Připojení k internetu | Poskytovatelé internetu | LTE

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

  • Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů
  • Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami
  • Na co všechno dát pozor?
Zdroj: Huawei
Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“? | Zdroj: Huawei

Nevede k vám domů optika ani kabelovka, nemáte nárok na VDSL a poskytovatelé Wi-Fi nabízejí nekvalitní zarušené připojení? Pak máte víceméně tři možnosti. Odstěhovat se jinam, použít v mnohém problematický satelitní internet nebo se spolehnout na speciální bezdrátové tarify mobilních operátorů. Ti nabízejí neomezené fixní připojení přes LTE, které podle ČTÚ využívá skoro půl milionu domácností. Jaká je aktuální nabídka?

Na úvod upozorňujeme, že všechny uvedené ceny jsou s DPH a že v tabulkách uvádíme standardní ceny. Operátoři ale zpravidla nabízejí zvýhodněné akce, slevy k mobilním tarifům apod. Ve výsledku tak lze ještě něco ušetřit. Nezabýváme se ani studentskými tarify.

T-Mobile

Růžový operátor nabízí hned několik různých typů tarifů určených pro připojení k internetu. Ty nejtypičtější se jmenují Pevný internet vzduchem a jsou k dispozici ve třech rychlostních skupinách. Instalace stojí 2599 Kč při smlouvě na dobu neurčitou či 1 Kč s úvazkem na 24 měsíců. Za modem se platí pronájem 50 Kč měsíčně, případně jej lze koupit jednorázově za 6299 Kč.

Název Cena Rychlost
Pevný internet vzduchem S 399 Kč 20/5 Mb/s
Pevný internet vzduchem M 499 Kč 50/15 Mb/s
Pevný internet vzduchem L 599 Kč 100/25 Mb/s

T-Mobile nabízí také zvláštní tarif Pevný internet do zásuvky S. Také stojí 399 Kč měsíčně a je omezen rychlostí 20/5 Mb/s, avšak jeho výhodou je, že jej lze používat na více adresách. Modem (či anténa) nejsou fixní, ale lze s ním cestovat, což se hodí těm, kteří chtějí nějaký internet s sebou o víkendech na chatě. Za každou další adresu (těch může být navíc až pět) je však příplatek 99 Kč na měsíc. Pronájem modem je za 30 Kč měsíčně.

Volně cestovat (po Česku) i bez dalších příplatků lze až s tarify Internet bez drátu. Ty už ale jsou datově omezené na 20 až 100 GB (podle paušálu) a dalších 10 GB lze přikoupit za 200 Kč. Modem lze koupit za jednorázový poplatek 2301 Kč. S dvouletým úvazkem se zaplatí koruna předem a pak 23 měsíců po 100 Kč.

Název Cena Rychlost Datový limit Data navíc
Internet bez drátu Standard 399 Kč 20/5 Mb/s 20 GB 10 GB / 200 Kč
Internet bez drátu Premium 499 Kč 50/15 Mb/s 40 GB 10 GB / 200 Kč
Internet bez drátu Premium Plus 1199 Kč 100/25 Mb/s 100 GB 10 GB / 200 Kč

Všechny výše zmíněné tarify lze používat jen s modemy dodávanými T-Mobilem. Operátor už ale nabízí také tzv. Neomezená data pro mobily, jejichž SIM karty lze použít kdekoliv, takže i libovolný mobil může posloužit jako modem pro připojení domácnosti. Navíc s ním lze volně cestovat a to i v EU.

Rychlosti jsou teoreticky „neomezené“,  resp. limitem je technologie v samotné síti, která dovoluje surfovat až 225/50 Mb/s. Taková ale funguje po celou dobu jen s nejvyšším tarifem. Dva nižší mají FUP. Neomezenou rychlostí běží jen prvních 20 či 50 GB, pak rychlost v obou směrech klesne na 3 či 10 Mb/s.

Název Cena Rychlost Data navíc
Neomezená data SD 675 Kč 20 GB neomezeně, pak 3 Mb/s 1 GB / 75 Kč
Neomezená data HD 875 Kč 50 GB neomezeně, pak 10 Mb/s 1 GB / 75 Kč
Neomezená data Max 1175 Kč neomezená po celou dobu -
Diskuze (35) Další článek: Google se rozhodl zrušit placené doplňky k Chromu. Za pár týdnů je úplně odstraní

Témata článku: Internet, O2, Wi-Fi, Připojení k internetu, Evropská unie, T-Mobile, Poskytovatelé internetu, Vodafone, LTE, Modem, Datum, Operátor, SMS, Nordic Telecom, Česká republika, Modrý, Stříbrný, Úvazek


Určitě si přečtěte

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 20

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

Teď už Chromium ovládne Windows 10 úplně. Microsoft dokončil WebView2

** Před dvěma lety se Microsoft zasnoubil s Chromem ** Nový Edge není zdaleka jejich jediné dítě ** Ještě důležitější je komponenta WebView2

Jakub Čížek | 45

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

Epic chce rozbít monopol Play Storu a App Storu. Nastražil trik s hrou Fortnite a žaluje Google i Apple

** Apple a Google odstranili z obchodů s aplikacemi hru Fortnite ** Její vývojáři nejprve přichystali parodické video ** V žalobách viní obě firmy z monopolního chování

Karel Kilián | 135


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test fitness náramků

Levné záložní zdroje

Jak si zabezpečit domov

Nejlepší monitory na trhu