Informační centrum oddílů a klubů (ICOK) chystá otevření Internet studia pro děti. Jejich projekt vychází z toho, že ne všechny děti mají doma možnost přístupu na Internet a ze škol a kroužků je tento přístup omezený. Internetové kavárny jsou drahé. Podobných Internet studií pro děti je v Praze málo. Já osobně vím o jednom na Senovážném náměstí, které provozuje Národní informační centrum mládeže a které se jmenuje Adam klub; další má DDM v Karlíně. Obě jsou dotována Ministerstvem školství. Praha je ale velká a pro toho, kdo bydlí na okraji, jsou tato Internet studia poměrně daleko.
ICOK chystá otevření Internet studia poblíž metra Pankrác na trase C. Pro provoz má již sponzorsky zajištěny počítače. Obsluhu budou zajišťovat vedoucí, kteří jsou zvyklí ve svém volném čase pracovat bezplatně s dětmi. Jediné, co zatím při realizaci tohoto projektu není vyjasněno, je, že se čeká, jestli bude kladně vyřízena žádost o zmíněný nebytový prostor.
Abych se o tomto zajímavém projektu dozvěděl podrobnosti, udělal jsem rozhovor s ředitelem ICOK Miloslavem Fučkem.
Jak a kdy vznikl nápad otevřít Internet studio pro děti?
Tento nápad není moc starý. Původní myšlenkou bylo založit informační centrum pro děti a mládež, kde bychom děti, mládež, jejich rodiče a vedoucí oddílů informovali o nejrůznějších aktivitách. Oslovili jsme s tímhle nápadem Obvodní úřad v Praze 4, konkrétně místostarostu pana dr. Hejmu. Jemu se nápad zalíbil a přislíbil vybavení centra starším nábytkem, případně též další technikou (počítači, kopírkou apod.). Problém byl v tom, že se do dnešního dne nepodařilo sehnat vhodný nebytový prostor. Vše nám vždycky „uteklo“ těsně před nosem. Proto za tímto účelem vznikly zatím aspoň stránky na Internetu, které můžete najít na adrese http://icd.zde.cz.
Postupně se začal rodit nápad udělat při informačním centru malý Internet klub, třeba jenom s třemi počítači, který by byl připojen pouze přes telefon. Zásadní průlom do situace nastal, když jsem se seznámil s dvěma kamarády, kterým se tento nápad zalíbil. Jeden z nich obchoduje s počítači a slíbil nám dodat sponzorsky vybavení. Druhý se zase podobnou věcí již zabýval a slíbil pomoci svými vědomostmi a zkušenostmi.
Kolik počítačů by mělo mít Internet studio a kolik hodin denně bude otevřeno?
Počítá se s deseti počítači. Tento počet bude už vyžadovat pevnou linku. Její měsíční pronájem při rychlosti 33,6 kb/s je kolem 10.000,-- Kč měsíčně, což je poměrně dost. Méně výkonná linka však provoz Internet studia neutáhne. Kamarád, který má zkušenosti s provozem Internet studií, mě upozornil, že je nutné mít linku „po drátech“, nikoliv přes anténu. Ta je totiž závislá na počasí. Rovněž tak je zcela nevhodná levnější měřená linka, protože přenos dat počítače v Internet studiu je velký a takováto linka by vyšla výrazně dráž než klasická pevná linka.
Situaci ale řeší nebytový prostor, o který žádáme. Je ve Hvězdově ulici v domě, kde jsou samé firmy. Nabízí se tedy šance pronajmout si dvakrát rychlejší linku (64 kb/s), která stojí zhruba 15.000,-- Kč měsíčně, a připojit na ni současně i firmy, jež mají kanceláře v tomto domě. Bylo by to oboustranně výhodné, protože firmy by získaly velmi levné připojení kvalitní pevnou linkou rychlostí 64 kb/s a my bychom měli velkou část nákladů této linky zaplacenu.
Provoz předpokládáme v pracovní dny od 14 hodin do 21hodin. Protože bude třeba uhradit i náklady za elektřinu, plyn a vodu, předpokládá se, že část počítačů bude v provozu za běžné ceny a část za zlevněné ceny pro děti a mládež. V sobotu a neděli bychom měli rádi otevřeno od 10 hodin do 21 hodin.
Kolik bude zvýhodněná cena a kolik plná cena?
Zvýhodněné ceny by se měly pohybovat už od 25,– Kč za hodinu. Budou zde odstupňovány předplatními kartami. Plná cena bude 1,– Kč za minutu, ale i zde budou předplatní karty, které budou cenu zlevňovat.
Šlo by toto Internet studio uskutečnit i v jiném nebytovém prostoru?
Jenom velmi obtížně. Jde totiž o cenu připojení, která je velká. V tomto domě nám mohou vypomoci firmy, které zde mají kanceláře. Může se zde navázat spolupráce, která bude oboustranně výhodná a může se třeba časem prohloubit, takže nevylučujeme, že z některých firem se mohou stát naši potencionální sponzoři.
Jsme sice schopni nabídnout podstatně menší nájem, než kolik nabídnou další zájemci, kteří chtějí prostory využívat komerčně. Nabízíme však jinou službu a tou je využití volného času dětí a mládeže. Do dětí a mládeže je třeba investovat. Děti se zde nejenom naučí pracovat s Internetem, což s ohledem na vývoj Internetu budou zcela jistě v budoucnosti potřebovat při svém zaměstnání, ale navíc to vyplní i jejich volný čas. Myslím si, že je užitečnější, aby tyto děti chodily k nám do Internet studia, než aby se nudily venku na ulici, kde budou kouřit, případně popíjet pivo, nebo si dokazovat hrdinství šikanou, vandalstvím či krádežemi, anebo brát drogy. Takže si myslím, že nižší nájemné vynahradíme naší činností několikanásobně.
Nízké symbolické nájemné je tedy nutnou podmínkou, aby se mohlo Internet studio otevřít?
S ohledem na umístění prostoru bychom samozřejmě byli schopni nabídnout i víc. Ale bylo by to na úkor dětí. Abych to vysvětlil jednoduše: jestliže teď počítám s tím, že z 10 počítačů budou 3 vydělávat na provoz a 7 jich bude pro děti za zvýhodněnou cenu, pak by se tento poměr změnil. Podle výše nájemného by byl v neprospěch počtu počítačů za zvýhodněnou cenu, takže například by za zvýhodněnou cenu byly jenom 3 počítače a 7 by jich vydělávalo na náklady Internet studia.. Naše sdružení je schopno projekt dotovat prací dobrovolníků, ale nikoli penězi, které máme pouze z členských příspěvků našich členů, což jsou převážně děti. Tyto členské příspěvky pokryjí pouze režii činnosti sdružení, tedy poplatky za vedení běžného účtu a běžnou administrativu. Nejsou v tom mzdy, protože placené zaměstnance nemáme, vše dělají dobrovolníci z nadšení.
Máme sice i další doplňkové aktivity, ale ty jsou zatím všechny nevýdělečné - neziskové. Patří mezi ně např. Dětská seznamka, Virtuální oddíl informatiky a magazín eKamarád, na kterém spolupracujeme a který se věnuje volnému času dětí a mládeže a je určen dětem, mládeži, rodičům a vedoucím dětských kolektivů.
Výhodou tohoto projektu je nyní i to, že je soběstačný. Je schopen začít fungovat i bez grantů a není na nich existenčně závislý. Případné granty, o které samozřejmě budeme v budoucnu žádat, mohou přinést další zlevnění našich služeb a nebo nové nadstandardní služby.
Doplňkové aktivity jsou poměrně zajímavé a budu se jim ještě brzo věnovat – magazínu eKamarád, který mě hodně zaujal, poměrně brzo. Doufám, že si tedy radní, kteří budou rozhodovat o žádosti ICOK o zmíněném nebytovém prostoru a tím o osudu Internet studia pro děti, uvědomí prospěšnost celého projektu a na nás děti budou pamatovat.