého. Až se jí...
Určitě si přečtěte

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

Co je realita a fikce? Brzy to nepoznáme. A.I. ze Stanfordu tvoří fotky z neexistujících měst

** Fotografii každý vnímá jako jednoznačný důkaz ** časem to ale přestane platit ** Strojové učení se totiž neustále zdokonaluje

16.  8.  2017 | Jakub Čížek | 13

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

USB zařízení je možné odposlouchávat ze sousedního portu

** Crosstalk byl dřív problém paralelních portů, dnes se ho pokusili prověřit na USB ** Zařízení ze sousedního USB portu může odposlouchávat to vedlejší ** Mohou vznikat záškodnické flašky nebo třeba USB lampičky

14.  8.  2017 | Adam Harmada | 19

Nový Skype! Vypadá jinak a je „sociálnější“

Nový Skype! Vypadá jinak a je „sociálnější“

18.  8.  2017 | Markéta Mikešová | 36


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test NVMe a SATA SSD

Máte slabý signál
Wi-Fi? Poradíme!

Jak umělá inteligence opravuje fotky

Kupujete dron? Ty levné se nevyplatí