Internet přes elektrickou síť není mrtvý

První společnost, která se na tuto oblast specializuje, chce vstoupit na burzu a získat velké finance pro rozvoj technologie.
Internetová data přenášená přes elektrickou síť byl „menší hit“ před dvěma lety – tehdy vodu rozvířila známá firma Nortel, dnes jeden ze světově nejvýznamnějších producentů telekomunikačních zařízení. Od té doby je ale prakticky ticho po pěšině a jenom zřídka se ozve nesmělý hlásek, že se na tom „pracuje“. V progresivních metodách připojování k Internetu se totiž objevili jiní oblíbenci – zejména bezdrátový Internet. Ten je dnes považován za hlavního favorita pro budoucnost, hlavně díky pokrokům, které by měla přinést třetí generace sítí pro mobilní telefoonii (a bezdrátový Internet): 3G přinese několikamegabitové přenosové rychlosti a v roce 2010 (bohužel, až) má pokrýt přes 80 % evropského povrchu.

Internet přes elektrickou síť ale ještě neumřel. Floridská firma Intellon, která vyvíjí právě technologie pro tento typ přenosu dat, chce vstoupit na burzu a získat zhruba 90 mil. dolarů pro své další rozvojové plány. Intellon vyvíjí a vyrábí čipy s názvem PowerPacket, které právě slouží k přenosu dat přes elektrickou síť. Finální produkt, který by umožnil příjem Internetu „z každé elektrické zásuvky“, na světě ještě není, ale měl by být dostupný zhruba za rok.

Přece jenom je zde rozdíl oproti prvotním plánům a vizím. Produkt Intellonu totiž míří především do domácností, kde v vlastně nahradí domácí lokální počítačovou síť. Internet stejně musí přitéct do domácnosti „po svých“, po domě se ale už bude rozvádět přes elektrický rozvod, takže kamkoli se „píchnete“ s notebookem, počítačem nebo jiným podobným zařízením do zásuvky, máte automaticky Internet (jestliže je na něj napojen dům). Hlavní elektrický šok, který celá tato technologická oblast dostala a který nedokázala překonat, spočívá v obtížnosti až nemožnosti dostat data bez problémů přes transformátory (bez toho, že by byly kompletně zaměněny zcela novými a samozřejmě mnohem dražšími typy – jenomže to jsou gigantické investice). Internet přes elektrickou síť tedy nakonec k mání možná bude, ale obrovský přínos to nebude – nevyřeší totiž nejpalčivější problém připojování k Internetu, tedy onu proslulou „poslední míli“, a pouze pomůže domácnostem v lepším komfortu připojování k Síti.

Diskuze (5) Další článek: Levná Prosper(ita)

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,