Internet na veřejně přístupných místech

Koncem loňského roku se uskutečnil průzkum trendů v oblasti veřejných informačních služeb v rámci projektu MV ČR. S částmi tohoto projektu vás budeme postupně seznamovat.
Výzkum realizovala společnost STEM/MARK a nese název "Analýza a průzkum, sledování trendů v oblasti veřejných informačních služeb“. Výzkum má kontinuální charakter, uskutečnil se v pořadí již potřetí, což umožňuje zachycení trendů v oblasti informačních potřeb veřejnosti v letech 2000-2002. Cílem projektu je analýza spokojenosti vybraných cílových skupin veřejnosti s poskytovanými službami a informacemi státní správy, odkrytí slabých a silných stránek veřejného informačního systému.

Výzkum byl rozdělen do několika částí. První modul A byl zaměřen na populaci starší 15 let a v období od 5.12. až 15.12.2002 bylo osloveno 2 602 respondentů. S některými výsledky modulu A, které mají vztah k internetu vás postupně seznámíme. Z výsledků průzkumů společnosti STEM/MARK pro MV ČR jsme dnes převzali část týkající se internetu na veřejně přístupných místech.

Internet na veřejně přístupných místech

Jedním z hlavních cílu rozvoje informační společnosti je zpřístupnění internetu co nejširšímu počtu uživatelů. Za tímto účelem státní správa iniciuje, metodicky a finančně podporuje, zřizování internetu na veřejně přístupných místech. Proto se poprvé ve výzkumu objevila i část otázek, věnovaná zmíněné problematice.

Nejlépe na tom jsou kavárny

Nejdostupnější a nejlépe „propagovaný“ směrem k občanům je internet v internetových kavárnách. Tuto komerční službu v blízkosti svého bydliště registruje 44 % dotázaných a pouze čtvrtina neví, zda je či není v jejich okolí internetová kavárna. Problémem je však minimální dostupnost internetových kaváren v obcích do 5000 obyvatel.

O knihovnách se ví

Zhruba stejné procento občanů 42 % ví o existenci veřejně přístupného internetu v obecních či městských knihovnách. Další třetina dotázaných však nemá o této službě v blízkosti bydliště žádnou představu. Minimální je přirozeně možnost využití těchto míst přístupu v malých obcích do 1000 obyvatel.

Školy a městské úřady v pozadí

Za méně běžný můžeme naopak považovat veřejně přístupný internet ve školách a na obecních či městských úřadech. V prvním případě ho může využít dle vlastních slov 22 % a ve druhém 18 % občanů.

Informační střediska zejí prázdnotou

Nejméně je podle občanů v jejich blízkosti dostupný internet v informačních střediscích 15 %. Zhruba polovina občanů navíc neví, zda v blízkosti jejich bydliště mohou využít internet na obecním, městském úřadě či v informačních středisku. Zajímavé je, že využití internetu na obecním, městském úřadě předpokládají především lidé v malých obcích do 2000 obyvatel, zatímco ve větších sídelních jednotkách tuto možnosti respondenti příliš neevidují.

Tabulka ilustruje

Pokud jde o skutečné využití internetu na veřejně přístupných místech, názorně nám jej ilustruje připojená tabulka. Z údajů lze vyčíst, že nejvíce využívané jsou v současnosti internetové kavárny. Využívá je 12 % občanů a téměř stejné procento je plánuje začít využívat. Míra efektivnosti těchto zařízení je nejvyšší ze všech - více než polovina občanů, kteří jsou o těchto zařízeních informováni a mají je k dispozici, je již využila nebo je hodlá začít využívat. Míra zájmu výrazně klesá s věkem, nejvyšší je u mladých lidí do 18 let.

Internet na veřejně přístupných místech – znalost, využití z zájem o využití (údaje v % z celé populace)

Má možnost využít v bydlišti Využil Uvažuje o využití Není informován o možnosti /* Míra efektivity
V internetové kavárně 44 12 11 25 52
V obecní, městské knihovně 42 9 12 35 51
Ve škole 22 10 3 36 58
Na obecním, městském úřadě 18 3 5 53 45
V informačním středisku (info-kiosk) 15 3 5 50 39
/* údaj označuje procento občanů se zájmem o danou službu, z těch, kteří jsou o její existenci v blízkosti bydliště informováni

Poplatky nehrají až takovou roli

Perspektivní z hlediska současného i budoucího zájmu o veřejně přístupný internet, se ukazují především internetové kavárny a obecní, městské knihovny. Internet na obou dvou místech je dostupný pro více než 2/5 občanů, přičemž zhruba každý desátý jej již využil a dalších 10-12 % se jej chystá využívat. Internet ve školách a obecních úřadech je dostupný již výrazně méně. A tomu odpovídá i míra jeho současného i plánovaného využívání.

Klepněte pro větší obrázek

Hlavní bariérou většího využití internetu na veřejných místech je „internetová“, potažmo „počítačová negramotnost“, kterou za rozhodující důvod svého nezájmu považuje polovina osob, které nepočítají s využíváním internetu na veřejně přístupných místech. Naopak okrajovými důvody jsou výše poplatků za využití a otevírací doba místa s internetem.

Další kopírování a šíření je bez výslovného povolení společnosti STEM/MARK nebo MV ČR výslovně zakázáno.

Diskuze (2) Další článek: Fotky z výstavní plochy Computexu

Témata článku: Internet, Zeta, Veřejná služba, Dostupné místo, Internetová kavárna, Stejný úřad, Dotázaný uživatel, MV ČR, Využití, Vybraný cíl


Určitě si přečtěte

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

Jak dopadl velký den Applu s náloží novinek: Sledujte, co letos připravil

** Apple večer představil novinky ** Ukáže nové operační systémy, ale čekala se i nová zařízení ** Začíná vývojářská konference Applu WWDC 2018

Karel Javůrek | 87

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 65

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

Rekordy počasí: V Česku to ještě jde, skutečné extrémy zažívají jinde

** Teplotní extrémy dokážou překvapit. Seznamte se s rekordy v Česku i ve světě ** Rekordní hodnoty jsou mnohdy až k neuvěření ** Zjistěte, kdy ke bylo největší horko, zima, déšť či vítr

Karel Kilián | 7

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

Apple: naše mapy budou nejlepší na světě. Tajně jsme na nich pracovali několik let

** Apple odhalil své plány na zcela nové mapy ** Několik let pracuje na nových mapách, které by měly předběhnout konkurenci ** Objeví se s příchodem iOS 12 pro vybrané státy

Karel Javůrek | 50

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

Nechcete platit za Total Commander? Těmito bezplatnými programy ho můžete nahradit

** Total Commander je na Windows takřka legendou ** Licence však stojí více než tisíc korun ** Našli jsme pro vás deset alternativ dostupných zdarma

Karel Kilián | 140

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Alan Turing: Genius, který matematicky stvořil počítač

Řešením matematického problému se dostal k modelu teoretického stroje, který nese jeho jméno a je základem logiky univerzálních počítačů.

Pavel Tronner | 56

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

Apple dal do MacBooku procesor Core i9 a 4TB SSD. Ani se neptejte, co za to chce...

** Apple aktualizoval notebooky MacBook Pro, dostaly nový hardware ** Těšit se můžete na nové procesory a větší paměť ** Cena nejvybavenějšího modelu překročí 200 tisíc korun

Martin Miksa | 99


Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test 18 bezdrátových sluchátek

Vše o přechodu na DVB-T2

Procesory AMD opět porážejí Intel

7 NVMe M.2 SSD v přímém souboji