Internet zadarmo, nekup to!

Drtivá většina uživatelů se připojuje k Internetu prostřednictvím klasické telefonní linky a modemu. Cena za připojení se skládá ze dvou položek – telefonních poplatků a částky zaplacené poskytovateli připojení. Jaký z Internetů zdarma si pro sebe vybrat?
Jaroslav Fikker: Drtivá většina uživatelů se připojuje k Internetu prostřednictvím klasické telefonní linky a modemu. Cena za připojení se skládá ze dvou položek – telefonních poplatků a částky zaplacené poskytovateli připojení. Ještě počátkem loňského léta téměř nikoho ani ve snu nenapadlo, že by se na tomto modelu mohlo něco změnit. A přece.

Pak ale přišel konec prázdnin, kdy Czech On Line zprovoznil službu Volný – připojení k Internetu zdarma (samozřejmě je stále nutné platit telefonní poplatky). Pomineme-li nabídky podmíněné nákupem počítače (AutoCont + Internet Online, Red Box Contactelu) nebo předplatného Mladé Fronty Dnes (Internet Online), nabízejí dnes obdobné služby další dvě společnosti – World Online a Contactel.

Volný
Konto Volný lze získat po vyplnění registračního formuláře na webu. Pokud přístup k Internetu zatím nevlastníte, máte na výběr dvě možnosti – použít CD-ROM obsahující vše potřebné pro připojení k Internetu (zdarma k dispozici u Czech On Line a autorizovaných dealerů), nebo vytvořit ve Windows Telefonické připojení sítě s potřebnými parametry (telefonní číslo nejbližšího přípojného bodu vám ochotně sdělí na lince technické podpory (02) 96 25 13 33, ale je pro celou Českou republiku v podstatě stejné – dozvíte se ho i v naší tabulce, uživatel: Internet, heslo: zdarma), připojit se a následně v prohlížeči spustit registrační web. V obou případech se nakonec dostanete k registračnímu formuláři on–line, kde si teprve službu zaregistrujete a podle registrace i posléze nakonfigurujete.

Volný v současné době disponuje 69 přípojnými body v celé ČR s podporou tarifu Internet 2000. To považuji v porovnání s konkurencí za handicap. Ani zdaleka totiž nejsou pokryty všechny UTO. Nicméně tato situace by se podle dostupných informací měla změnit v květnu až červnu zavedením národní verze tarifu Internet 2000.

Naopak výhodou této služby je webové rozhraní VOLmail umožňující – kromě klasického přístupu k e-mailu pomocí POP3 (se kterým využijete klasického poštovního klienta, jakým je např. Outlook Express) – pracovat s elektronickou poštou z libovolného počítače připojeného k Internetu. Navíc je nutné vyzdvihnout skutečnost, že připojení k této službě je zajištěno bezpečným protokolem HTTPS.

World Business Starter
je označení služby, se kterou vstoupila na trh v polovině února firma World Online.

Registraci lze provést na web u, telefonicky na zelené lince 0800 18 41 84 nebo obdobně jako v předchozím případě pomocí CD-ROM, které si lze objednat telefonicky – je zdarma.

Připojení k WorldOnLine pomocí dodávaného cédéčka je snadné. Stačí si vybrat prohlížeč – doporučuji Internet Explorer 5.0 CZ – a po jednom restartu pouze vyplnit registrační formulář. Vše ostatní – nastavení modemu apod. – se již doplní samo (dokonce i vaše UTO). K Internetu se tak dostanete prakticky během dvaceti minut bez nejmenších problémů.

V průběhu registrace vám systém přidělí poněkud složité osmimístné uživatelské jméno, které ale není použito pro vytvoření e-mailové adresy. Tento řetězec znaků je však použit v adrese vaší domovské stránky, což lze naštěstí odstranit nastavením aliasu (přezdívky) v přijatelnější podobě jmeno.web.worldonline.cz. Pokud potřebujete několik e-mailových adres (např. soukromou a pracovní), určitě vám přijde vhod možnost použít ke každé výchozí adrese také jeden nebo dva aliasy.

Značnou výhodou je také nasazení národní verze tarifu Internet 2000 s jednotným telefonním číslem, na které se lze připojit z libovolného místa ČR. Navíc se v nepříliš vzdálené budoucnosti chystá spuštění mezinárodního roamingu, který umožní využívat služeb World Online ve všech zemích, kde tato firma působí (v současnosti se jedná o 14 převážně evropských zemí).

Internet Raz Dva
Třináctého března představil Contactel službu Internet Raz Dva, díky které se můžete připojit k Internetu zdarma bez jakýchkoliv omezení.

Zaregistrovat se lze on-line na registrační stránce, telefonicky na čísle 0800 10 80 10, pomocí instalačního CD-ROM, který získáte od partnerů Contactelu i jako přílohu dubnových vydání vybraných časopisů (QUO, T3 a Total Film).

V případě, že jste nedočkaví a chcete začít s registrací hned teď, ve Windows si vytvořte Telefonické připojení sítě s potřebnými parametry (tel. číslo: 0971 10 12 11, uživatel: raz, heslo: dva; měli byste vyplnit i adresu primárního DNS serveru: 212.65.193.2 a případně i adresu sekundárního DNS serveru: 194.239.134.83) a připojíte se na registrační stránku.

V průběhu registrace je vygenerován instalační skript (RazDva.ins), který podporuje pouze MS Internet Explorer a MS Outlook Express. Pomocí instalačního skriptu nakonfigurujete svoje připojení.

Chcete-li používat nějaké jiné programové vybavení, musíte veškeré potřebné parametry vyčíst z tohoto souboru. Na druhou stranu Internet Raz Dva nabízí bezkonkurenční možnosti při výběru tvaru e-mailové adresy i jejích aliasů (jakýchsi přezdívek – máte jednu fyzickou schránku, ale směřuje do ní více adres). Navíc máte možnost nastavit u poštovní schránky automatickou odpověď na každou příchozí zprávu v době delší nepřítomnosti. Další výhodou je – stejně jako u předchozí služby – využití národní verze tarifu Internet 2000.

Pro koho se rozhodnout?
Rozhodování není příliš těžké z jednoho prostého důvodu – nic vás to nestojí, tak proč se nezaregistrovat hned u všech tří služeb najednou?

Pokud bychom měli přece jenom nabídnout nějaké hodnocení, na třetí místo zařadíme službu Volný – co naplat, odstartovala první, ale přípojné body doposud nemá dostupné ve všech UTO. Další dva soupeři, World Online a Contactel (Internet Raz Dva), jsou velmi vyrovnaní, a žádného z nich nemůžeme označit za jednoznačného vítěze. Rozhodněte se tedy podle svých sympatií, chybu určitě neuděláte.

Diskuze (28) Další článek: Cesta do minulosti

Témata článku: Internet, Internet Explorer, Potřebná možnost, Libovolný bod, Zavedení předplatného, Předchozí výběr, Složité heslo, Instalační CD, Poštovní schránka, World, Telefonní číslo, Národní verze, E-mailová adresa, Jednoznačná odpověď, Klasický internet, Handicap


Určitě si přečtěte

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 139

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky