Internet mimo špičku za paušál: 4500 lidí za měsíc

Za měsíc od spuštění paušálního připojení k internetu mimo špičku přes vytáčené spojení tuto možnost využilo zhruba 4500 uživatelů. Je to hodně nebo málo?

Paušální připojení k internetu představily počátkem února firmy GTS a Český Telecom. Později se od začátku března přidala i Czech OnLine. Podle současných údajů dokázala GTS získat 2000 uživatelů a Český Telecom 2500. Czech OnLine své údaje neuvádí, nastavení jeho tarifů jsou však velmi opatrné a tak zájemců zřejmě mnoho nebude. Je tady zajímavé, že ač má GTS výhodnější podmínky, Telecom ji válcuje. Může zato zřejmě větší skladba levnější tarifů, které sice nejsou ve výsledku výhodnější, nesou ale zajímavou cenovku.

Připomeňme, že ve všech případech jde o připojení za paušál pouze v období mimo špičku od 7 hodin večer nebo o víkendech a také že je toto připojení omezeno maximální dobou připojené, po které se vždy odpojuje.

Stejně tak se nejedná o čisté paušální připojení z pohledu poskytovatele, Dohody jsou založeny pouze na platbách za minutová spojení a tak poskytovatelé hrají mírně riskantní hru, kdy doufají, že uživatelé budou používat internet kratší dobu, než by odpovídalo počtu minut v tarifu. Proto také kromě GTS jsou tyto služby nabízeny jako zkušební provoz, kdy jsou mírnější podmínky s výpovědními lhůtami a pokud se to neosvědčí, nemusí se v tom pokračovat nějak dlouho.

Co poskytovatelé v současnosti potřebují, je co největší počet uživatelů, aby se extrémní uživatelé ztratili v davu a celkově byli uživatelé se svým užíváním internetu pod náklady na minutovou tarifikaci. Z tohoto pohledu lze 4500 zákazníků za jeden měsíc vnímat jako zajímavý přínos. Podstatnější ale bude skladba těchto uživatelů. Pokud totiž využíváte internet přes modem spíše skromně, nejsou pro vás náklady na paušální mimošpičkový internet nějak motivující. Proto lze očekávat vyšší podíl intenzivnějších uživatelů, kteří chtějí být na internetu co nejdéle.

Počet 4500 uživatelů je rozhodně velké číslo, třeba ve srovnání s ADSL je to čtvrtina toho, co ADSL nabralo za celý rok. Teď už sice počáteční vlna mírně opadne, dá se ale čekat větší přísun nových zájemců po vyhodnocení současného provozu a případném zahájení větší reklamní kampaně. Současně to ale není nějak výrazně mnoho, aby se to viditelně promítlo do celkových výsledků společností. Podobně vzhledem k vysokým nákladům na toto připojení a postupujícím rozšiřování ADSL a dalších variant připojení lze spíše čekat postupné snižování významu paušálního mimošpičkového připojení přes modem.

Samozřejmě zatím stále nikdo nezahnal hlad po skutečně paušálním a hlavně dostupném připojení k internetu přes telefonní kabel. Český Telecom se tento problém snaží zřejmě nechat vyhnít, aby spíše rozšiřoval jiné možnosti připojení, které budou pro něj ziskovější. Levné paušální připojení k internetu tu bude zřejmě až v době, kdy ho nikdo nebude potřebovat. Mobily budou za chvíli pracovat s rychlejšími přenosy dat, ADSL je natolik progresivní technologie, že se dokáže prosadit navzdory přístupu Českého Telecomu a bezdrátové sítě budou rovněž stále častěji všudypřítomné.

Tedy 4500 lidí za měsíc, přes 100 za jeden den, je skutečně pozoruhodné číslo. Vysokou cenou za připojení při takovém zájmu ale ukazuje nikoli na dobrou šanci na prosazení se na trhu, jako spíše na enormní nenaplněnou poptávku po rozumném připojení k internetu. Když prostě tolik lidí je ochotno platit tak moc za tak málo, kolik lidí by chtělo platit za něco rozumného. Tato poptávka tu ale nebude věčně, lidé už dnes přestávají čekat na nabídky a začínají sami aktivně řešit své připojení k internetu jinými cestami. Že tyto cesty často nevedou přes Český Telecom, je zřejmé.

Diskuze (49) Další článek: Ati uvolnila nové ovladače Catalyst 4.3

Témata článku: Internet, Měsíc, Cenovka, Zajímavé číslo, Paušál, M/s, Nový zájem


Určitě si přečtěte

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

Velký test televizorů v Computeru: i levnější značky překvapily kvalitou obrazu

** Jak funguje biometrické zabezpečení ve Windows ** Nejlepší správci hesel ** Létáme v Microsoft Flight Simulator

Časopis Computer | 5

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

Vybrali jsme 12 programovatelných hraček a stavebnic pro děti a jejich rodiče

** Získejte děti pro matematiku a základy techniky ** Kupte jim hračku nebo stavebnici, které vdechnou vlastní život ** Vybrali jsme stavebnice pro malé caparty i budoucí experty

Jakub Čížek | 9

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 32


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači