Internet v květnu: jsou doby velkých růstů pryč?

Z dvouciferných růstů se dostáváme do pár procent měsíčně: zralost nebo nedostatek nabídky?
Po „nešťastném“ dubnu, kdy vlivem krátkého měsíce, nehorázných veder i několika prodloužených víkendů došlo k propadu v návštěvnosti, je květen přece jenom vylepšením: celkově došlo k šestiprocentnímu růstu ve shlédnutých stranách a dvanáctiprocentnímu růstu v IP adresách (ze statistik, vydávaných firmou TNSofres na adrese http://audit.tnsofres.cz, musíme vyjmout „Můjweb“, neboť většina jeho návštěvníků je zřejmě se zahraničí a nejedná se tedy o reprezentanta „českého Internetu“. Protože ale duben byl silně stagnační měsíc, je lepší porovnávat květen s březnem: oproti němu vzrostla návštěvnost o pouhá dvě procenta, IP adresy cca o deset procent. Trošku lepší růst měly reklamní systémy (14 % ve stránkách, 10 % v a IP adresách), které jsou zase jiným pohledem na český Internet: zatímco iAudit měří návštěvnost necelé stovky serverů, byť reprezentativních, obsluhují reklamní systémy řádově tisíce serverů. Na druhé straně ale některé reklamní systémy loví i hodně malé rybky a vyměňují nejen bannery, ale i třeba malé buttonky – takto ovšem může růst tohoto „nošení vody“ pokračovat ještě hodně dlouho.

V souboji portálů se nic zvláštního neodehrálo. Seznam.cz roste nejpomaleji a ještě nevyrovnal ztrátu z dubna, Atlas roste slušně a Centrum nejrychleji. Okolo výsledků Centra je ovšem tajemno: původní (první) zpráva udávala výsledky 14 mil. stran, 73 000 UIP měsíčně, vzestupy o 42, resp. 51 %, nicméně v „revizi“ Centrum.cz vůbec nefiguruje a má být doplněno po „nové validaci dat auditu“.

Velice vyrovnaně pokračuje i souboj freemailových služeb email.cz a post.cz; obě jsou pod březnovým stavem, ovšem podle sdělení ředitele Email.cz je to „obvyklý jev“ – stagnace u těchto služeb tradičně pokračuje i prázdninami a pak následuje prudký vzestup od září. Z dalších služeb je pozoruhodný vytrvalý pokles Annonce.cz (rovněž těžko vysvětlitelné, proč) a naopak velice prudký vzestup webu providera Internet Online (IOL.cz), který se snaží ze své stránky vytvořit rovněž jakýsi portál. Rekordmanem je ovšem náš Hyperlink.cz – freewebová služba, která získává na mimořádné popularitě a která se už po pár měsících zařadila do první dvacítky v ČR a podle našich statistik rychle stoupá i nadále. Oproti růstu Můjwebu je Hyperlink sice stále trpaslíkem, ale je nutné podotknout, že se nesnaží „nahonit“ svou návštěvnost tím, že nechává nepovšimnuté proslulé warezové a erotické stránky jako jeho konkurent.

Tradiční skupinou soupeřících jsou internetová média. Květen v podstatě docela přesně kopíroval dubnové trendy, až je skoro nudné to komentovat: Svět Namodro díky své pokračující diverzifikaci stoupá v návštěvnosti (i když se domnívám, že za to platí příliš vysokou cenu: pokles atraktivity pro inzerenty), Mobil Server i Živě si plus-mínus drží své pozice, Fudge Server zřejmě přestává být „zajímavý“ (i sprosťárny se zřejmě omrzí, což je asi pro mnohé překvapivé zjištění). IDnes zvyšuje náskok nad Trafikou, i když oba weby pěkně rostou: přece jen se mně ale zdá, že zatímco iDnes má jasnou strategii, která někam míří a na které se pilně pracuje, Trafika jaksi nemíří nikam. Články z novin, kvůli kterým tam lidé chodí nejčastěji, se sice načítají rychle, ale jejich neuvěřitelné formátování je dnes už skoro neodpustitelné; pokus udělat z Trafiky „portál“ se tváří v tvář šesti- až dvanáctinásobně úspěšnějším Portálům nedá považovat za povedený. Za zmínku také stojí dva zbývající „slavné“ mediální weby. České Noviny klesají s vytrvalostí jim vlastní, což ovšem není žádná nová ani překvapivá zpráva. Zajímavější – a nečekané – ovšem je, že neroste Neviditelný Pes. Ono „neroste“ je správně, i když počet stránek stoupl o 8 %: Pes totiž v květnu změnil strukturu stránek, kdy se k článkům musel člověk z hlavní stránky proklikat, rovněž i k žádaným (a nadále skvostným!) perlám Ondřeje Neffa. Lidé sice klikají, ale je jich méně: Pes získává kliky, ale ztrácí to nejcennější, co má, a nejsou to chlupy, avšak čtenáři – od března přišel o 15 % svých čtenářů a má jich dnes méně než např. oborově specializované weby, jako je počítačové Živě. Aniž vidíme do psích vnitřností, musíme konstatovat, že, zřejmě pod tlakem věrných čtenářů, jsou Neffovy denní neodolatelné komentáře od června opět celé na hlavní stránce: ovšem experiment se nezdařil a čtenáři se budou vracet těžko. Jaksi mně chybí i starosvětský Psův design…

Další zaznamenání hodnou událostí je trvající pronikavý růst herních serverů. Dva vedoucí servery, Bonusweb i Doupě, si výrazně polepšily v počtu čtenářů, shodně o dvacet a více procent: oba dnes denně navštěvuje několik tisíc čtenářů, měsíčně pak mnoho desítek tisíc. Srovnáme-li tato čísla s informacemi o tom, že některým papírovým herním časopisům se, kulantně řečeno, ne velmi daří, pak si můžeme gratulovat – přechod „pařanů“ na Internet skutečně nastává, možná dříve, než se očekávalo.

Z dalších webů s pozoruhodnými vzrůsty, ale také poklesy: Stratosféra stále pokračuje v nepříliš férovém „odměňování za stiskání Ctrl-R“, ale přináší jí to nejenom vzrůst „nefér“ stránek, ale taky „fér“ uživatelů. Růst Hokej.cz má samozřejmě souvislost s velkou hokejovou událostí, růst Leo Online pak s velkými …..y, dostupnými v online podobě. Rychle roste agilní JobPilot, který silně předstihuje ostatní „employment“ servery v návštěvnosti, a také Online Investor, především díky tomu, že to je jeden z mála „smysluplných“ nových e-komerčních serverů u nás. Překvapivě rychle klesá Volný.cz – během dvou měsíců skoro o polovinu. Utíkají firmě Czech On Line zákazníci k World Online? Může to tak být: ostatně, už jsem na Živě několikrát upozorňoval, že obchodní model postavený na tom, že mám zákazníky zdarma, kteří se jedním klikem „přehlásí“ ke konkurentovi, jenž nabídne totéž rovněž zdarma plus žvýkačku navíc, mně nepřipadá jako trvale udržitelný. Překvapivý pokles zaznamenal jinak stále dobrý Svět Hardware, obdobně nečekaně klesá i jinak stabilní Lupa. Zřejmě „do kytek“ jde služba lide.seznam.cz – kdysi nesmírně oblíbená, dnes kráčející na pohřebiště dějin (ne vinou Seznamu, prostě v dnešní době už není zajímavá).

Významnou součástí českého Internetu jsou i reklamní systémy. Je ovšem stále těžší je hodnotit, neboť v tabulce jsou systémy čistě výměnné reklamy, které si natáčejí počitadlo i na prohazování titěrných buttonů (Billboard.cz), systémy hybridní (poskytující výměnnou reklamu i komerční, placenou reklamu svým členům, typicky Mr.Lin(x)), systémy proprietární (Seznam reklama) a systémy čistě komerční (IP a MIA). Je proto těžké najít jednotící kritérium; možná lepší než počty prohozených stránek budou IP adresy, kde jsou čtyři první systémy značně vyrovnané: MIA, Mr.Lin(x), Seznam i Billboard obsluhují denně mezi třiceti až šedesáti unikátních IP adres, tj. něco mezi devadesáti až sto dvaceti tisíci uživateli.

Co nás čeká? Červen podle všeho nebude o moc nad květnem; dovolené už začínají zabírat, horko naopak zabírat nepřestává; pak následují tradičně stagnační prázdninové měsíce – pro řadu serverů tedy bude letošní březen až do podzimu rekordním měsícem, což je asi moc nepotěší. Ale český Internet se skutečně změnil: už to nejsou „tradiční“, povinné měsíční růsty o 15 %, ale radost, když to je o pár procentíček nad minulým měsícem.

Diskuze (15) Další článek: Ftp2Mail: Stahujte programy e-mailem

Témata článku: Hardware, Internet, Pohřebiště, Růst, Překvapivá zpráva, Květy, Annonce, První zpráva, První experiment, Překvapivé zjištění, Velký, Velký růst, Pes, Reklamní systém, Herní Doupě, Vyrovnaný souboj, Vysoká vytrvalost, Stratosféra, Povedený design, Zajímavý pár, Hlavní konkurent, Trpaslík, Tlak investorů, Prudký vzestup, Letošní březen


Určitě si přečtěte

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

Jak vlastně funguje Flightradar24: Posloucháme letadla nad celým Českem

** Flightradar24 zobrazuje polohu letadel v reálném čase ** Když mu pomůžete sbírat data, dostanete nejvyšší paušál zdarma ** Jak to vlastně celé funguje a co je k tomu potřeba?

Jakub Čížek | 30

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize