Internet věcí, data a žádné kabely, tomu jde naproti Intel

Co bude v technologickém světě další velká věc po mobilech? Zřejmě internet věcí. Intel chce být tentokrát připraven. A také chce zrušit napájecí kabely a hesla.

Živě.cz ze San Franciska: Intel měl včera smůlu. Apple si naplánoval své představení přesně na čas úvodní keynote vývojářské konference IDF, a tak většina technologického světa sledovala raději premiéru nových iPhonů. Ale k úvodní přednášce Intelu se hodí vrátit, odhalila nový pohled na „internet věcí“ a dokonce došlo i na premiéru zařízení, kterému by mohl některé parametr závidět i iPhone 6.

Od chytrých věcí k datovým centrům

Šéf Intelu Brian Krzanich hned zpočátku řekl, že letošní IDF bude úplně jiné a platilo to nakonec i pro samotnou keynote. Skoro vůbec totiž nebyla řeč o nových procesorech. V uplynulých dvou týdnech Intel vystřílel tři sady klíčových novinek – desktopové, mobilní i serverové procesory, ale kupodivu se jim na navazující konferenci prakticky nevěnuje. Hlavní slovo tu mají wearables neboli po česku „nositelnosti“ a internet věcí.

636407111 
Brian Krzanich při vystoupení na keynote. V roce 2020 prý bude na světě 50 miliard různorodých počítačů

Intel se snaží pokrýt všechno, co s nositelnostmi a jinými „chytrými věcmi“ souvisí. Jakoby měli ve firmě strach, že jim v tomto směru ujede vlak podobně jako v čipech pro mobilní telefony. Chtějí mít vše pod palcem - technologickým kreativcům dají nástroje pro snadnou realizaci jejich nápadů, poskytnou hardware pro hotová zařízení a budou se těšit na vzrůstající odbyt Xeonů, protože každý chytrý doplněk bude produkovat nová kvanta dat putujících do cloudů datacenter.  

 

Další velká věc po mobilech? Internet věcí. A Intel chce být tentokrát připraven.

 

Aktuálně je na světě přibližně 1,9 miliardy chytrých telefonů a každý z nich má průměrně 26 aplikací, přičemž v průměru každá uskuteční 20× za den interakcí s datacentrem. Vzhledem k neutuchajícímu růstu prodejů chytrých telefonů není divu, že se nová datacetra staví ve velkém. Podle analytiků Gartneru mají přitom už za tři roky aplikace pro „chytré věci“ vytvořit stejné množství interakcí jako samotné mobilní telefony. V roce 2020 by mohlo existovat 50 miliard zařízení připojených k internetu. To představuje příležitost, kterou Intel nechce nechat jiným.

49263392 
Co vyprodukují dnešní mobily...

Ať si inženýři hrají, ale nositelnosti musí být pěkné

Trendům naproti vykročil Intel s Edisonem, miniaturním počítačem jen o málo větším než je paměťová karta SD. Představen byl v lednu na veletrhu CES a nyní se začal prodávat za 50 dolarů, přičemž za dalších 25 získáte malou desku se základními vstupy a výstupy, a za 57 větší desku odpovídající platformě Arduino. A samozřejmě tu je také Galileo ušité platformě Arduino na míru - je to levnější, rozměrnější a méně výkonná alternativa, nicméně ani na tu Intel nezanevřel a uvedl ji v modernizované verzi 2.0.

101619162 
Postačí-li vám základní interface a jsou prioritou malé rozměry, pořídíte si k Edisonu malou desku. Chcete-li více možností, pořídíte si větší standardu Arduino. K dispozici budou přibývat i alternativní desky jiných výrobců.  

Vývojáři, konstruktéři a kutilové tedy mají k dispozici hračky, na kterých mohou stavět prototypy. Když se osvědčí, může se na stejném hardwaru rozjet sériová výroba. Aby byl vývoj co nejjednodušší, připravil Intel i softwarovou výbavu, SDK a bohatou dokumentaci.

To je věc technická, nicméně v oblasti nositelností se musí hledět také na věc estetickou. Technologický Intel si proto hledá partnery v oblasti designu a módy. S Opening Ceremony vytvořili chytrý náramek s názvem MICA, který asi nás na Živě.cz asi moc neosloví, ale pro módní guru to možná bude terno. Módní doplněk má v sobě zabudovanou elektroniku a displej na vnitřní straně zápěstí.

745601341 
Toto je prý pěkné... Alespoň si to myslí designéži z Opening Ceremony, kteří náramek MICA navrhli. Uvnitř je elektronika a z druhé strany displej, to už zařizoval Intel.

Těsnou spolupráci s Intelem navázal také Fossil, výrobce módních doplňků a především hodinek, o kterém jste možná ani neslyšeli, ale na americkém trhu je to velmi silná značka s obratem v řádu miliard a s podílem neuvěřitelných 80% na americkém trhu s hodinkami.

Konec kabelům a heslům

V mobilech se Intel úpěnlivě snaží urvat alespoň kousek z nadvlády čipů ARM, ale žádný zázrak se zatím nestal. Nezmění to zřejmě ani jinak docela zajímavý procesor Intel XMM 7260 s podporou LTE představený na jaře, který se teď dostane v prvním mobilu na trh. I když, kdo ví, tím prvním mobilem totiž bude Samsung Galaxy Alpha ve verzi pro Evropu.

301812621 
Nový tablet Dellu má od Intelu nejen procesor, ale o fotoaparát

Do tabletů se Intelu daří dostávat trochu snadněji a na keynote hned jeden nový představil – Dell Venue 8 série 7000, který má od Intelu kromě Atomu Z3500 také technologii RealSense – ta naučí fotoaparát zachycovat hloubku a rozeznávat objekty (více o RealSense zde). Tablet je to zajímavý i v jiných směrech, například je dle tvrzení Dellu se svými 6 mm tloušťky nejtenčím tabletem na světě.

Nakonec jsme se dozvěděli něco nového i o tom, co je Intelu nejblíž, tedy o počítačových procesorech.  Příští generace označovaný Skylake by neměla být ovlivněna zpožděním Broadwellů a Intel zopakoval, že s jejím uvedením počítá v druhé půli příštího roku. 

583602510 
Unoverzální bezdrátové nabíjení nejen pro mobily není jen v zájmu Intelu. V alianci Rezence, která zajišťuje vývoj a standardizaci, jsou přední technologické firmy a třeba i letecká společnost - položit si v letadle na sklopný stolek telefon, který se začne dobíjet? Proč ne.

A v souvislosti s počítači Intel připomněl své dvě priority dalšího vývoje - oproštění se od kabelů použitím bezdrátových technologií včetně nabíjení a eliminace hesel využitím biometriky. Kabely a hesla prý už do tří let nebudeme potřebovat. Podobných predikcí už Intel na svých konferencích vyřkl nespočet, ale ne vždy byly naplněny. V tomto případě bychom ale byli rádi, kdyby to byla pravda. 

Náklady spojené s cestou redaktora na IDF hradí společnost Intel.

cs → en
world
 
Diskuze (1) Další článek: Nová generace procesorů Skylake stihne rok 2015, přislíbil Intel

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,