Otevření internetové učebny na tisícé škole provázel článek plný „skandálních“ odhalení a tisková konference Balbínovy poetické strany. Ve vzedmutých vášních poněkud zaniká zajímavý fakt: do nového školního roku vstoupí 3620 českých škol s připojením na Internet.
V den, kdy investigativní novináři MF Dnes zveřejnili překvapivé odhalení, že generální dodavatel pro Projekt III SIPVZ (Státní Informační Politika ve Vzdělávání – Internet DO Škol) podle smlouvy bude veškerý provoz „monitorovat, analyzovat a vyhodnocovat“, byla do provozu uvedena internetová učebna na tisícé škole. Podle slov mluvčího ACOL (AutoCont OnLine a Český Telecom) Jiřího Chvojky by měla být podobná učebna otevřena na všech 3620 vybraných školách ještě před začátkem školního roku 2002/2003 – podle plánovaného harmonogramu se tak mělo stát až na konci roku 2002.
Přes všechny výhrady, které jsou proti smlouvě mezi MŠMT a uskupením ACOL vznášeny, se nedá zapřít, že se Internet do škol skutečně dostává, a to velmi rychle, bez průtahů, bez čekání na nejisté dotace a s garancí provozu alespoň na tři roky. Otázky ohledně monitoringu provozu sítě či zpracovávání marketingových studií nikoho na školách příliš nepálí.
Asi nemá smysl přít se o monitorování provozu na síti. Nechtěl bych poznat správce VPN o 25 240 pracovních stanicích, který by se bez monitorování provozu obešel, a zároveň by byl schopen garantovat 97% dostupnost služby. Zajímavé jsou spíše možnosti, že by ACOL mohl omezovat přístup k některým zdrojům z Internetu nebo že by prodával informace o tom, jak je síť využívána.
Je nemožné činit závěry o věci, kterou neznám – v tomto případě o smlouvě mezi MŠMT a ACOL. MfD sice tvrdí, že ona smlouvu má, ale také ji nezveřejnila a z úsečných citací bez kontextu nepoznáme, co se za kterým skandálním odhalením skrývá. Tím méně se můžeme na redaktory MfD spolehnout, že jako zdroj jednoho svého tvrzení uvádějí Jiřího Peterku z pražské pedagogické fakulty. Na pedagogické fakultě opravdu pan Peterka učí, ovšem jmenuje se Josef, a pochybuji, že coby literární vědec navštěvuje semináře ACOLu. Jiří Peterka, který se skutečně o SIPVZ zajímá, vyučuje na jiné pražské fakultě. Pokud si s podobnou benevolencí upravují redaktoři i další skandální fakta, vůbec se nedivím, že se s nimi mluvčí odmítají bavit. Počkejme tedy do příštího pondělí, až bude po volbách a ACOL zveřejní znění smlouvy, jak slibuje mluvčí Chvojka.