Internet na veřejně přístupných místech

Koncem loňského roku se uskutečnil průzkum trendů v oblasti veřejných informačních služeb v rámci projektu MV ČR. S částmi tohoto projektu vás budeme postupně seznamovat.
Výzkum realizovala společnost STEM/MARK a nese název "Analýza a průzkum, sledování trendů v oblasti veřejných informačních služeb“. Výzkum má kontinuální charakter, uskutečnil se v pořadí již potřetí, což umožňuje zachycení trendů v oblasti informačních potřeb veřejnosti v letech 2000-2002. Cílem projektu je analýza spokojenosti vybraných cílových skupin veřejnosti s poskytovanými službami a informacemi státní správy, odkrytí slabých a silných stránek veřejného informačního systému.

Výzkum byl rozdělen do několika částí. První modul A byl zaměřen na populaci starší 15 let a v období od 5.12. až 15.12.2002 bylo osloveno 2 602 respondentů. S některými výsledky modulu A, které mají vztah k internetu vás postupně seznámíme. Z výsledků průzkumů společnosti STEM/MARK pro MV ČR jsme dnes převzali část týkající se internetu na veřejně přístupných místech.

Internet na veřejně přístupných místech

Jedním z hlavních cílu rozvoje informační společnosti je zpřístupnění internetu co nejširšímu počtu uživatelů. Za tímto účelem státní správa iniciuje, metodicky a finančně podporuje, zřizování internetu na veřejně přístupných místech. Proto se poprvé ve výzkumu objevila i část otázek, věnovaná zmíněné problematice.

Nejlépe na tom jsou kavárny

Nejdostupnější a nejlépe „propagovaný“ směrem k občanům je internet v internetových kavárnách. Tuto komerční službu v blízkosti svého bydliště registruje 44 % dotázaných a pouze čtvrtina neví, zda je či není v jejich okolí internetová kavárna. Problémem je však minimální dostupnost internetových kaváren v obcích do 5000 obyvatel.

O knihovnách se ví

Zhruba stejné procento občanů 42 % ví o existenci veřejně přístupného internetu v obecních či městských knihovnách. Další třetina dotázaných však nemá o této službě v blízkosti bydliště žádnou představu. Minimální je přirozeně možnost využití těchto míst přístupu v malých obcích do 1000 obyvatel.

Školy a městské úřady v pozadí

Za méně běžný můžeme naopak považovat veřejně přístupný internet ve školách a na obecních či městských úřadech. V prvním případě ho může využít dle vlastních slov 22 % a ve druhém 18 % občanů.

Informační střediska zejí prázdnotou

Nejméně je podle občanů v jejich blízkosti dostupný internet v informačních střediscích 15 %. Zhruba polovina občanů navíc neví, zda v blízkosti jejich bydliště mohou využít internet na obecním, městském úřadě či v informačních středisku. Zajímavé je, že využití internetu na obecním, městském úřadě předpokládají především lidé v malých obcích do 2000 obyvatel, zatímco ve větších sídelních jednotkách tuto možnosti respondenti příliš neevidují.

Tabulka ilustruje

Pokud jde o skutečné využití internetu na veřejně přístupných místech, názorně nám jej ilustruje připojená tabulka. Z údajů lze vyčíst, že nejvíce využívané jsou v současnosti internetové kavárny. Využívá je 12 % občanů a téměř stejné procento je plánuje začít využívat. Míra efektivnosti těchto zařízení je nejvyšší ze všech - více než polovina občanů, kteří jsou o těchto zařízeních informováni a mají je k dispozici, je již využila nebo je hodlá začít využívat. Míra zájmu výrazně klesá s věkem, nejvyšší je u mladých lidí do 18 let.

Internet na veřejně přístupných místech – znalost, využití z zájem o využití (údaje v % z celé populace)

Má možnost využít v bydlišti Využil Uvažuje o využití Není informován o možnosti /* Míra efektivity
V internetové kavárně 44 12 11 25 52
V obecní, městské knihovně 42 9 12 35 51
Ve škole 22 10 3 36 58
Na obecním, městském úřadě 18 3 5 53 45
V informačním středisku (info-kiosk) 15 3 5 50 39
/* údaj označuje procento občanů se zájmem o danou službu, z těch, kteří jsou o její existenci v blízkosti bydliště informováni

Poplatky nehrají až takovou roli

Perspektivní z hlediska současného i budoucího zájmu o veřejně přístupný internet, se ukazují především internetové kavárny a obecní, městské knihovny. Internet na obou dvou místech je dostupný pro více než 2/5 občanů, přičemž zhruba každý desátý jej již využil a dalších 10-12 % se jej chystá využívat. Internet ve školách a obecních úřadech je dostupný již výrazně méně. A tomu odpovídá i míra jeho současného i plánovaného využívání.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní bariérou většího využití internetu na veřejných místech je „internetová“, potažmo „počítačová negramotnost“, kterou za rozhodující důvod svého nezájmu považuje polovina osob, které nepočítají s využíváním internetu na veřejně přístupných místech. Naopak okrajovými důvody jsou výše poplatků za využití a otevírací doba místa s internetem.

Další kopírování a šíření je bez výslovného povolení společnosti STEM/MARK nebo MV ČR výslovně zakázáno.

Diskuze (2) Další článek: Fotky z výstavní plochy Computexu

Témata článku: Internet, Veřejná služba, Dotázaný uživatel, Využití, Zeta, Stejný úřad, Dostupné místo, MV ČR, Vybraný cíl, Internetová kavárna


Určitě si přečtěte

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

Musk pošle lidi na oblet Měsíce. Japonský podnikatel Maezawa vezme na cestu až osm umělců

** SpaceX chce nejdříve v roce 2023 vyslat lidi na oblet Měsíce ** Hlavním pasažérem bude japonský podnikatel Jusaku Maezawa, který vezme na cestu až 8 umělců ** Pětidenní cesta proběhne v chystané lodi BFS

Petr Kubala | 14

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

Jak horko bude ve vašem městě, až vám bude 80 let? Podívejte se, jak se projeví klimatické změny!

** Srpen byl třetí nejteplejší za posledních více než sto let ** Bude to ale daleko horší, jak ukazuje aplikace NYT ** V Praze vzroste počet horkých dní na čtyřnásobek

Karel Kilián | 21

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 35

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

Nechali jsme dopadnout asteroid Ryugu na Prahu. Místo stověžatého města je pětikilometrový kráter

** Ryugu je blízkozemní planetka, která křižuje dráhu Země ** Její průměr je asi 900 metrů ** Co by se stalo, kdyby Ryugu dopadla na Zemi?

Petr Kubala | 5

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

Osudová havárie Concordu: Před 18 lety přišel konec nadzvukových dopravních letadel

** Concorde byl nejrychlejším dopravním letadlem ** Atlantik dokázal přeletět za cca 3 až 3,5 hodiny ** Před osmnácti lety tragická havárie provoz těchto letadel prakticky ukončila

David Polesný, Jiří Černý | 37

Nová americká jaderná puma změní strategii boje

Nová americká jaderná puma změní strategii boje

** Bombardér Northrop Grumman B-2 Spirit amerického letectva nedávno svrhl jadernou pumu ** Šlo o test nové varianty pumy B61-12 ** Ta by měla mít hlavice schopné explodovat se silou 0,3 až 50 kilotun

Stanislav Mihulka | 63


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku